SANDBERG California JM

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki SANDBERG
Testy
2009-12-02
SANDBERG - California JM

Sandberg to niemiecka manufaktura budująca wysokiej klasy instrumenty. W swej ofercie, oprócz autorskich projektów, ma również gitary inspirowane klasycznymi konstrukcjami. Jedną z nich jest model California JM.

BUDOWA

Sandberg California JM to gitara basowa o skali 864mm oparta na legendarnym modelu Jazz Bass. Mamy tu więc dwa przetworniki, charakterystyczną maskownicę obejmującą jeden z nich oraz metalową blachę pod potencjometrami w kształcie znanym z pierwowzoru. Lecz podobieństwa te to zaledwie początek tej opowieści...

Korpus Sandberga został wykonany z olchy i wykończony na wysoki połysk w kolorze Virgin White. Na gryf z kanadyjskiego klonu naklejono palisandrową podstrunnicę, na którą nabito 22 progi. Mostek pełniący jednocześnie rolę strunociągu to autorski projekt firmy. Zamontowany tu mostek, pełniący jednocześnie funkcję strunociągu, to firmowa konstrukcja - lita stal i większa masa mają zapewnić lepszy sustain i przenoszenie drgań na deskę.

W odróżnieniu od oryginalnego Jazz Bassu przetwornik pod mostkiem to humbucker. Od strony gryfu zamontowany został tradycyjnie single-coil. Oba modele (MC oraz JC) produkowane są przez niemiecką firmę Delano Pickups Systems. MC to przystawka wzorowana na humbuckerach firmy Music Man. W założeniu ma dawać ciepłe niskie i niższe środkowe pasmo, podkreślony środek i jasną perkusyjną górę. Z kolei JC to przetwornik oparty na magnesie AlNiCo, który jest wynikiem badań firmy Delano nad najlepszymi basami Fendera z lat 1960-1977. Ich celem było stworzenie pickupu, który łączyłby w sobie drewniany, niski growl z ciepłym środkiem i twangującą górą. Reszta pokładowej elektroniki to preamp Sandberg, cztery potencjometry oraz switch. Idąc od strony przystawek, mamy tu następujące gałki: VOLUME (push-pull), BALANCE, TREBLE i BASS. Potencjometr push-pull przełącza tryb pracy elektroniki z aktywnej (wciśnięty) na pasywną (wyciągnięty). BALANCE umożliwia płynne ustawienie proporcji pomiędzy używanymi pickupami. TREBLE i BASS to oczywiście ścięcie lub podbicie tych pasm. W trybie pasywnym TREBLE pracuje jak tradycyjna korekcja tonów. Wspomniany wcześniej switch rozłącza humbucker, dzięki czemu możemy wykorzystać jedynie jego środkową cewkę.

TEST

Gitara wykonana jest niezwykle precyzyjnie i z dbałością o szczegóły. Jej budowa oparta jest na tradycyjnej fenderowskiej konstrukcji, więc witamy ją jak starą przyjaciółkę. Wszystko jest pod ręką i na swoim miejscu. Gryf manualnie dość wygodny, chociaż nie należy do najmniejszych, jakie można spotkać przykładowo w Jazz Bassach z lat 70. Można by go określić jako kompromis pomiędzy produktami z Corony i San Luis Obispo.

Po podłączeniu California JM pokazuje całą swą klasę. Equalizacja działa bardzo efektywnie i w połączeniu z rozpinaniem cewek humbuckera można tu ukręcić właściwie dowolne brzmienie, jakie będzie potrzebne w studiu lub na scenie. Co więcej, barwy te bardzo ładnie układają się w miksie bez zbędnego kręcenia gałkami. Brzmienie z humbuckera może być twarde i przeszywające lub miękkie i mruczące, ale zawsze przebije się przez resztę kapeli. Singiel zaskakuje plastyką i czułością na artykulację - od soulowych akcentów do solowych wstawek jest tu bardzo blisko.

Aktywna elektronika jest świetnie zestrojona i dodaje życia do soundu tego basu, co jest wyraźnie słyszalne w nagraniach - wyraźnie podkreślone transjenty, więcej góry, barwa oddycha. Pasywne brzmienie jest minimalnie bardziej twarde, ciemniejsze i z mniejszą ilością słyszalnych detali. Wprawdzie różnice te to niuanse, ale czasami to właśnie niuans dzieli nas od inspiracji. Jest oczywiście również zmiana w dynamice, ale mocniejszy sygnał aktywnej elektroniki odczuwany jest głównie podczas gry na humbuckerze.

PODSUMOWANIE

California JM to współczesna wersja tradycyjnej konstrukcji wykonana z wysokiej klasy komponentów i zgodnie z niemiecką dbałością o detale. Biorąc pod uwagę brzmieniowe połączenie najlepszych cech Music Mana i Fendera oraz świetny stosunek jakości do ceny, można obstawiać Sandberga jako pewniaka w wyścigach do serc basistów. Ta gitara Was nie zawiedzie w żadnej sytuacji.

konstrukcja: bolt-on (6 śrub)
korpus: olcha
gryf: klon kanadyjski
podstrunnica: palisander
progi: 22
skala: 34" (864mm)
przetworniki: Delano JC i MC
regulatory:
VOLUME (push-pull),
BALANCE, TREBLE, BASS
osprzęt: Sandberg


Krzysztof Inglik

Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
6