TC-HELICON TC Helicon VoiceLive 3

Rodzaj sprzętu: Elektronika

Pozostałe testy marki TC-HELICON
Testy
2015-07-09
TC-HELICON - TC Helicon VoiceLive 3

Siostrzana marka TC Electronic, TC Helicon znana jest z najwyższej klasy urządzeń dla wokalistów oraz należących do tej grupy śpiewających gitarzystów (i gitarzystek).

Eksperci firmy po serii procesorów gitarowo-wokalowych zaprezentowali niedawno swój flagowy produkt - TC Helicon VoiceLive 3, łączący w jednej obudowie profesjonalny procesor wokalowy, klasowy multiefekt gitarowy oraz rozbudowany, kilkuścieżkowy looper. W połączeniu z bardzo przemyślaną organizacją całości i podłogowym sterowaniem powstał najbardziej zaawansowany kombajn gitarowo-wokalny dostępny obecnie na rynku, który również może znakomicie posłużyć jako niezależny, rozbudowany procesor efektów i pedalboard do gitary.

BUDOWA


Z racji olbrzymich możliwości typowo 'gitarowych' my przyjrzymy się urządzeniu bardziej pod kątem gitarzystów, ale nie pominiemy też części wokalowej, która jest przecież siłą napędową całej serii procesorów TC Helicon. VoiceLive 3 to można powiedzieć trzy zintegrowane, ale dysponujące własną autonomią urządzenia - mutliefekt wokalowy, gitarowy i looper. Nad pracą każdego z układów czuwa oddzielny procesor odpowiedzialny za przetwarzanie skomplikowanych algorytmów i gwarantujący odpowiednią moc obliczeniową, i w rezultacie jakość brzmienia.

Całość została umieszczona w efektownie prezentującej się obudowie złożonej z aluminiowej części środkowej z 10 solidnymi przyciskami nożnymi, nad którymi znalazł się duży wyświetlacz z czterema potencjometrami funkcyjnymi, główne pokrętło poruszania się po menu i zmiany parametrów oraz po lewej stronie sześć dotykowych przycisków odpowiedzialnych za poszczególne sekcje. Wielofunkcyjne przełączniki nożne mogą spełniać w zależności od ustawień różne role - obsługiwać albo efekty wokalowe (podświetlane są wtedy na niebiesko), gitarowe (kolor czerwony) lub funkcje loopera (różowy).

Dostępnych jest 250 presetów fabrycznych oraz 500 programów użytkownika, w obrębie których możemy również zaprogramować połączone działanie efektów gitarowych i wokalnych wyzwalane jednym, dowolnym przyciskiem. Od strony wokalnej mamy do dyspozycji całą paletę studyjnych efektów jak pogłosy, delay'e, harmonizer z detekcją tonacji dzięki sygnałowi z gitary, korekcję wysokości dźwięku, oktawer, polifoniczny wokoder oraz masę innych efektów i filtrów. Zaznaczmy jednak, że TC Helicon VoiceLive 3 to również rozbudowany gitarowy pedalboard z klasowymi efektami serii TonePrint - Flashback Delay, Hall Of Fame Reverb, Corona Chorus czy Vortex Flanger, kompresorem, nowym Talk boxem, efektami auto wah, pitch shift, oktawerem, tremolo, boosterem czy pedałem distortion. Dodatkowo mamy do dyspozycji kilkanaście symulacji wzmacniaczy z emulacją głośnika, którego kilka parametrów możemy też regulować. Specjalny tryb Acoustic dostosowuje procesor do gitar akustycznych. VoiceLive 3 oferuje sporą ilość przemyślanych gniazd przyłączeniowych na tylnej ściance.

W sekcji Input mamy mikrofonowe wejście combo XLR/Jack, gitarowe IN, gitarowe THRU do przesłania na zewnątrz nieprzetworzonego sygnału gitary, Aux IN do podłączenia odtwarzacza MP3 oraz monitorowe XLR IN i THRU pozwalające przesłać sygnał z monitorów do wyjścia słuchawkowego. W sekcji wyjściowej umieszczono stereofoniczne wyjścia XLR oraz gitarowe Jack, pozwalające też na rozdzielenie toru wokalu i gitary, zarówno normalnie jak i przy korzystaniu z loopera. Całość uzupełniają gniazda zewnętrznego przełącznika nożnego (po najnowszej aktualizacji możemy wpiąć tu 6-przyciskowy przełącznik do sterowania looperem), pedału ekspresji, gniazda MIDI oraz dwa porty USB typu A i mini- -B pozwalające na przesyłanie danych oraz sygnału audio.

