VINTAGE V501MH

Pozostałe testy marki VINTAGE
Gitara akustyczna / klasyczna
2017-01-02

Brytyjska marka Vintage należąca do grupy JHS przez kilka ostatnich lat stała się bardzo popularnym wyborem wśród początkujących i średniozaawansowanych gitarzystów, a w ofercie znajdziemy bardzo szeroki przekrój zarówno gitar elektrycznych jak i akustycznych.

Zaprezentowany na tegorocznych, zimowych targach NAMM 2016 i obecny w naszym teście model V501MH to konstrukcja dreadnought wykonana w całości z mahoniu, o czym informują nas litery MH w nazwie.

Vintage V501MH posiada mahoniowe tył i boki oraz lity top z tego samego drewna, a całość wykończono satynowym lakierem w transparentnym, naturalnym "mahoniowym" kolorze. Mahoniowy gryf zaopatrzono w palisandrową podstrunnicę z 20 progami, ozdobioną inkrustowanym symbolem na XII progu, obok klasycznych markerów kropek. Na wykończonej w ciemnym, brązowym odcieniu główce z logo Vintage na szczycie zamontowano po obu stronach chromowane klucze Die-Cast. Siodełko NuBone wykonano z twardego tworzywa imitującego kość. Wokół otworu biegnie złożona z dwóch okręgów rozeta, z których zewnętrzny wykonano z bardzo ładnej, kolorowej masy perłowej. Całość uzupełnia palisandrowy mostek z plastikowymi kołkami. Menzura V501MH wynosi 648 mm a w serii dostępny jest też bliźniaczy model z litą, świerkową płytą wierzchnią wykończoną satynowym, wiśniowym lakierem Burgundy Burst.

WRAŻENIA


Gitara od pierwszej chwili urzeka miękkim w dotyku wykończeniem i naturalnym, brązowym kolorem uwidaczniającym mahoniową, regularną fakturę drewna, a całość bardzo ładnie ożywia kolorowa rozeta z imitacji abalonu. Lekka konstrukcja w połączeniu ze smukłym, dosyć okrągłym profilem gryfu zapewnia wygodę gry, chociaż na pewno obniżenie siodełka na mostku jeszcze zwiększyło by komfort dla lewej dłoni. Nieco wyższa akcja strun to standard w 90 procentach gitar akustycznych, w zasadzie niezależnie od pułapu cenowego - producenci precyzyjne dostosowanie wysokości strunnika, nie wymagające też wielkiego wysiłku, pozostawiają indywidualnym potrzebom gitarzystów. W pełni mahoniowa konstrukcja oferuje nieco ciemniejsze, bardziej stonowane brzmienie w stosunku do jaśniejszego świerku, ale zapewnia też ciepły niższy środek i okrągły, klarowny dół. Balans brzmienia jest wyjątkowo dobry, ciepła góra nie znika w całości a z otworu rezonansowego wydobywa się pełny dźwięk o zwartym basie i słodkiej prezencji.

Gitara bez problemu poradzi sobie zarówno przy delikatnej grze palcami fingerstyle jak i mocnym graniu akordowym, choć tu już barwa nie otwiera się tak plastycznie w środkowym rejestrze. Niemniej dźwięk jest szeroki i bogaty w detale, i przy nieco ciemniejszym charakterze nie sprawia problemów z czytelnością w niskim rejestrze. Również przy granych kostką solówkach dźwięki nie rażą ostrym środkiem i nie giną w całości, barwa jest miękka i przyjemna ze słyszalnymi detalami perkusyjnymi. Lity mahoń zapewnia dobrą dynamikę i będzie się też rozgrywał wraz z upływem czasu.

Vintage V501MH to uniwersalny brzmieniowo akustyk o ciepłym, dynamicznym brzmieniu, który z powodzeniem sprawdzi się w rękach już bardziej wyrobionych gitarzystów. Głęboka, zbalansowana barwa sprawdzi się w szerokim spektrum stylistycznym a gitara może być naprawdę inspirującym narzędziem zarówno do ćwiczenia w domu, jak i sprawdzi się, po odpowiednim nagłośnieniu, również przy akompaniamencie dla wokalu na scenie.

www.audiostacja.pl

 

płyta wierzchnia: lity mahoń
płyta spodnia i boki: mahoń wschodni
(laminat)
gryf: mahoń
podstrunnica: palisander
progi: 20
mostek: palisander
skala: 648 mm,
klucze: chromowane Die Cast,
wykończenie: satynowe Mahogany


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5