ORTEGA R121WH

Pozostałe testy marki ORTEGA
Testy
2018-12-20
ORTEGA - R121WH

Założona w 1994 roku, niemiecka marka Ortega Guitars od ponad 20 lat cieszy się niemałą popularnością w Europie, a trzon jej produkcji, obok szerokiej kolekcji ukulele, banjo, mandolin, akustycznych basów i akcesoriów, stanowi wyjątkowo bogata oferta gitar klasycznych, przeznaczonych zarówno dla profesjonalistów jak i początkujących gitarzystów…

Dla tej drugiej grupy wejściem w świat nylonowych gitar jest dobrej jakości seria Student, nad którą znajduje się najbardziej rozbudowana w katalogu Ortegi seria Family, skupiająca już instrumenty, które będą idealnym wyborem dla poważniej myślących o grze adeptach sześciu strun.

Wszystkie gitary Ortegi z serii Family posiadają świerkowy top oraz boki i tył z mahoniu, wykończone są też na wysoki połysk z możliwością wyboru kilku opcji kolorystycznych, jak czarny, biały, czerwony oraz klasyczne wersje z naturalnym, transparentnym lakierem. Linia Family oferowana jest też w kilku rozmiarach, od pełnego 4/4 przez 7/8, 3/4, 1/2 po najmniejszy 1/4, również w opcji z węższymi gryfami, dzięki czemu można precyzyjnie dopasować gitarę do wieku.

W teście znalazł się należący do tej serii model R121WH, posiadający pełny korpus 4/4 oraz od razu zwracające uwagę, białe wykończenie o wysokim połysku. Top stanowi tu płyta świerkowa, boki i tył mahoń a mahoniowy gryf, również polakierowany z tyłu na biało, zaopatrzono w ciemną, 19-progową podstrunnicę z orzecha. Szyjka na siodełku ma szerokość 52 mm, można też wybrać wersję slim z gryfem 48 mm. Wykończona ciemnym kolorem główka z logiem marki estetycznie dopełnia całość. Top uzupełnia szeroka, ciemna rozeta ze wstawkami z jasnego drewna oraz 12-otworowy mostek ułatwiający wymianę strun, który wykonano podobnie jak podstrunnicę z drewna orzecha. Gitara posiada menzurę o długości 650 mm i dostarczana jest w profesjonalnym, nylonowym gig-bagu Ortega, wzmacnianym wewnątrz pianką oraz wyposażonym w dużą kieszeń zapinaną na suwak. Fabrycznie założone są tu struny D’Addario EXP46.

Ortega R121WH prezentuje już jakość wykonania, która zdecydowanie wykracza poza poziom określany powszechnie ‘dla początkujących’. Instrument jest doskonałym wyborem dla rozpoczynających grę, ale posłuży już bardziej zaawansowanym w nauce osobom. Testowy egzemplarz zwraca uwagę białym wykończeniem oraz bardzo dobrym gig-bagiem, świetnie zabezpieczającym gitarę. Wykończenie stoi na dobrym poziomie, nie można się tu do niczego przyczepić, detale i lakier są estetycznie dopracowane, nabicie i końcówki progów nie budzą zastrzeżeń. Gryf jest nieco spłaszczony dzięki czemu nie będziemy narzekać na komfort gry. Akcja strun mogłaby być minimalnie niższa, co oczywiście jest do skorygowania w prosty sposób.

Ortega R121WH zapewnia brzmienie o mocnym, niestłumionym basie i czytelnej górze, pozwalające na dobre oddanie artykulacji i niuansów, co jest bardzo ważnym elementem wśród gitar przeznaczonych do nauki. Gitara odzywa się głośno i klarownie, z okrągłym charakterem, akordy równo wybrzmiewają i słychać w nich dobrze poszczególne składniki, prezentując naprawdę wysoki stosunek ceny do jakości wykonania i brzmienia – nie można też zapomnieć o klasowym, firmowym gig-bagu.

Ortega R121WH to wyjątkowo dobry instrument, charakteryzujący się zbalansowanym i przyjemnym brzmieniem oraz estetycznym wykonaniem, tu prezentującym się wyjątkowo dzięki śnieżnej bieli wykończenia. Dla początkującego gitarzysty czy gitarzystki jest to wyjątkowo trafny wybór, a gitara sprawdzi się też w rękach bardziej zaawansowanych osób i posłuży bez problemu przez kilka kolejnych lat nauki.

www.meinldistribution.pl
www.ortegaguitars.com

 

korpus: 4/4
top: Świerk
boki i tył: Mahoń
gryf: Mahoń
podstrunnica: Orzech
rozeta: Palisander, masa perłowa, klon
mostek: Orzech, 12-otworowy Ortega
skala: 650 mm (25,6")
wykończenie: Białe, wysoki połysk
wyposażenie: Wzmacniany pokrowiec Ortega
Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5
Cena
952.00 zł
Dystrybutor