VINTAGE Reissued VJ74 NA

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki VINTAGE
Testy
2017-09-01
VINTAGE - Reissued VJ74 NA

Solidny osprzęt i dobre brzmienie za rozsądną cenę to cechy rozpoznawcze gitar marki Vintage produkowanych przez spółkę John Hornby Skewes & Co.

Twórcą tych instrumentów jest Trevor Wilkinson - jeden z najbardziej znanych na świecie projektantów i konstruktorów, wyjątkowy fachowiec specjalizujący się w osprzęcie gitarowym, stosowanym także w instrumentach innych producentów i dostępnym oddzielnie. Model VJ74 jest produkowany w kilku wersjach - jako Icon oraz Reissued, z jasną bądź ciemną podstrunnicą, w paru odmianach kolorystycznych, oczywiście różniących się także gatunkami drewna użytymi do budowy.

Tym razem mamy do czynienia z wersją przywodzącą na myśl lata siedemdziesiąte i muzykę spod szyldu Motown Records - charakterystyczne blachy zakrywające przetworniki i mostek eksponują vintage'ową stylistykę instrumentu wykonanego według klasycznego kanonu. Jesionowy korpus jest sklejony z trzech kawałków drewna - rysunek słojów zestawiono harmonijnie dzięki czemu miejsca łączeń nie rzucają się w oczy. Korpus pokrywa równo położony i dobrze wypolerowany lakier bezbarwny.

Gryf przykręcony czterema śrubami wykonano z klonu, podobnie jako doklejoną do niego podstrunnicę z czarnymi blokowymi znacznikami i progami w liczbie 20. Siodełko to element z tworzywa Graph Tech Nubone XB poprawiającego przenoszenie niskich częstotliwości. Główka o zgrabnym kształcie i dobrze wyważonych proporcjach ma błyszczące wykończenie frontu. Jej boczne płaszczyzny, podobnie jak tył, szyjka i podstrunnica są pokryte matowym lakierem. Solidne, duże klucze z otwartymi przekładniami gwarantują dobrą stabilność stroju. Mostek to klasyczna konstrukcja z dolną częścią wykonaną z kawałka grubej blachy zagiętej pod kątem prostym i przykręconej do korpusu pięcioma śrubami.

Obok grubych mosiężnych siodełek wygrawerowano logo "Wilkinson by Sung Il" - wynika z tego, że mostek powstał w koreańskiej fabryce. Układ elektryczny tworzą dwa pojedyncze przetworniki Wilkinson WJB00 (M) przy gryfie i WJB800 (B) przy mostku - każdy z oddzielną regulacją głośności oraz ze wspólnym filtrem barwy. Instrument jest fabrycznie wyposażony w komplet strun Rotosound.

Testowany egzemplarz miał drobne niedoskonałości budowy - niezbyt precyzyjnie wykończony tył główki w miejscu przejścia w szyjkę i niewielką szparę między gryfem a korpusem z prawej strony, co jednak nie wpłynęło na stabilność połączenia tych elementów. Gitara z wagą około 4,4 kg nie należała do najlżejszych, ale z okazała się wygodna w grze dzięki podciętemu, asymetrycznemu korpusowi i klasycznemu profilowi szyjki typu C.

Największy problem manualny sprawiały ozdobne blachy mocno ograniczające dostęp do strun i artykulację. Po ich odkręceniu zostają cztery otwory, które na szczęście nie rzucają się w oczy z większej odległości. Najbardziej pozytywnym zaskoczeniem okazało się brzmienie - zarówno "na sucho", jak i po podłączeniu do wzmacniacza bas odzywa się głośno i wyraźnie. Dźwięki w poszczególnych pozycjach mają zaskakująco wyrównane wybrzmienie, a dzięki bardzo dobrym jak na klasę cenową instrumentu przetwornikom otrzymujemy szlachetny dźwięk o mocnej podstawie, wyważonej i selektywnie brzmiącej średnicy oraz przejrzystej, mieniącej się górze.

Jakby na przekór oznaczeniom Reissued i liczbie 74, które mogą kojarzyć się z połową lat siedemdziesiątych, brzmienie tego basu jest świeże, w pełni przystające do współczesnych klimatów muzycznych. Przetworniki generują silny sygnał, szerokie pasmo, szybki, mocny atak, jednocześnie precyzyjnie przekazując artykulację. Bas świetnie sprawdza się w technice klang, a podczas gry palcami daje wyraźnie słyszalną podstawę harmoniczną. Niewątpliwie to jeden z ciekawszych instrumentów typu JB w swojej klasie cenowej.

www.jhs.co.uk/brands/vintage
www.audiostacja.pl

 

Korpus: jesion
Gryf: klon
Podstrunnica: klon
Progi: 20
Mostek: Wilkinson by Sung Il
Klucze: Wilkinson WJBL200
Menzura: 34" = 864 mm
Układ elektryczny: Wilkinson
WJB800 × 2, VOLUME × 2, TONE
Wykończenie: Natural


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5
Dystrybutor