ENFIELD Black Carbon

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki ENFIELD
Testy
2009-03-05
ENFIELD - Black Carbon
Martin Sims znany jest głównie za sprawą swoich innowacyjnych systemów opartych na diodach LED montowanych na podstrunnicy.

Ten pomysłowy konstruktor nie poprzestaje jednak na modyfikacjach instrumentów i wymyślaniu olejnych ulepszeń. Jak sam wspomina, zawsze marzył o tym, aby budować instrumenty pod własną marką. Od stworzenia manufaktury produkującej gitary powstrzymywał go strach przed konkurencją ze strony silnych marek o ugruntowanej pozycji.

Enfield Black Carbon to bas, który można zaliczyć do grupy najbardziej innowacyjnych instrumentów, jakie można spotkać na rynku. Najbardziej nietypowym elementem konstrukcyjnym jest tu olbrzymi przetwornik o nazwie Super 8, oferujący praktycznie bardzo duże możliwości w zakresie kreowania brzmienia. Pomysł na tak przedziwne rozwiązanie zrodził się na bazie doświadczeń Simsa jako gitarzysty basowego. Twierdzi on, że chociaż bardzo ceni sobie trzy podstawowe  jego zdaniem - modele gitar basowych, czyli Jazz Bass, Precision Bass i Music Man, o jednak zawsze chciał posiadać instrument umożliwiający uzyskanie brzmień wszystkich tych wymienionych basów. Kolejnym interesującym rozwiązaniem jest powłoka gryfu, którą wykonano z włókna węglowego.

Brzmieniowo Enfield Black Carbon potrafi zachowywać się jak każdy z wymienionych przez Simsa modeli, a po załączeniu układu aktywnego ukazuje swe jeszcze inne oblicze, przenosząc basistę do krainy mocnych, soczystych brzmień. Nie ulega wątpliwości, że to jeden z najbardziej uniwersalnych instrumentów na rynku.

W październikowym wydaniu brytyjskiego miesięcznika "Guitarist" bas ten został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem Guitar CHOICE. Co ciekawe, redaktorzy tego magazynu wytypowali nie tylko ten jeden bas, ale również i drugi instrument marki Enfield - Thinline.

korpus: mahoń; płyta wierzchnia: klon; gryf: cedr, włókno węglowe; podstrunnica: heban; progi: 25 medium; skala: 34" (864mm); siodełko: włókno węglowe; układ elektryczny: podwójny humbucker Enfield Super 8 (1), BLEND/ PASSIVE MODE (1), BASS/ TREBLE (1), MID/ FREQUENCY (1), VOLUME (1), 3-pozycyjne przełączniki cewek (2); waga: 3,75kg;
kraj produkcji: Wielka Brytania


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
4
Wygoda:
5