IK MULTIMEDIA iRig HD

Rodzaj sprzętu: Elektronika

Pozostałe testy marki IK MULTIMEDIA
Testy
2015-08-06
IK MULTIMEDIA - iRig HD

Pochodzący z oferty włoskiej firmy IK Multimedia iRig HD to druga generacja popularnego interfejsu umożliwiającego podłączenie gitary do urządzeń iPhone, iPad, oraz komputerów Mac.

Jest to pierwszy tego typu interfejs o rozdzielczości 24 bitów. Niepozornie wyglądający moduł w ogumowanej obudowie z dwoma gniazdami, potencjometrem i pojedynczą diodą pobiera zasilanie z urządzenia, do którego jest podłączony. Do wyboru są trzy kable z końcówkami USB, Lightning oraz złączem 30-pinowym. Interfejs ma wysokoimpedancyjne gniazdo przystosowane do współpracy z gitarami elektrycznymi i basowymi, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by używać go również z innymi instrumentami jak chociażby gitara akustyczna, instrumenty klawiszowe czy za jego pośrednictwem rejestrować sygnał z analogowego miksera, jeśli na przykład zaszłaby potrzeba nagrania fragmentu próby.

Interfejs jest wyposażony w prosty przedwzmacniacz z regulacją czułości, której poziom wskazuje kilkukolorowa dioda LED (niebieski kolor wskazuje podłączenie kabla, zielony obecność sygnału, pomarańczowy zwiększony, i czerwony przesterowany poziom sygnału).

W PRAKTYCE

W pakiecie z urządzeniem dostajemy program AmpliTube FREE (do pobrania z App Store), niedostępne wcześniej symulacje wzmacniaczy Metal W (oparty na Randallu Warhead 300), Metal 150 (wzorowany na głowie Peavey 5150) oraz efektów podłogowych Wharmonator (Digitech Whammy) i X-Flanger (MXR Flanger 117). Dla użytkowników komputerów Mac przygotowano również kolekcję Amplitube Metal zawierającą 48 modeli wzmacniaczy, kolumn i efektów z barwami najpopularniejszych modeli od lat 80. do współczesnych typu ultra high-gain - np. Mesa/Boogie, Peavey 5150 czy Marshall JMP100.Jest też kilka dodatkowych wersji oprogramowania z kolekcjami charakterystycznych presetów: Amplitube Fender FREE, AmpliTube Slash, AmpliTube Jimi Hendrix.

Korzystanie z iRiga HD jest dziecinnie łatwe - podłączamy gitarę, podpinamy interfejs odpowiednim kablem i tyle. iRig HD przy parametrach 24-bit/ 48kHz zapewnia czysty, dynamiczny sygnał, również bardziej odporny na zewnętrzne zakłócenia, co odczujemy szczególnie w przypadku przesterowanych barw. Amplitube jest już marką samą w sobie, a najnowsza wersja zapewnia bardzo dobrą jakość wirtualnych wzmacniaczy i efektów gitarowych, szczególnie po rozbudowie.

Symulacje brzmią dynamicznie i w kilku przypadkach lepiej, niż dostępne brzmienia wzmacniaczy w hardware'owych procesorach podłogowych innych firm. Graficzne zobrazowanie efektów i wzmacniaczy jest znakomite, mamy dostęp do dobrego tunera, prostej maszyny perkusyjnej i całej palety potrzebnych barw, które w zupełności wystarczą nawet do półprofesjonalnego, domowego nagrania demo. Może pogłos czy chorus nie należą do najwyższej półki światowej, jednak spełniają swoje zadanie, i poparte są jeszcze naprawdę niezłą jakością kostek overdrive/distortion, tremola czy delay'a. Dostępny dla iOS jednościeżkowy rejestrator możemy rozszerzyć do 4 tracków przy iPhonie i iPodzie touch oraz 8 śladów z iPadem. Oczywiście z profesjonalnymi aplikacjami DAW iRig HD współpracuje bez najmniejszych problemów.

PODSUMOWANIE


IK Multimedia iRig HD to bardzo poręczny i zapewniający już profesjonalną jakość sygnału oraz niezwykle prostą obsługę interfejs audio. Dołączone oprogramowanie od IK multimedia zapewnia wysokiej klasy brzmienie efektów i wzmacniaczy gitarowych od cleanów po mocny hi-gain, wystarczając w zupełności do komfortowego ćwiczenia i nagrywania pomysłów, a po rozbudowie może być bardzo dobrą platformą DAW dla domowego studia.

www.audiostacja.pl
www.ikmultimedia.com

 

Wejście: 1/4" Hi-Z
Wyjście: Lightning / 30-pin / USB
Regulacja czułości
Konwersja A/D: 24-bitowa, 44,1 / 48 kHz


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5