TAKAMINE GLD 12E-NS

Pozostałe testy marki TAKAMINE
Testy
2022-05-17
TAKAMINE - GLD 12E-NS

Założona w 1962, japońska firma Takamine jako mały rodzinny biznes już po 6 latach stała się wiodącym producentem klasycznych gitar i mandolin, m.in. dzięki wielu nowym, innowacyjnym rozwiązaniom wprowadzonym przez lutnika Massa Hirade, z których firma korzysta do dziś. Bardzo szeroka oferta gitar akustycznych, z których korzysta wielu światowej sławy artystów, obejmuje imponujący katalog instrumentów dla początkujących gitarzystów, przy atrakcyjnej cenie oferujących często walory profesjonalnych gitar. 

Znakomitymi reprezentantami w tym segmencie są modele linii GL – jak testowany ostatnio GLN11E, oferujący poza walorami brzmieniowymi i wykonaniem, zwiększoną wygodę gry dzięki krótszej menzurze 630 mm, co będzie szczególnie istotne dla młodych gitarzystów lub osób o nieco mniejszych dłoniach. Tym razem sprawdzimy gitarę Takamine GLD12E-NS, czyli Dreadnought wyposażony w pokładowy preamp.


BUDOWA

W grupie GL znajdziemy cztery modele: dwa dreadnought GLD11E i GLD12E oraz dwa GLN11E i GLN12E oferujące autorski kształt NEX, czyli nieco zmniejszone jumbo. Wszystkie gitary zaopatrzone są w pokładowy preamp, modele 11 to w pełni mahoniowe konstrukcje, 12 posiadają przednią płytę z drewna świerkowego.

Obecny w teście Takamine GLD12E-NS to zgodnie z oznaczeniami kształt dreadnought bez wycięcia cutaway – boki i tył wykonano z mahoniu, top stanowi płyta świerkowa, całość wykończono naturalnym, matowym lakierem. Krawędzie obiega estetyczny czarny binding z warstwowym, jasnym ożyłkowaniem, w podobny sposób czarny pasek przedziela tylną płytę.

Top dopełnia czarny pickguard oraz rozeta złożona z kilku czarno-białych okręgów. Mahoniowy gryf o profilu C i satynowym wykończeniu wklejono metodą ‘dovetail’ na wysokości 14 progu.

Laurelowa podstrunnica o egzotycznej fakturze posiada 20 progów i otoczona jest czarnym bingingiem. Rolę markerów pozycji pełnią perłowe, małe kropki.

Całość wieńczy symetryczna, satynowo wykończona główka z drewnianym fornirem, której powierzchnię zdobi duże, srebrne logo marki. Chromowane, zamknięte klucze zamontowano w obustronnym układzie 3+3. Szerokość na siodełku wynosi 42,5 mm. Dostęp do pręta regulacyjnego mamy od strony otworu rezonansowego. Mostek z drewna laurelowego posiadakremowe, kompensowane siodełko oraz czarne kołki dociskowe.

Standardowo we wszystkich gitarach tej linii zamontowano prosty i skuteczny preamp z podmostkowym pickupem, oddający do dyspozycji suwakowe regulatory głośności i trójpasmowego korektora LOW, MID, HI, oraz czytelny tuner wskazujący wysokość dźwięku oraz nastrojenie przy pomocy intuicyjnych, zielonych strzałek. Wspomniana, wygodna menzura 630 mm zbliżona jest do tej stosowanej w gitarach Gibsona (628 mm). W komplecie otrzymujemy kluczyk regulacyjny gryfu oraz zapasowy kołek dociskowy mostka.

WRAŻENIA

Takamine GLD12E-NS wykonana jest zgodnie ze sztuką, nie ma tu widocznych niedociągnięć, jasny świerkowy top ładnie kontrastuje z mahoniowymi bokami i tyłem oraz czarnym bindingiem. To klasyczny dreadnought w naturalnym satynowym wydaniu, opracowany szczególnie pod kątem początkujących, ale poważnie już myślących o grze gitarzystach, którzy dzięki krótszej menzurze będą mieli wyjątkowy komfort gry na gitarze akustycznej. Całość estetycznie dopełnia ciekawa faktura podstrunnicy oraz jasnobrązowa główka. Satynowy gryf ma wygodny profil, szerokość na siodełku 42,5 mm ułatwia grę akordową, progi są dobrze oszlifowane a struny ustawione nisko nad nakładką, wpisując się w wygodę gry dla lewej dłoni.

Pełne pudło rezonansowe typu dreadnought bez wcięcia cutaway sprawia, że gitara jest głośna, ładnie rezonuje i oferuje nasycony w dole dźwięk. Zagrany akord w pierwszej pozycji z pustymi strunami równo wybrzmiewa, mocny bas nie przesłania środka, góra jest czytelna i selektywna. Przy arpeggiowej grze palcami słychać przyjemną prezencję, która plastycznie otwiera się przy mocniejszym szarpnięciu, gitara znakomicie sprawdza się przy zróżnicowanej dynamicznie grze akordowej, a dzięki krótszej menzurze struny są bardziej miękkie, choć zachowują bardzo dobrą stabilność. To znakomite walory dla początkujących gitarzystów, a i doświadczeni docenią brzmienie GLD12E. Trzeba też powiedzieć, że nie jest to typowy budżetowy instrument na pierwszy rok nauki, ale biorąc pod uwagę wykonanie i brzmienie, cena jest naprawdę atrakcyjnie ustalona.

Dodatkowo instrument posłuży bez problemu na co najmniej kilka lat nauki. Wbudowany preamp zapewnia dobre przeniesienie barwy na wzmacniacz, posłuży też do nagrania gitary na komputer, pokładowy tuner pozwala szybko nastroić gitarę bez potrzeby korzystania z zewnętrznych stroików.

PODSUMOWANIE

Takamine GLD12E-NS to kompletny instrument dla osób, które chcą rozpocząć naukę gry na gitarze akustycznej i korzystać już na starcie z naprawdę dobrego brzmienia, które cieszyć będzie przez kolejne lata. Niewątpliwym atutem testowanego dreadnoughta, podobnie jak całej serii GL, jest wygoda gry dla lewej ręki dzięki skróconej menzurze do 630 mm.

Seria: GLN
Korpus: dreadnought
Top: świerk
Boki i tył: mahoń
Gryf: mahoń
Podstrunnica: laurel
Szerokość siodełka: 42,5 mm
Klucze: 20 medium
Elektronika: Takamine TP-3G (LOW, MID, HI, VOL, tuner)
Menzura: 630 mm
Wykończenie: naturalne, matowe

+ dynamiczne, głębokie w basie brzmienie akustyczne o dobrym oddaniu niuansów gry, wykonanie, wysoka wygoda gry
- brak

 DOSTARCZYŁ: www.zibi.pl; www.takamine.pl

Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5