HAGSTROM Northern Super Swede Flame

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki HAGSTROM
Testy
2014-06-11
HAGSTROM - Northern Super Swede Flame

Od zaprezentowania nowych gitar elektrycznych Hagstroma w 2007 roku, większość modeli oparta jest na wcześniejszych konstrukcjach szwedzkiej marki.

Ciesząca się największą popularnością linia Swede, oraz jej kuzyni spod znaku Super Swede, odwołuje się do designu z lat 70., i obecnie składa się z kilkunastu różnych wersji, wśród których znajdują się wysokiej jakości, produkowane w Europie modele Northern.

Instrumentom tym przewodzi obecny w teście Hagstrom Super Swede Flame, wyposażony w top z klonu płomienistego polakierowany na wysoki połysk w kolorze Cosmic Blackburst i ozdobiony kontrastowym, wykończonym naturalnie klonowym bindingiem. Korpus wykonano z selekcjonowanego mahoniu, w który wklejono mahoniowy gryf z podstrunnicą Resinator, kompozytem drewna zbliżonym właściwościami do hebanu.

Jak większość nowoczesnych modeli Hagstroma, Northern Super Swede posiada dużą, asymetryczną główkę zaprojektowaną niemal pół wieku wcześniej przez lutnika Jamesa D'Aquisto. Znajdująca się na jej środku inkrustacja z masy perłowej uzupełniona jest dwuczęściowym bindingiem oraz oryginalnymi główkami kluczy w stylu art-deco. Gryf o okrągłym profilu, choć nie należy do najsmuklejszych, dobrze układa się w dłoni, mamy tu też do czynienia, w odróżnieniu od klasycznego Swede, z 'fenderowską' menzurą 648 mm. Nakładka otoczona jest bindingiem, a prostokątne markery o zaokrąglonych rogach akcentują klasyczny design instrumentu. Na korpusie zamontowano stały mostek Tune-o-matic z osłoniętym chromowaną blachą dzielonym strunociągiem Hagstroma.

W układzie elektrycznym znalazły się dwa humbuckery zaprojektowane dla Hagstroma przez szwedzkiego specjalistę od elektroniki gitarowej, Johana Lundgrena. Całość wspierana jest dwoma potencjometrami głośności oraz oddzielnymi gałkami regulacji tonów typu push-pull, rozłączającymi indywidualnie cewki przetworników.

Gitara dostarczana jest w bardzo efektownie wykończonym, jasnym futerale.

BRZMIENIE


Po podłączeniu do wzmacniacza od razu słychać, że brzmienie Hagstroma idzie w parze z wysokiej jakości wykończeniem i stylowym wyglądem. Akustyczny, klarowny i naturalny charakter instrumentu przenosi się na pickupy, które znakomicie przenoszą dynamikę i artykulację. Humbuckery Lundgrena cechuje bardzo dobra definicja i balans. Pickup przy mostku odzywa się tłustym, okrągłym i klarownym brzmieniem, a po odłączeniu cewki nabiera aksamitnego, lekko szklankowego charakteru, doskonale sprawdzając się zarówno przy czystych barwach, jak i mocniejszych, śpiewnych przesterach. Humbucker mostkowy wzorowo przenosi niuanse przy mniejszym gainie, a w razie potrzeby odnajdzie się nawet przy bardzo mocnych barwach high-gain, nie zamulając w żadnym stopniu barwy.

PODSUMOWANIE


Hagstrom Northern Super Swede Flame to w pełni profesjonalny instrument, łączący klasyczne elementy vintage z wzorowym wykończeniem oraz szeroką paletą pięknych, rasowych brzmień.


płyta wierzchnia: klon płomienisty
korpus: mahoń
gryf: mahoń (wklejany)
podstrunnica: Resinator
klucze: Hagstrom
mostek: Tune-o-matic ze strunociągiem Hagstrom
elektronika: 2 x humbucker Hagstrom by Lundgren
wykończenie: wysoki połysk Cosmic Blackburst
wyposażenie: stylowy futerał


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Dystrybutor