VINTAGE V10004B

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki VINTAGE
Testy
2015-10-30
VINTAGE - V10004B

Gitary marki Vintage produkowane przez spółkę John Hornby Skewes & Co. są znane przede wszystkim z dobrej jakości brzmienia i solidnego osprzętu, którego twórcą jest Trevor Wilkinson, odpowiedzialny też za projektowanie instrumentów.

Bas oznaczony symbolem V10004B to instrument o konstrukcji neck-thru - środkowa część to pięcioczęściowa przekładanka listew klonu i nato z jeszcze dwiema listwami w płaszczyźnie korpusu, którego boki wykonano z mahoniu. Front zdobią nakładki z bubingi, a pod nimi cienkie warstwy klonowego forniru. Całość wykończona jest transparentnym, satynowym lakierem odsłaniając efektowne zestawienie gatunków drewna. Gryf łagodnie przechodzi w korpus harmonizując z głębokimi wcięciami i profilowanym prawym rogiem. Umowny koniec szyjki jest zaznaczony niewielkim zgrubieniem, od którego tył korpusu - z wyjątkiem sfrezowania pod żebra - jest już płaski. Z kolei przód jest lekko ścięty z lewej strony w stylu podobnym do basów typu BTB, co jest korzystne dla pracy prawej ręki.

Gitara ma 24 progi oznaczone na bocznej krawędzi podstrunnicy. Na jej froncie jest tylko inkrustowana, stylizowana litera V z masy perłowej, oznaczająca próg XII. Niewielka główka mieści asymetrycznie rozmieszczone klucze olejowe w złotym kolorze, podobnie jak solidny most, będące dziełem Wilkinsona. Struny są przewleczone przez korpus i zakotwiczone w tulejach, można je również zaczepić w dolnej części obok śrub regulacji menzury, co ważne, bez konieczności ich przeciągania, co umożliwiają specjalne wycięcia. W układzie elektrycznym zastosowano dwa humbuckery MWJH4 typu soapbar montowane w zagłębieniach korpusu za pomocą dwóch wkrętów. Przedwzmacniacz oddaje do dyspozycji trójpasmową korekcję, regulację balansu między przetwornikami i oczywiście pokrętło głośności.

Gitara w pierwszym kontakcie zwraca uwagę wzornictwem i estetyką wykonania - matowy lakier chroni w wystarczającym stopniu instrument przed uszkodzeniami, a jednocześnie nie tłumi zbytnio naturalnego rezonansu i akcentuje barwy drewna. Osprzęt w złotym kolorze świetnie współgra z całością pod względem wizualnym. Gryf o nieco spłaszczonym profilu typu C jest wygodny a dzięki matowemu wykończeniu instrument z przyjemnością trzyma się w rękach. Budowa neck-thru, stosunkowo rzadko spotykana w tej klasie cenowej, gwarantuje znakomitą stabilność całej konstrukcji gitary, zapobiega ewentualnym wypaczeniom szyjki oraz zapewnia zwiększony sustain. Dostęp do najwyższych pozycji jest wręcz wzorowy a 24 progi zachęcają do grania szybkich solówek. Jednolite obudowy przetworników skutecznie eliminują stuki powodowane przypadkowym zetknięciem się struny z przystawką.

Vintage brzmi czysto i precyzyjnie, a rozmieszczenie przetworników daje szeroki wachlarz brzmień od ciemnych i osadzonych przy gryfie, po bardzo czytelne z zaznaczoną średnicą i górą pasma przy mostku. Środkowa pozycja potencjometru balansu będąca połączeniem obu przetworników daje dobrze zrównoważony dźwięk - ciepły i głęboki a jednocześnie czytelny w dole, z podkreślonym atakiem i dynamiką dzięki przystawce blisko mostka i przyjemnym pomrukiem w niskim środku. Razem z korekcją zapewnia to szerokie możliwości brzmieniowe.

Vintage z aktywną elektroniką może w pierwszym kontakcie sprawiać drobne problemy osobom przyzwyczajonym do prostych rozwiązań, jednak jej wyczucie - tak manualne, jak po względem ustawień potencjometrów - zajmuje zaledwie chwilę. Bas jest wykonany starannie i estetycznie, wygodny w grze oraz wyposażony w porządną elektronikę, co zestawione razem z efektownym wyglądem daje godny uwagi instrument wychodzący jakością poza swoją półkę cenową.

www.audiostacja.pl

 

Korpus: mahoń
Gryf: 5 częściowy nato + klon
Podstrunnica: palisander
Menzura: 34" - 864mm
Progi: 24
Klucze: Wilkinson WJB650
Mostek: Wilkinson BB404
Układ elektryczny: Wilkinson
MWJH4 × 2, VOLUME, BALANCE,
3-pasmowa korekcja
Wykończenie: naturalne satynowe


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5
Dystrybutor