CHAPMAN ML-1 CAP10

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki CHAPMAN
Testy
2020-06-01
CHAPMAN - ML-1 CAP10

Logo Chappers & The Captain od lat związane jest z Andertons Music, internetowym sklepem i kanałem YouTube, oraz dwoma pasjonatami znanymi z wielu prezentacji sprzętu muzycznego: Robem Chapmanem oraz Lee Andertonem.

Rob odpowiedzialny jest za powstanie i projektowanie instrumentów marki Chapman Guitars, a obecny w naszym teście model Chapman ML-1 CAP10 CWT jest odświeżonym, sygnowanym instrumentem Lee Andertona, inspirowanym jego ulubionym, modyfikowanym Stratem z 1986 roku. Szeroki asortyment gitar Chapman dostępny jest w łódzkim sklepie Guitar Center.

ML-1 CAP10 CWT bazuje na kształcie ML-1 z oferty Chapmana i posiada łagodnie konturowane krawędzie mahoniowego korpusu z klonowym topem, wykończonego klasycznym, białym lakierem na wysoki połysk. Front zdobi wyjątkowo efektowny pickguard typu tortoise.

Przykręcany klonowy gryf zaopatrzony jest w hebanową podstrunnicę o radiusie 350 mm i zaokrąglonych krawędziach, na której nabito 22 progi jumbo typu Stainless. Jej powierzchnię zdobi perłowy symbol nieskończoności na 12 progu, a orientację na gryfie ułatwiają boczne, świecące w ciemności kropki markerów.

Satynowo wykończona szyjka o profilu C posiada obustronny pręt regulacyjny, całość wieńczy odwrócona główka w kolorze korpusu z sygnaturą Lee, 42mm siodełkiem Graph Tech TUSQ oraz 6 blokowanymi kluczami Chapmana o przełożeniu 18:1. Ścięcie i niższe wyprofilowanie łączenia gryfu z korpusem zapewnia komfortowy dostęp do najwyższych partii gryfu. Osprzęt uzupełnia 2-punktowy mostek tremolo Wilkinsona z mosiężnym blokiem.

Za brzmienie odpowiadają firmowe, specjalnie opracowane pickupy wykorzystujące magnesy Alnico V: Chapman Stentorian Humbucker przy gryfie (8,21 kOhm), singiel Venus Witch w środku (6,8 kOhm) i mocniejszy humbucker Chapman Stentorian przy mosku (14,1 kOhm). Całość sterowana jest wspólnymi potencjometrami głośności tonów oraz 5-pozycyjnym przełącznikiem, w 2 i 4 pozycji łączący środkowy singiel z zewnętrznymi singlami humbuckerów.

Gitara posiada klasyczną menzurę 25,5” (648 mm), założone fabrycznie struny Ernie Ball Regular Slinky Nickel Wound 10-46 oraz strap locki Chapmana.

W PRAKTYCE

Gitara swoim korpusem oraz białym, lekko kremowym wykończeniem przywodzi na myśl design Strata, który ożywiony jest tu wyrazistym pickguardem oraz odwróconą główką nawiązującą bardziej do Tele. W połączeniu z pickupami w układzie HSH całość tworzy wyjątkową, bardzo ładnie prezentującą się hybrydę autorstwa Roba Chapmana i Lee Andertona.

Miękko wykończone krawędzie oraz pogłębione wcięcia w połączeniu z wygodnym gryfem o okrągłym profilu C zapewniają wysoki komfort gry i typowo stratowe odczucia. Satynowa powierzchnia szyjki oraz dosyć płaska hebanowa podstrunnica z progami Stainless wzmacniają jeszcze komfort dla lewej dłoni, co jest szczególnie widoczne przy podciąganiu czy wibrowaniu strun. Wykończenie detali zdecydowanie grawituje w stronę wysokich standardów, stawiając sygnaturę Lee w gronie profesjonalnych już instrumentów.

Podobnie jest od strony brzmieniowej - sprężyste brzmienie basowych strun i okrągłe, pełne wioliny o długim sustainie odczuwalne na sucho wzorowo przenoszą się na wzmacniacz. Mniej typowa dla Strata konfiguracja HSH przenosi już całą konstrukcję w bardziej nowoczesne obszary dźwiękowe, choć humbucker gryfowy wyróżnia naturalne, zbalansowane brzmienie w stronę vintage’owych pickupów PAF o ładnym oddaniu niuansów i wysokiej selektywności. Mahoniowy korpus i hebanowa nakładka oferują ciemniejszą, bardziej kremową górę, a dzięki ‘singlowym’ międzypozycjom uzyskamy kilka podkładowych barw o jaśniejszym, stratowym charakterze.

Humbucker mostkowy ma większy sygnał i kompresję, przez co idealnie odnajdzie się w mocniejszych, rockowych klimatach, z zachowaniem dynamiki i niuansów właściwych konstrukcjom Strata, Gibsona czy PRS-a. Chapman ML-1 CAP10 to gitara o duchu klasycznych konstrukcji, oferująca bardzo szeroki potencjał brzmieniowy oraz wysoki komfort gry. Profesjonalnie wykończona całość okraszona jest bardzo ładnym wyglądem oraz nadającą oryginalnego stylu, odwróconą główką.

www.guitarcenter.pl
www.chapmanguitars.co.uk

 

Konstrukcja: bolt-on
Korpus: mahoń
Top: klon
Gryf: klon, satynowe wykończenie
Podstrunnica: heban indyjski, fluorescencyjne markery na krawędzi
Radius: 350mm
Progi: 22 Jumbo Stainless
Mostek: Wilkinson 2-Point Tremolo, mosiężny blok
Menzura: 648 mm (25,5”)
Klucze: blokowane Chapman 18:1
Układ elektryczny: humbucker Chapman Stentorian × 2 (gryf i mostek), singiel Venus Witch (środek)przełącznik 5-pozycyjny, VOLUME, TONE
Wykończenie: wysoki połysk, Classic White
Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
3 499.00 zł