ROCKTRON Reaction Super Charger i Distortion 1

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki ROCKTRON
Testy
2011-07-25
ROCKTRON - Reaction Super Charger i Distortion 1

Firma Rocktron, mająca już niemalże trzydziestoletnie doświadczenie w produkcji profesjonalnych efektów gitarowych, zaprezentowała niedawno nową serię kostek podłogowych o nazwie Reaction. Niezwykle dopieszczone i przemyślane koncepcyjnie efekty świadczą o umiejętności ciągłego podążania firmy za oczekiwaniami gitarzystów.

Do testowanej już u nas kostki Reaction Dynamic Filter dołączają tym razem dwa stompboxy należące do grup efektów z rodziny overdrive i distortion: Rocktron Reaction Super Charger oraz Distortion 1.

Budowa


Wszystkie efekty z serii Rocktron Reaction mają bardzo solidne, dosyć ciężkie, metalowe obudowy wykończone grafitowym, błyszczącym lakierem. Pedał przełącznika, wydający charakterystyczny klik przy załączaniu, pokryty jest czarną gumą zapewniającą komfortowe załączanie efektów, a pomalowane na czarno metalowe gałki potencjometrów sprawiają bardzo pozytywne wrażenie.

W środkowej części widnieje charakterystyczna kolorowa klapka z nazwą danego efektu i dużym logo serii. Pod nią umieszczona jest bateria 9 V, do której mamy bardzo łatwy dostęp poprzez proste, ręczne odkręcenie dwóch śrubek. Seria Reaction dysponuje całkowicie przezroczystym przełączaniem typu True Bypass, a pracę każdej kostki sygnalizuje para biało-niebieskich diod umieszczonych na przodzie komory bateryjnej. Testowane efekty wyposażone są w standardowe gniazda INPUT i OUTPUT oraz zewnętrznego zasilania DC 9V.

Super Charger


Efekty typu overdrive mają imitować tak poszukiwane brzmienia przesterowanych wzmacniaczy lampowych. Rocktron Reaction Super Charger to klasyczna konstrukcja z trzema pokrętłami LEVEL, TONE i GAIN zapewniającymi maksymalną prostotę obsługi. Potencjometr LEVEL odpowiada za poziom wyjściowy sygnału, GAIN za poziom przesterowania, a TONE reguluje ilość wysokich tonów w końcowym brzmieniu. Grafitową tonację ubarwia intensywny zielony kolor obwódki oraz liter logo serii i nazwy efektu umieszczonych na płytce zasłaniającej otwór baterii.

Wysokiej klasy overdrive powinien zapewnić transparentne brzmienie, maksimum odwzorowania niuansów dynamicznych i artykulacyjnych oraz dobry sustain. Super Charger przy skręconym gainie bardzo ładnie sprawdza się jako booster. Kanał czysty zyskuje dzięki niemu na dynamice, barwa jest cieplejsza, a jednocześnie słychać doskonale bazowe brzmienie gitary. Wraz ze stopniowym odkręcaniem gałki GAIN pojawia się lekki drive dodający nieco własnego koloru do brzmienia.

Na połowie skali mamy już klasyczny, bluesowy crunch przechodzący przy maksymalnych ustawieniach w solowe, ciepłe i klarowne barwy blues- -rockowe. Dynamika i niuanse artykulacyjne stoją tu na naprawdę wysokim poziomie, a jako dopalacz kanału przesterowanego Super Charger radzi sobie wyśmienicie. Efekt daje prawdziwego kopa, zwiększając nasycenie i sustain, poprawia też czytelność nut basowych oraz podkreśla jeszcze naturalny sound lampowego wzmacniacza.

Uwadze nie może ujść wzorowa współpraca z potencjometrem VOLUME gitary, dźwięk ładnie wyczyszcza się, nie tracąc dynamiki. Bardzo praktycznie działa też potencjometr tonów. Ustawiony na połowę w pozycji zerowej nie koloryzuje brzmienia i do około 3/4 wartości dosyć subtelnie przyciemnia lub rozjaśnia barwę. Przy maksymalnych ustawieniach gałki TONE przester zyskuje dużo więcej góry i pozwala na grę dosyć mocną, agresywną rockową barwą.

