TAKAMINE GLN 11E-NS

Pozostałe testy marki TAKAMINE
Testy
Piotr Szarna
2022-05-17
TAKAMINE - GLN 11E-NS

Takamine to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych producentów gitar akustycznych, których odbiorcami są zarówno światowej sławy artyści, profesjonalni gitarzyści jak i coraz częściej, początkujący adepci gitary dzięki szerokiemu segmentowi dobrej klasy, atrakcyjnych cenowo instrumentów, które często służą przez kolejne lata gry.

Ten segment reprezentowany jest przez serię G Takamine, z najbardziej chyba popularną linią G10 z uwagi na znakomity stosunek jakość-cena. W teście gościmy model Takamine GLN 11E-NS, który idealnie sprawdzi się zarówno w rękach początkujących jak i bardziej zaawansowanych gitarzystów.

Modele GLN poza dobrymi materiałami, wykonaniem i brzmieniem zapewniają na starcie ponadprzeciętną wygodę gry dzięki nieco krótszej menzurze, którą docenią zarówno osoby zaczynające przygodą z gitarą akustyczną, jak i gitarzyści przyzwyczajeni do ‘gibsonowskiej’ skali.


BUDOWA

Takamine GLN11E-NS prezentuje autorski, znany z wielu modeli Takamine kształt NEX, opracowany przez markę w 1992 roku. Jest to konstrukcja bardziej zbliżona do jumbo, dopracowana pod kątem wygody gry na siedząco – w skrócie to kształt jumbo z delikatnie szczuplejszymi w ‘talii’ wymiarami w kierunku dreadnoughta. Pełny, wykończony naturalnie satynowym lakierem korpus wykonano w całości z mahoniu, krawędzie obiega czarny binding z warstwowym, kremowym ożyłkowaniem. 

Rozetę tworzy kilka czarno-białych, estetycznie prezentujących się okręgów, pod którymi przytwierdzono czarny, łezkowy pickguard.

Mahoniowy gryf o profilu C i satynowym wykończeniu, wklejany metodą ‘na jaskółczy ogon’ na wysokości 14 progu, posiada otoczoną czarnym bindingiem, laurelową podstrunnicę z 20 progami średniej wielkości. Jej lekko wzorzystą powierzchnię uzupełniają jasne, małe kropki markerów.

Symetryczną, satynowo wykończoną główkę zdobi duże, srebrne logo Takamine. Po bokach w układzie 3+3 zamontowano chromowane, zamknięte klucze. Laurelowy, ciemny mostek posiada kompensowane siodełko oraz czarne kołki dociskowe. 

Litera E w nazwie mówi o zamontowanym pickupie i preampie Takamine TP-3G, oferującym poza regulacją głośności suwakowy, trójpasmowy korektor LOW, MID, HI. Całość dopełnia tuner wskazujący czytelnie wysokość dźwięku oraz nastrojenie przy pomocy intuicyjnych, zielonych strzałek. Gitara oferuje krótszą menzurę 630 mm, czyli w zasadzie tę znaną z gitar Gibsona (628 mm).

WRAŻENIA

Takamine GLN 11E-NS od razu zwraca uwagę mahoniowym topem w satynowym, naturalnym wykończeniu o wyrazistym, brązowo-pomarańczowym odcieniu, podkreślającym fakturę drewna. Czarny binding, stylowa rozeta nie epatująca wodotryskami oraz podstrunnica o jasnobrązowej, lekko wzorzystej powierzchni otoczonej czarnym bindingiem tworzą spójną i oryginalną całość. Duży korpus NEX w stylu jumbo zapewnia dobrą ergonomię przy sporej kubaturze, a gryf oraz niskie ustawienie strun plasują GLN 11E-NS wśród jednych z najwygodniejszych akustyków z fabrycznym setupem. Szczególnie jeśli dodamy do tego krótszą menzurę 630 mm, oferującą zarówno mniejsze odległości pomiędzy progami i łatwiejsze sięgnięcie do dalszego progu czy łapanie akordów, jak też zmniejszone naprężenie strun. Wykonanie gitary stoi na wysokim poziomie, nie widać żadnych niedoróbek, progi są równe i dobrze oszlifowane.

Gitara bardzo ładnie wybrzmiewa, przy uderzeniu pełnego akordu barwa jest wyrównana i głęboka w dole, środek zapewnia dobrą słyszalność składników i dynamikę, jasna, ale nieprzerysowana góra wprowadza klarowność. Gra fingerstyle jest tu przyjemnością, ciche dźwięki mają charakter i nie są zmulone, mocniejszy atak otwiera harmoniczne, bas jest dobrze słyszalny i nie przykrywa całości.

Pokładowy system elektroniki Fishmana pozwala szybko nastroić gitarę jak i podłączyć ją do wzmacniacza – brzmienie jest dobrze oddawane, korektor umożliwia szybkie dostosowanie barwy, choć preamp nie zapewnia takiej naturalności w porównaniu do tego, co słyszymy bezpośrednio z otworu rezonansowego. Z drugiej strony brzmienie z pudła jest na tyle dobre, że Takamine GLN 11E-NS z powodzeniem posłuży do studyjnych nagrań mikrofonem oferując wyjątkowo dobrą, zbalansowaną i inspirującą akustyczną barwę.

PODSUMOWANIE

Gitara akustyczna TAKAMINE GLN11E-NS to wysokiej klasy instrument, który zadowoli już doświadczonych gitarzystów. Z uwagi na walory brzmieniowe oraz przede wszystkim ogólną wygodę i łatwość gry dla lewej dłoni, gitara jest też idealną propozycją dla początkujących, którzy chcą kupić dobrej klasy, inspirujący instrument, który posłuży przez długie lata gry.

Seria: GLN
Korpus: NEX
Top: mahoń
Boki i tył: mahoń
Gryf: mahoń
Podstrunnica: laurel
Szerokość siodełka: 42,5 mm
Klucze: 20 medium
Elektronika: Takamine TP-3G (LOW, MID, HI, VOL, tuner)
Menzura: 630 mm
Wykończenie: naturalne, matowe

+ naturalne, głębokie brzmienie akustyczne o dobrej dynamice i projekcji, dobre wykonanie, wysoka wygoda gry
- brak

 DOSTARCZYŁ: www.zibi.pl; www.takamine.pl

Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
1 699.00 zł