TAKAMINE GN71CE BSB

Pozostałe testy marki TAKAMINE
Testy
2016-11-22
TAKAMINE - GN71CE BSB

W 1959 r. w mieście Sakashita powstała rodzinna manufaktura wytwarzająca instrumenty, która w 1963 r. zaistniała na rynku jako firma Takamine Gakki Ltd., przyjmując nazwę od góry, u podnóża której miała swoją siedzibę.

Istotny przełom nastąpił w roku 1978 kiedy opracowano przetwornik podmostkowy składający się z sześciu elementów piezoceramicznych tworzących moduł przykręcony wewnątrz pudła do mostka - zastosowano go po raz pierwszy w gitarze PT-007S. W historii muzyki charakterystyczne brzmienie akustyczno-elektrycznej gitary Takamine zapisało się za sprawą utworu "Lily was here", którą w 1989 r. Dave Stewart nagrał z saksofonistką Candy Dulfer.

Pudło rezonansowe GN71CE ma kształt nazwany przez producenta jako Nex Cutaway - jest to zmniejszone jumbo z wycięciem. Tył i boki wykonano z palisandru, płytę rezonansową z litego świerku. Gitara posiada mahoniowy gryf z palisandrową podstrunnicą, z tego samego drewna zrobiony jest także mostek z charakterystycznymi dla wielu modeli Takamine dwoma siodełkami pod strunami 1-2 i 3-6, co zapewnia kompensację menzury o długości 644 mm (25,4 cala). Mieszcząca 20 progów podstrunnica o promieniu 12 cali jest otoczona na bokach bindingiem - nie jest to jednak plastik, a listewki klonowe. Podobnymi listwami wykończono przednią krawędź główki oraz krawędzie pudła - te ozdobiono dodatkowo ułożonymi naprzemiennie czarnymi i białymi żyłkami. Otwór rezonansowy otacza rozeta z masy perłowej, obok niej mieści się płytka chroniąca lakier przed zarysowaniem kostką podczas gry.

Symetryczna główka z palisandrowym fornirem z przodu oraz dużym logotypem jest wyposażona w zamknięte klucze olejowe w złotym kolorze z motylkami z tworzywa przypominającego w wyglądzie bursztyn. Instrument ma przetwornik piezo w mostku i przedwzmacniacz Takamine TK-40D wyposażony w trójpasmowy equalizer z wyłącznikiem, filtr MID CONTOUR, załączany wąski filtr antysprzężeniowy NOTCH FILTER, regulację głośności, tuner z wyświetlaczem LED i wskaźnik niskiego poziomu baterii 9 V montowanej w module nad przesuwanymi potencjometrami korekcji. Preamp ma wewnątrz dwa wejścia (litera "D" na końcu modelu), ponieważ gitara posiada oddzielne przetworniki piezo pod dwoma siodełkami mostka. Gniazdo wyjściowe, pełniące jednocześnie rolę kołka do paska, umieszczono w osi symetrii gitary, drugi kołek zamontowano ukośnie w stopce gryfu. Instrument wykończono na wysoki połysk w kolorze Brown Sunburst.

Gitara prezentuje się dosyć klasycznie, jedna zyskuje po bliższych oględzinach - ładnie położony lakier, klonowy binding, palisandrowe boki i tył, abalonowa rozeta czy główki kluczy godne są już instrumentów z wyższej półki. Gryf ma wygodny profil, jednak po wyjęciu z kartonu trzeba było nieco obniżyć strunnik mostka. To dosyć standardowa operacja, niemniej wymagająca chwili czasu. Po korekcie wszystko działa idealnie, struny są na komfortowej wysokości. Mniejszy korpus zapewnia wygodę a jednocześnie oferuje dynamikę i odpowiedź większych konstrukcji jumbo. Barwa jest pełna, zbalansowana i uderza wręcz mocną prezencją, która tu dodaje niezwykłej klarowności i ożywia wysokie tony, które dopełniane są głębokim dołem pasma.

Wycofany lekko środek dobrze balansuje się w akordach, a wspomniana prezencja zapewnia sprężystość i detaliczność pojedynczych nut. Preamp Takamine to sprawdzona w wielu modelach konstrukcja, zapewniająca szerokie możliwości dopasowania barwy, która już wyjściowo jest ładnie zbalansowana i brzmi naturalnie, a wyższa, charakterystyczna dla piezo góra pojawia się dopiero przy bardzo mocnym ataku. Sound jest czysty, naturalny i ładnie miksuje się w zarówno w zespole z sekcją jak i w duecie. Po drobnym setupie Takamine GN71CE BSB potwierdza klasę japońskiej marki. Bardzo dobre wykończenie oraz efektowne detale idą w parze z głębokim, dynamicznym brzmieniem wyróżniającym się żywą, jasną górą i oddaniem niuansów artykulacyjnych.

www.emuzyk.pl
www.takamine.com

 

Płyta wierzchnia: lity świerk
Tył i boki: palisander
Gryf: mahoń
Podstrunnica: palisander
Mostek: palisander
Progi: 20
Menzura: 25,4" = 644 mm
Klucze: olejowe
Elektronika: Takamine TK-40B
Wykończenie: brown sunburst, wysoki połysk,
klonowy binding


Powiązane artykuły
Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5