Distortion 1


Nazwa efektu doskonale określa jego zastosowanie. Całość utrzymana jest w stonowanej, czarno-szarej tonacji, a patrząc na pokrętła korekcji (przypominające te ze słynnego Metal Zone), możemy spodziewać się całej palety mocnych, przesterowanych barw. Za poziom drive’u oraz sygnału na wyjściu odpowiedzialne są dwa skrajne, czarne potencjometry LEVEL i GAIN. Sekcję EQ tworzą dwa podwójne pokrętła, z których pierwsze pozwala na regulację tonów wysokich i niskich HIGH/LOW, a drugie - parametrycznego środka. Górną, wewnętrzną częścią MIDDLE ustawiamy wielkość podbicia lub obcięcia, a dolny pierścień (MID.FREQ) ustala wybraną częstotliwość.

Rocktron w opisie efektu podkreśla niezwykle wydajną sekcję EQ oraz wysoki poziom przesterowania, które mają wywołać nieprzeciętną "reakcję" zarówno u grającego, jak i u słuchacza. Reaction Distortion 1 jest ukłonem firmy dla gitarzystów szukających mocnego przesteru i mających świadomość niuansów kształtowanego przez siebie brzmienia. Barwa efektu jest nasycona i bogata w harmoniczne już przy gałce GAIN ustawionej na połowę. Jednocześnie odczuwalne jest długie wybrzmienie w solówkach i selektywność granych dźwięków w otwartych akordach.

Przy gainie na "godz. 10.00" uzyskujemy całkiem niezły crunch, chociaż jest to zdecydowanie urządzenie stworzone do mocniejszych barw, a zapas przesteru wystarczy na nawet najcięższe klimaty. Tu mamy też pole do popisu w ustawieniu wielu brzmień riffowych. Parametryczny środek działa bardzo skutecznie i na początku trzeba trochę posiedzieć nad końcową, pasującą nam barwą. W połączeniu z pokrętłem LOW mamy do wyboru sporo dynamicznych wersji palm mutingu.

Mocne, lejące się barwy solowe bardzo ładnie sprawdzają się przede wszystkim na humbuckerach, które zaokrąglają nieco najwyższe pasmo w porównaniu do pickupów single-coil. Przy maksymalnym gainie zwiększa się jeszcze sustain i przy mocniejszych pickupach efekt generuje więcej szumu, ale agresywny i nasycony przester pojawia się tu już przed połową skali, więc nie mamy się czego obawiać.

Niewątpliwie Distrotion 1 przypadnie do gustu nowoczesnym gitarzystom, którzy też mogą bez problemu znaleźć całkiem nowe, unikalne barwy brzmienia.

Podsumowanie


Testowane w tym miesiącu kostki dostarczają nieprzeciętnych brzmień, które idą w parze z bardzo wysoką jakością wykonania.

Seria Reaction stworzona została z myślą o kreatywnych muzykach, których zaskoczyć miała zarówno ceną, klasowym brzmieniem, jak i oryginalnym designem. Jak dotąd założenia firmy Rocktron doskonale sprawdzają się w rzeczywistości, o czym świadczy rosnąca popularność efektów Reaction.

regulatory Super Charger: LEVEL, TONE, GAIN
regulatory Distortion 1: LEVEL, HIGH, LOW, MID.FREQ, MIDDLE, GAIN
przyłącza: INPUT, OUTPUT, DC 9 V
bypass: True
zasilanie: DC 9 V (bateria lub zasilacz)
wymiary: 125x78x61 mm (WxSxG)
waga: 0,7 kg

Piotr Szarna

Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Posłuchaj Testowany sprzęt
Posłuchaj Testowany sprzęt
Dystrybutor