TAKAMINE GD 71 NAT

Pozostałe testy marki TAKAMINE
Testy
2015-08-25
TAKAMINE - GD 71 NAT

Takamine to już ponad pół wieku działalności japońskiego producenta, którego instrumenty już dawno stały się synonimem jakości i przykładem japońskiej precyzji.

Mały, rodzinny biznes, który w 1962 roku przejął nazwę od góry Takamine (nieopodal której znajdował się na początku mały sklep i warsztat) przerodził się w jednego z czołowych producentów gitar akustycznych. Za rozwojem firmy stoi m.in. znakomity lutnik Mr. Mass Hirade, który dołączył do firmy w 1968 roku wprowadzając szereg innowacji. Instrumenty Takamine nierzadko są przykładem artystycznych wizji oraz najwyższej klasy sztuki lutniczej, jednak w ofercie firmy znajdziemy sporo tańszych instrumentów, godnie reprezentujących bogate tradycje i renomę marki. Po rozstaniu się firmy z Fenderem na naszym rynku gitary Takamine powróciły do dystrybucji firmy Zibi, dzięki której możemy przyjrzeć się modelowi GD71 należącemu do atrakcyjnej cenowo serii G japońskiego producenta.

BUDOWA


Gitara posiada pełny korpus typu Dreadnought, w którym boki i tył wykonano z palisandru, a płytę wierzchnią stanowi wykończony na wysoki połysk w naturalnym kolorze top z litego świerku. Krawędzie otacza bardzo estetyczny binding łączący drewno klonowe z tradycyjnym, czarno-białym ożyłkowaniem a otwór rezonansowy zdobi efektowna rozeta z kolorowego abalonu. Smukły, mahoniowy gryf zaopatrzono w palisandrową podstrunnicę o promieniu 12" (305 mm), na której nabito 20 precyzyjnie wykończonych progów. Nakładkę zdobią klonowe markery w formie kropek, dokoła biegnie też jasny, klonowy binding przechodzący na stylową, wykończoną palisandrowym fornirem główkę. Obok dużego loga marki znalazły się tu zamontowane po obu stronach złote klucze Die-cast o pięknie prezentujących się, bursztynowych główkach. Całość uzupełnia pickguard typu tortoise oraz palisandrowy mostek z plastikowymi kołkami zdobionymi abalonem i charakterystycznym, dzielonym strunnikiem z syntetycznej kości.

W PRAKTYCE


Takamine GD 71 należy już w zasadzie do średniej półki cenowej, jednak wykończenie instrumentu i zastosowane materiały wykraczają na pewno poza poziom, do którego przyzwyczaiła nas większość tańszych gitar zaliczanych do budżetowego segmentu. Spasowanie i wykończenie detali jest tu perfekcyjne, a dodatki w postaci klonowego bindingu, palisandru czy abalonu robią niemałe wrażenie. Całość stylowo jeszcze dopełniają bursztynowe, raczej rzadko spotykane główki kluczy. Naprawdę gitarę japońskiej marki z przyjemnością bierze się do rąk, a komfortowy gryf o smukłym profilu wzmacnia jeszcze pozytywne wrażenia. Struny tradycyjnie już ustawione są na średniej, ale nie powodujacej męczenia się dłoni wysokości.

Zastosowano tu powlekany komplet D'Addario EXP 16 Phosphor Bronze o grubości 12-53, który zapewni dźwięczne brzmienie przez dłuższy czas. Pierwsze uderzenie w struny świadczy o wysokiej klasie gitary. Korpus typu Dreadnought zapewnia głęboki, zwarty bas a świerkowy top w połączeniu z palisandrem na bokach i tyle ożywia całość prezentując ładne odwzorowanie detali w górnym paśmie. Pełny akord odzywa się zbalansowanym, zwartym w dole brzmieniem a przy mocniejszym zaatakowaniu struny pojawia się dynamiczny, skupiony wyższy środek. Po lekkim obniżeniu strun gitara z powodzeniem odnajdzie się przy technice finger-picking i usatysfakcjonuje również już bardziej zaawansowanych gitarzystów.

Co ważne GD71 charakteryzuje się też klarownym środkiem, który zapewnia czystość w akordach oraz odpowiednio długi sustain.

PODSUMOWANIE


Takamine GD 71 NAT to wysokiej klasy gitara renomowanej japońskiej marki, która w atrakcyjnej cenie prezentuje już cechy profesjonalnego pod wieloma względami instrumentu. To idealna propozycja dla osób mających już za sobą pierwsze szlify zdobywane najczęściej na tanich i często niezbyt ciekawych gitarach. Efektowne wykończenie i jakość wykonania idące w parze z naturalnym, głębokim brzmieniem będą też bardzo atrakcyjnym wyborem dla bardziej doświadczonych gitarzystów i gitarzystek.

www.emuzyk.pl
www.takamine.com

 

konstrukcja: Dreadnought
płyta wierzchnia: lity świerk
boki i tył: palisander
rozeta: kolorowy abalon
gryf: mahoń
binding: czarno-biały plus klon
klucze: Die-cast z bursztynowymi główkami
progi: 20 medium
mostek: palisander z dzielonym
strunnikiem
menzura: 644 mm (25,4")
wykończenie: błyszczące naturalne,
klonowy binding korpusu i gryfu


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5