WARWICK Corvette Basic 8

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki WARWICK
Testy
2018-03-30
WARWICK - Corvette Basic 8

Warwick to wywodząca się z rodzinnej tradycji firma założona w 1982 r. w Bawarii przez Hansa Petera Wilfera, syna Alfreda Andreasa Wilfera, który w 1946 roku rozpoczął produkcję instrumentów Framus (skrót od fränkische Musikinstrumente)…

W 1995 r. organizację przeniesiono do Markneukirchen w Saksonii. 35 lat działalności obfitującej w liczne innowacje techniczne, szeroka oferta świetnych gitar i wzmacniaczy basowych oraz uznani muzycy w gronie endorserów ugruntowały mocną pozycję Warwicka na rynku.

BUDOWA

Corvette Basic 8 to wyjątkowy instrument oparty na konstrukcji Corvette – lekkiej, wygodnej i cieszącej się popularnością gitarze basowej produkowanej dotychczas jako 4, 5 i 6-strunowa. Wersja 8-strunowa jest oparta na modelu 4-strunowym, a struny są ustawione parami blisko siebie i strojone w oktawach. Korpus wykonany z olchy ma łagodnie zaokrąglone krawędzie, profilowanie pod żebra z tyłu i ścięcie pod przedramię z przodu. Miejsce łączenia z gryfem również jest częściowo sfrezowane. Cztery, rozmieszczone asymetrycznie śruby stabilizują metalowe tuleje. Szyjkę wykonano z trzech kawałków klonu rozdzielonych dwiema cienkimi wklejkami z drewna ekanga. Siodełko główki to moduł Just a Nut III Tedur – umożliwiający regulację wysokości za pomocą małego klucza ampulowego.

Niewielka główka właściwa dla wersji 4-strunowej jest delikatnie odchylona do tyłu i mieści osiem małych kluczy olejowych. Jej front zdobi czarna nakładka z charakterystyczną literą „W” na górze, z tyłu między kluczami wybito numer seryjny. Przy siodełku widoczna jest klapka zasłaniająca gniazdo klucza regulacji gryfu – nie trzeba odkręcać żadnych śrub, wystarczy podważyć środkową część z oznaczeniem modelu. Podobne rozwiązanie zastosowano w płytce maskującej układ elektryczny – dwa zatrzaski, które można otworzyć paznokciami i zdjąć ją w celu wymiany baterii 9 V zasilającej aktywne przetworniki i przedwzmacniacz. Szerokość palisandrowej podstrunnicy przy siodełku główki wynosi 38,5 mm, przy XXIV progu 62,1 mm. Grubość gryfu o profilu C przy I progu to 19 mm, przy XII progu 24 mm. 24 progi mają przekrój Extra High Jumbo. Mostek to konstrukcja dwuczęściowa: strunociąg i most z regulacją wysokości całej konstrukcji oraz regulacją menzury dla każdej struny z osobna – jest to nieco zmodyfikowana wersja mostka stosowanego od lat w basach Warwick.

Układ elektryczny tworzą dwa aktywne przetworniki Mec typu J oraz przedwzmacniacz z regulacją głośności, balansu przetworników, korekcją góry i dołu. Gitara jest wyposażona w zaczepy do paska typu Warwick Security Locks, czyli z zatrzaskami zapobiegającymi przypadkowemu odczepieniu paska. Matowe wykończenie ma wdzięczną nazwę Nirvana Black – słoje drewna delikatnie prześwitują przez lakier na korpusie, gryf pokryty lakierem bezbarwnym również ma satynowy połysk. Gitara jest fabrycznie wyposażona w komplet strun Warwick Red.

W PRAKTYCE

Jedyna różnica między testowaną ósemką a akustyczną czy elektryczną gitarą 12-strunową polega na tym, że sposób gry na 8-strunowym basie nie jest tak oczywisty jak w przypadku dwunastki, która brzmi wprost bajecznie w partiach rytmicznych i solówkach wykonywanych kostką. Ponieważ na basie zazwyczaj gra się palcami, prawa ręka musi się przyzwyczaić do obecności cieńszych strun strojonych oktawę wyżej – prawidłowe trafienie nie jest najłatwiejsze, ponieważ ze względu na grubość ich powierzchnia jest nieco niżej niż podstawowego kompletu. Natomiast znacznie łatwiej gra się tu kostką. Miłym zaskoczeniem jest fakt, że dla lewej ręki obecność większej ilości strun właściwie nie robi różnicy – ich dociśnięcie nie wymaga dwa razy większej siły. Łatwo się przyzwyczaić ponieważ dłoń wygodnie się układa na wąskim i smukłym gryfie. Odległości między strunami są idealnie obliczone – przy normalnym graniu nie zderzają się one ze sobą. O brzmieniu można mówić w samych superlatywach, podobnie jak o kwestiach budowy i wykończenia instrumentu. Aktywne przetworniki Mec to sprawdzony zestaw – dają one przejrzyste i bardzo selektywne brzmienie z mocną podstawą (szczególnie gdy są włączone obie przystawki), wyraźnym, jednak nie natarczywym środkiem i czystą, a jednocześnie przyjemnie zaokrągloną górą. Dźwięczność brzmienia oczywiście bierze się w dużej mierze z 4 dodatkowych strun, które sprawiają, że dźwięk tej gitary jest niemożliwy do podrobienia.

8-strunowy Warwick to instrument wyjątkowo specyficzny – z początku wydaje się, że jego zastosowań jest niewiele, jednak po kilku dniach użytkowania okazuje się świetnie sprawdzać w różnych klimatach muzycznych, pod warunkiem opanowania nieco innej techniki gry prawej ręki. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by choćby podczas sesji nagraniowej zdjąć 4 struny uzyskując standardowy Corvette, albo gitarę basową nastrojoną oktawę wyżej od klasycznego basu elektrycznego.

www.warwick.de
www.w-distribution.de

 

Menzura: 864 mm = 34”
Korpus: olcha
Gryf: 5-częściowy – klon + ekanga
Siodełko główki: Just a Nut III Tedur
Podstrunnica: wenge
Progi: 24 Extra High Jumbo Nickelsilver
Mostek: Warwick 2-częściowy
Klucze: olejowe Warwick
Układ elektryczny: aktywne przetowniki MEC J/J, VOLUME, BALANCE, TREBLE, BASS
Wykończenie: Nirvana Black transparent satin
Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
4 552.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
styczeń 2018
Kup teraz