STERLING SUB Ray 5

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki STERLING
Testy
2016-03-15
STERLING - SUB Ray 5

Seria S.U.B. wśród instrumentów marki Sterling to najtańsze instrumenty oparte na klasycznych gitarach i basach Music Man. Charakteryzuje je bardzo korzystny stosunek jakości do ceny.

Korpus wykonany z lipy został wykończony matowym lakierem w kolorze czerwonego wina i orzecha. Klonowy gryf o przekroju lekko spłaszczonego C został przykręcony czterema wkrętami stabilizowanymi stalową płytką. Wszystkie krawędzie zostały zaokrąglone, z przodu sfrezowane w charakterystyczny dla Music Mana sposób, z tyłu jest wygodne podcięcie na żebra. Wykonana z palisandru podstrunnica o promieniu łuku wynoszącym 12 cali, czyli około 305 mm, mieści 22 progi w rozmiarze medium.

Za stabilność stroju odpowiadają tradycyjne duże, otwarte klucze w układzie 4+1, a przód główki zdobią czarne logotypy "SUB Series" i "Sterling". Optymalny kąt przecięcia strun D2 i A3 zapewnia okrągły metalowy docisk. Śruba do regulacji napięcia gryfu umieszczona od strony korpusu ma nakrętkę z kilkoma otworami, a do jej przekręcenia wystarczy jakikolwiek sztywny, metalowy element, np. klucz ampulowy. Podstawę mostka wykonano z jednego dużego kawałka grubej blachy przykręconego do korpusu sześcioma wkrętami. Regulację klasycznych okrągłych siodełek z nacięciami pod struny zapewniają niewielkie śruby.

Charakterystyczny dla basów ze stajni Music Man, masywnie wyglądający przetwornik typu humbucker z dużymi, okrągłymi nabiegunnikami i mocnym sygnale, zamontowano za pomocą trzech niewielkich śrub. Trzy masywne gałki to potencjometr głośności i aktywna dwupasmowa korekcja BASS, TREBLE. Dwupasmowy układ korekcji jest zasilany baterią 9 V montowaną w niewielkiej plastikowej komorze z tyłu gryfu - żywotność tego typu ogniwa powinna wystarczyć na kilka miesięcy pracy przy codziennej eksploatacji instrumentu, oczywiście pod warunkiem wyciągania wtyczki z gniazda wyjściowego umieszczonego obok potencjometrów, które jednocześnie pełni rolę wyłącznika przedwzmacniacza.

Zarówno kształt korpusu, jak gryf o spłaszczonym profilu są bardzo wygodne, a średnia waga i wyważenie całości zapewniają stabilność podczas gry, choć szyjka nieco ciąży w dół. Mimo, że klucze to klasyczne przekładnie, to nie można mieć zastrzeżeń do stabilności stroju. Akcja jest stosunkowo niska, progi prawidłowo nabite i przeszlifowane, choć bardziej wymagający muzycy z pewnością przeprowadzą jeszcze kosmetyczne korekty w ustawieniu instrumentu. Dostęp do najwyższych pozycji jest bardzo wygodny - wcięcie w korpusie sięga XXI progu a korpus nie posiada kantów - wszystko jest elegancko zaokrąglone. Muzycy o dużych dłoniach i grubych palcach lub przyzwyczajeni do szerszego rozstawu strun mogą czuć pewien dyskomfort wynikający z dość bliskiego rozstawu strun na mostku - to jednak wynika z dwóch faktów - jest to bas 5-strunowy, taki rozstaw jest też w instrumentach typu StingRay jedną z ich charakterystycznych cech. Umieszczenie gniazda na trójwarstwowej płytce z przodu gitary nie tylko ułatwia podłączanie, ale również eliminuje problemy z niektórymi statywami gitarowymi - trudności z umieszczeniem gitary na podpórkach, ani tym bardziej ryzyka podparcia gitary na wtyczce, gdy jest ona długa, a stojak niski.

Bez podłączania do wzmacniacza bas odzywa się wyraźnie i sprężyście. Po podłączeniu czeka nas przyjemne zaskoczenie - instrument, którego cena jest niewielkim ułamkiem wartości profesjonalnego Music Mana, w wysokim stopniu oddaje charakterystyczne cechy jego brzmienia - wyraźny i osadzony dół, wyrównany i nie narzucający się środek i górę z charakterystycznym przydźwiękiem strun przy mocniejszym ataku. Układ korekcji ułatwia rozjaśnienie brzmienia, które w pozycji neutralnej jest nieco mrukliwe. Sterling SUB Ray 5 to solidnie wykonana i prawidłowo brzmiąca basówka, która zapewni dobre warunki doskonalenia warsztatu, a swoją ceną nie zrujnuje domowego budżetu.

www.musicinfo.pl
www.sterlingbymusicman.com

 

Korpus: lipa
Gryf: klon
Podstrunnica: palisander
Mostek: standard
Menzura: 864 mm - 34"
Układ elektryczny: przetwornik typu H,
VOLUME, TREBLE, BASS
Klucze: otwarte
Wykończenie: Walnut Satin


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Dystrybutor