FRAMUS FD 14 M VS CE

Pozostałe testy marki FRAMUS
Testy
2019-03-20
FRAMUS - FD 14 M VS CE

Niemiecka marka Framus od lat kojarzona jest z wyjątkową jakością oraz oryginalnym designem instrumentów, wśród których znaleźć można wiele customowych gitar z najwyższej półki sygnowanych również przez topowych muzyków.

Bogaty katalog gitar elektrycznych uzupełnia rozbudowana oferta gitar akustycznych, wśród których bardzo interesująca jest zaprezentowana stosunkowo niedawno seria Legacy, obejmująca szereg modeli typu dreadnought, folk, parlour, grand auditorium, jumbo czy concert przeznaczonych zarówno dla początkujących, średniozaawansowanych jak i profesjonalnych gitarzystów. Ciekawostką jest też dostępna na stronie internetowej biblioteka brzmień z próbkami dźwiękowymi, stworzona wspólnie z niemiecką firmą TonePedia, dzięki której można posłuchać i porównać brzmienia 18 różnych modeli serii Framus Legacy bez wychodzenia z domu. Do naszego testu trafił model FD 14 M VS CE z wbudowanym preampem i wcięciem cutaway. Instrument otrzymaliśmy dzięki uprzejmości łódzkiego sklepu Guitar Center. Dystrybutorem marki Framus na naszym rynku jest firma W-Distribution.

BUDOWA

Framus Legacy FD 14 M VS CE posiada w pełni mahoniowy korpus o kształcie dreadnought z pojedynczym wcięciem cutaway. Płytę wierzchnią stanowi lite drewno, a całość wykończono na wysoki połysk w przypalanym kolorze Vintage Sunburst, ukazującym fakturę mahoniowego drewna. Obie krawędzie korpusu obiega kremowy binding, a otwór rezonansowy zdobi efektowna rozeta złożona z dwóch okręgów otoczonych cienkimi, czarnymi obwódkami – zewnętrzny to kolorowy abalon, mniejszy wewnętrzny wykonano z mahoniu. Palisandrowy mostek z kościanym, kompensowanym podstawkiem ładnie akcentują kołki zdobione na górze abalonowymi kropkami.

Mahoniowy gryf o profilu C i satynowej powierzchni zaopatrzony jest w otoczoną bindingiem podstrunnicę z palisandru indyjskiego. Nabito tu 21 średniej wielkości progów a pozycje znaczą markery kropek z białej masy perłowej. Dostęp do regulacji pręta krzywizny szyjki mamy od strony otworu rezonansowego. Całość wieńczy zgrabna, niemal prostokątna główka z ciemnym, palisandrowym fornirem o matowym wykończeniu, którą zdobi centralna inkrustacja oraz logo Framus na szczycie, wykonane z masy perłowej. Po obu stronach przykręcono tu zamknięte, chromowane klucze o przełożeniu 15:1. Siodełko główki o długości 45 mm wykonano z kości.

Na pokładzie zamontowano przedwzmacniacz Fishman Isys+ z podmostkowym przetwornikiem Fishman Sonicore Piezo i wbudowanym tunerem z kolorowym wskaźnikiem, oddający do dyspozycji regulatory Volume, Bass, Treble oraz przełącznik fazy. Bateria zasilająca układ montowana jest w komorze zintegrowanej z wejściem instrumentalnym jack, znajdującym się z tyłu na bocznej ściance korpusu. Gitara produkowana jest w Chinach i dostarczana jest wraz z czarnym, naklejanym pickguardem, heksagonalnym kluczem regulacji gryfu oraz zapasowym kołkiem mostka. Menzura instrumentu wynosi 648 mm. Gitary serii Framus Legacy wyposażone są fabrycznie w struny Cleartone EMP.

