WASHBURN WD7SCE BM

Pozostałe testy marki WASHBURN
Testy
2016-07-29
WASHBURN - WD7SCE BM

Washburn to jedna z najstarszych firm produkujących instrumenty strunowe - założona w 1883 r. w Chicago, oprócz gitar wytwarzała i wciąż wytwarza banja, mandoliny, ukulele.

Aktualna oferta samych tylko gitar akustycznych Washburna obejmuje kilkadziesiąt modeli pogrupowanych w 20 seriach. Model WD7S jest produkowany w kilku wersjach wyposażenia (podstawowa bez wycięcia, z wycięciem i elektroniką) oraz wykończenia kolorystycznego.

Płyta wierzchnia została wykonana z litego świerku sitkajskiego, co jest warte odnotowania, tym bardziej, że nie zdarza się często w klasie ekonomicznej. Tył i boki pudła rezonansowego o kształcie typu dreadnought zrobiono z mahoniu, podobnie jak gryf - matowe wykończenie zapobiega przyklejaniu się dłoni podczas dłuższej gry. Surowcem na mostek i podstrunnicę został często stosowany w tym celu palisander.

Siodełka wykonano ze sztucznego tworzywa ABS, pióro mostka ma profilowanie kompensujące długości poszczególnych strun. Gitara ma standardową menzurę 25,5 cala, czyli 648 mm, szerokość siodełka główki to również dobrze znany rozmiar 43 mm. Progi w ilości 20 mają niezbyt duży rozmiar, zostały oznaczone tradycyjnie stosowanymi jasnymi kropkami na froncie oraz krawędzi podstrunnicy. Stopka gryfu posiada z tyłu doklejony element plastikowy z literą "W". Z przodu w miejscu łączenia gryfu i podstrunnicy z pudłem jest na nim niewielki schodek na grubość bindingu i cieńszej warstwy ożyłkowania pod nim.

Główka z pokaźnych rozmiarów logotypem i zdobieniem w osi symetrii została uzbrojona w zamknięte klucze olejowe. Sygnał z zamontowanego w mostku przetwornika piezoelektrycznego jest obrabiany w przedwzmacniaczu EQ4-T, którego wyposażenie stanowi: czteropasmowa korekcja (BASS, MIDDLE, TREBLE, PRESENCE), regulacja głośności, przestrajany filtr przeciwsprzężeniowy (pokrętło NOTCH), tuner z podświetlanym ekranem LCD i dodatkowymi trzema diodami nad nim.

Trzy małe przyciski to wyłącznik tunera, selektor wysokości stroju, selektor poszczególnych nut, oczywiście tuner działa również w podstawowym trybie chromatycznym. Panel uzupełnia dioda sygnalizująca niski poziom baterii. Komora baterii 9 V została zintegrowana z płytką mocującą dwa gniazda wyjściowe. Sygnał można wyprowadzić tradycyjnym kablem gitarowym z gniazda jack (TS), albo kablem symetrycznym z gniazda XLR, co niewątpliwie ułatwia nagłośnienie i nagrywanie instrumentu - nie trzeba szukać di-boxa.

Wykończenie i spasowanie elementów stoi na wysokim poziomie, i biorąc pod uwagę półkę cenową Washburn plasuje się w ścisłej czołówce. Gryf jest wygodny i dobrze układa się w dłoni, również do akcji nie można mieć żadnych zastrzeżeń - struny są ustawione na komfortowej wysokości nie powodującej obijania się ich o progi oraz nie wymagającej siłowego dociskania. Uderzenie w pełny akord skutkuje głośnym, akustycznym brzmieniem o mocnym, ciepłym basie. Środek nie znika w całości i gra akordowa, również przy użyciu kostki i rozłożonych akordach jest godna pochwalenia - ciężko w tej klasie cenowej znaleźć tak dobrze brzmiące, zbalansowane i zachowujące naturalny charakter instrumenty.

Nieco zwężony rozstaw strun mostka nie przeszkadza też w grze fingerstyle - lekko trącane dźwięki nie mają tej szlachetności i definicji znanej z kilkukrotnie droższych gitar z wyższej półki, jednak mocniejszy atak skutkuje ładną, nie mającą metalicznego charakteru prezencją. Na pokładzie mamy naprawdę skuteczny i funkcjonalny układ elektroniczny. Brzmienie jest dobrze przenoszone, ciepły bas dopełnia ładnie przebijający się środek, a lekko metaliczną górę jest łatwo stonować korekcją bez zauważalnego spadku czytelności.

Washburn WD7SCE BM to klasyczny, głęboko brzmiący dreadnought, który w połączeniu z wygodą gry na starcie oraz dobrym preampem zdecydowanie można polecić zarówno rozpoczynającym naukę, jak i bardziej doświadczonym gitarzystom szukającym niedrogiego akustyka wykraczającego już poza klasę budżetową.

www.washburn.com
www.musicinfo.pl

 

Płyta wierzchnia: lity świerk
Tył i boki: mahoń
Gryf: mahoń
Podstrunnica: palisander
Mostek: palisander
Progi: 20
Menzura: 25½" - 648 mm
Klucze: olejowe
Elektronika: EQ4-T z tunerem
Wykończenie: czarne matowe


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Dystrybutor