W PRAKTYCE


Procesor po chwili można obsługiwać naprawdę intuicyjnie. Wyświetlacz LCD pokazuje, jakie efekty aktualnie przypisano do przełączników nożnych. Dużym pokrętłem i kursorami poruszamy się po menu, a 4 potencjometry pozwalają na szybką regulację parametrów. Same presety możemy przeglądać według stylu, artystów lub rodzajów efektu za pomocą funkcji GENRE. Znakomitym rozwiązaniem jest przycisk HIT, gdzie w obrębie każdego programu możemy ustawić dowolny wariant brzmieniowy (np. załączenie delay'a, wyłączenie chorusa i włączenie podbicia). Jeszcze ciekawszy jest przycisk STEP, który może po kolejnym naciśnięciu przenosić nas do dowolnie zaprogramowanych w kolejności presetów. Ustawiamy na przykład program dla jakiegoś utworu i po kolei przenosimy się do ustawionych innych presetów na zwrotkę, bridge, refren itd. HIT może też pełnić inną dowolną funkcję - tap tempo, tunera, aktywacji loopera czy dowolnego efektu.

VoiceLive 3 odnajduje się idealnie wpięty zarówno w wejście wzmacniacza jak i jego pętlę. Efekty brzmią znakomicie, głęboko a dostępna ich ilość (w obrębie barw Tone- Print mamy ich setki) wystarczy największemu malkontentowi. Symulacje wzmacniaczy na systemie PA pozwalają na znalezienie naprawdę niezłych cleanów, znakomitych półprzesterów i rasowych barw hi-gain, chociaż czasem trzeba trochę poeksperymentować z ustawieniami korekcji i symulacji kolumny. Zaskoczeniem było wpięcie prosto w końcówkę lampowego wzmacniacza, gdzie przy wyłączonej symulacji głośnika otrzymujemy dynamiczne i ciepłe brzmienia, naturalnie reagujące na artykulację.

Na deser został nam znakomity wręcz looper pozwalający na zapis i obsługę 3 różnych ścieżek. Czas zapisu wynosi aż 45 minut a poszczególne loopy możemy przypisać do dowolnych presetów czy podzielić na oddzielne sekcje. Obsługa loopera jest naprawdę intuicyjna a do dyspozycji mamy, poza trzema niezależnymi, dowolnie załączanymi śladami m.in. funkcję LoopAssist z metronomem i kwantyzacją zapewniającą synchronizację pętli, 3-frazowe zapętlanie z 4 warstwami do wyboru czy funkcję automatycznej zmiany długości pętli. Całość obsługujemy dedykowanymi dla poszczególnych funkcji pokładowymi przełącznikami. Możliwość podłączenia nawet 6-przyciskowego sterownika otwiera niespotykane dotąd w multiefektach możliwości dla loopera.

PODSUMOWANIE


TC Helicon VoiceLive 3
to potężne narzędzie dla wokalistów i gitarzystów, posiadające na pokładzie bardzo wysokiej efekty wokalne i gitarowe. Z naszego punktu widzenia procesor może być prawdziwą konkurencją nawet dla wielu zaawansowanych pedalboardów gitarowych, a wbudowane symulacje wzmacniaczy oraz niesamowity, wielościeżkowy looper czynią z flagowego urządzenia TC Helicon niezwykle atrakcyjną opcję dla gitarzystów, zarówno do domowego zacisza jak i na profesjonalną scenę.

www.soundtrade.pl 
www.tc-helicon.com

 

Pamięć: 500 presetów (250 wgranych
fabrycznie)
Efekty: VOCAL (μMod, Echo & Delay,
Reverb, Harmony, Double, Transducer, Rhythmic,
Hard-Tune & Correction, Choir, Stutter, Vocoder,
Adaptive Tone), GITARA (Amp Modeling, Drive,
Delay, Reverb, Compression, Resonant Filter,
Wah, μMod [Flange, Chorus, De-tune], Shifter,
Rhythmic/Tremolo, Talkbox)
Inne funkcje: wielośladowy Looper,
tuner, tap tempo
Wejścia/wyjścia: MIC/LINE IN [combo
XLR/jack], GUITAR (IN, THRU), STEREO AUX IN
[jack 1/8"], VOICE OUT
(L/MONO, R/DRY) [XLR], GUITAR
OUT (L, R), słuchawkowe
[jack 1/8"], MIDI (IN, OUT), FOOTSWITCH,
EXPRESSION, USB [A, mini-B]
Wymiary: 350 × 216 × 76 mm
Waga: 2.3 kgWynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6