WRAŻENIA

Framus FD 14 M VS CE od razu po wyjęciu z kartonu zwraca uwagę swoim wyglądem oraz detalami wykończenia. Mahoniowy lity top z transparentnym wykończeniem sunburst prezentuje się niemal trójwymiarowo, a szeroki binding, dobrze położony lakier i abalonowa rozeta dodają mu wrażenia ekskluzywności, co niewątpliwie wyróżnia instrument plasujący się w zasadzie w budżetowej półce cenowej. Gryf o wygodnym profilu i satynowej powierzchni zapewnia bardzo miłe odczucia podczas gry, choć fabrycznie struny nie były ustawione na ultra niskiej wysokości – tu podobnie jak większość producentów, Framus zostawia tę czynność użytkownikowi. Wymaga to wyjęcia i lekkiego zeszlifowania spodu strunnika mostka. Od strony użytkowej wspomnieć należy jeszcze o dobrej intonacji i płynnie pracujących kluczach.

Brzmienie akustycznie jest pełne jak przystało na pełnowymiarowy dreadnought z litą płytą, zauważalny jest też dosyć mocny środek otwierający się przy ataku, co pozwala uzyskać dobrą dynamikę i wyrazistość, a przy lżejszej grze całości towarzyszy jaśniejsza prezencja. Dół jest ciepły i dobrze balansuje barwę w niskim paśmie, choć mogłoby być go więcej przy pojedynczych dźwiękach basowych strun. Czuć też wyrównany rezonans korpusu a w akordach gitara ładnie wybrzmiewa, nie słychać nigdzie nienaturalnego wygasania. Nie można też narzekać na oddanie niuansów, testowany Framus bez problemu sprawdzi się w rękach bardziej zaawansowanych gitarzystów zarówno przy dynamicznej grze akordowej, jak i rozbudowanej grze fingerstyle. Pokładowy pickup dobrze sprawdza się po podłączeniu do wzmacniacza – Fishman nawet w prostszych konstrukcjach oddaje naturalne brzmienie i trzyma wysoki poziom. Preamp Isys+ z pickupem Sonicore poradzi sobie zarówno na scenie jak i przy domowej grze czy nagrywaniu, a przełącznik fazy pozwoli ograniczyć sprzężenia w razie potrzeby.

PODSUMOWANIE

Framus FD 14 M VS CE w niewygórowanej cenie prezentuje bardzo dobry poziom materiałów i wykończenia, które zadowolą wymagających użytkowników strony wizualnej instrumentu. Brzmieniowo gitara również broni się bez problemu, zapewniając pełne i dynamiczne brzmienie, które sprawdzi się w rękach już średniozaawansowanych gitarzystów. Dla tych początkujących może być bardzo inspirującym instrumentem cieszącym oko efektownymi elementami wykończenia.

www.framus.de
www.w-distribution.de

 

Konstrukcja: Dreadnought cutaway
Top: Lity mahoń
Tył i boki: Laminowany mahoń
Rozeta: wewnątrz czarna/mahoń/ czarna, na zewnątrz czarna/Abalon/ czarna
Podstrunnica: Palisander indyjski, kremowy binding
Radius: 406 mm
Gryf: Mahoń, profil C, wykończenie satynowe
Siodełko: Kość, 45 mm
Progi: 21 medium
Klucze: Zamknięte, chromowane 15:1
Mostek: Palisander indyjski, siodełko z kości kompensowane
Elektronika: Fishman Isys+ z tunerem, pickup Fishman Sonicore Piezo
Regulatory: Volume, Bass, Treble, przyciski Phase i Tuner
Skala: 648 mm
Wykończenie: Wysoki połysk, Vintage Sunburst Transparent
Binding: Kremowy na obu krawędziach korpusu z dodatkowym ożyłkowaniem topu
Wyposażenie: Czarny pickguard do montażu, kluczyk regulacyjny gryfu, dodatkowy kołek mostka
Struny: Cleartone Acoustic 12-53
Skala: 648 mm
Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5
Cena
1 715.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
styczeń 2019
Kup teraz