BOSS RC-500 Loop station

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki BOSS
Testy
Piotr Szarna
2022-03-08
BOSS - RC-500 Loop station

Firma BOSS od lat ma bardzo solidną ofertę looperów wyznaczając trendy w temacie zaawansowanego zapętlania i funkcjonalnego wykorzystania tego typu urządzeń.

Jednym z ostatnich przedstawicieli jest dwukanałowy looper BOSS RC-500, który dzięki kompaktowym wymiarom i nowoczesnym rozwiązaniom może stać się niezbędnym partnerem dla gitarzystów, wokalistów, multiinstrumentalistów, kreatywnych twórców oraz każdego, kto pragnie przenieść "zapętlanie" na wyższy poziom.

BUDOWA I MOŻLIWOŚCI

Poprzednik RC-500, BOSS RC-30, uosabia najlepsze cechy i funkcjonalność looperów ze średniej półki. Dwie niezależne ścieżki z dwoma przełącznikami nożnymi, długim czasem nagrania, wysoką jakością brzmienia i wieloma dodatkami jak rytmy czy efekty, przy kompaktowych wymiarach i przystępnej cenie. Jego następca BOSS RC-500 Loop Station ma to wszystko przy jeszcze lepszych parametrach i ulepszonej funkcjonalności scenicznej i obsłudze obu tracków na żywo. Do dyspozycji mamy tu, w równie kompaktowej obudowie, trzy przełączniki nożne oraz usprawnioną i jednocześnie bardziej intuicyjną obsługę w górnej połowie panelu. Trzy solidne przełączniki umieszczono na lekko pochylonej przedniej części, zapewniając łatwiejsze wciskanie.

REC/PLAY to standardowe nagrywanie i odtwarzanie oraz dogrywki, STOP zatrzymuje nagranie, a przełącznik TRACK SELECT pozwala przełączać się pomiędzy dwoma zapisanymi śladami.

Po lewej stronie w górnej części znajdują się dwa suwakowe regulatory do szybkiego ustawienia poziomu niezależnych tracków wraz z przyciskami edycji. Centralną przestrzeń zajmuje kolorowy, mały wyświetlacz LCD z umieszczonym obok wciskanym enkoderem MEMORY/VALUE do zmiany pokładowych 99 presetów oraz regulacji parametrów, niżej niego znalazło się kilka przycisków zapewniających szybki, intuicyjny wybór funkcji – sekcja podkładów Rhythm z przyciskami Tempo i On/Off, presetów Memory, Menu oraz zapisu Write (Exit i Enter). Panel zamyka potencjometr poziomu sygnału wejścia mikrofonowego MIC LEVEL oraz przełącznik Input do ustawienia poziomów na wejściach instrumentalnych i mikrofonowych oraz włączenia zasilania Phantom.

Panel tylny oferuje pary wyjść i wejść stereo, gniazdo XLR z zasilaniem phantom do podłączenia mikrofonu, wejście i wyjście MIDI w formie mini jack (kabel BMIDI-5-35 dostępny jest osobno), wejście pedału ekspresji lub zewnętrzny przełącznik nożny oraz port mini USB do podłączenia z komputerem i przesyłania plików oraz obsługę za pomocąnatywnej aplikacji BOSS Tone Studio.

RC-500 oferuje przy częstotliwości próbkowania 44,1 kHz lepszą jakość dźwięku dzięki zwiększonej 32-bitowej konwersji AD/DA oraz 32-bitowym przetwarzaniem, co pozwala na zachowanie bardzo naturalnego brzmienia i brak degradacji nawet przy dużej ilości dogrywek. W 99 komórkach pamięci można przechowywać wiele loopów oraz podkładów a czas łącznego nagrania wynosi aż 13 godzin. W przypadku pojedynczego tracka jest to około 1,5 godziny.

Na pokładzie mamy dostęp do wysokiej jakości 57 poprawionych jeszcze podkładów perkusyjnych – z dwiema odmianami każda i 16 różnymi zestawami perkusyjnymi do wyboru. Całość uzupełnia zestaw funkcjonalnych efektów, które tym razem skupione są na wzbogaceniu odtwarzania pętli, a nie dodaniu klasycznych zmian barwy. Mamy tu funkcję odtwarzania od tyłu, ciągłe powtarzanie jednego z wybranych beatów, przesunięcie odtwarzania o jeden lub dwa beaty, rozciągnięcie frazy w rytmie czy opcję trzasków płyty winylowej. BOSS RC-500 może być zasilany zasilaczem AC lub pracować na czterech wewnętrznych bateriach AA (około 2 godzin z zasilaniem Phantom i 3,5 bez). 

W PRAKTYCE

Looper dzięki trzem nożnym przełącznikom z kolorowymi diodami pozwala na wygodną rejestrację, dogrywki i odtwarzanie loopów, tak jak w klasycznych konstrukcjach wraz z funkcją Redo/Undo po przytrzymaniu Rec/Play. Trzeci switch Track Select po rejestracji obu śladów wraz z dogrywkami pozwala na szybki ich wybór – do wygodnej regulacji głośności służą dedykowane slidery na panelu.

Co ważne, do wszystkich przełączników możemy przyporządkować różne, wybrane funkcje, gdzie Track Select może obsługiwać np. któryś z efektów lub automat perkusyjny.

Na wyświetlaczu pokazywane są różnymi kolorami wybrane tryby pracy i status loopu, co znacznie ułatwia orientację. Praca z RC-500 jest bardzo intuicyjna, jakość nagranych loopów i dogrywek jest znakomita, możemy zastosować też bardzo dobrze brzmiący, rozbudowany automat perkusyjny z wieloma rytmami i wariantami oraz kilkunastoma zestawami – również pogłos oraz korekcję górnego i dolnego pasma. Do dyspozycji są wejścia instrumentalne i mikrofonowe, dzięki czemu looper doskonale sprawdzi się dla grających wokalistów, a w Menu możemy przyporządkować niezależnie partie wokalowe, instrumentalne czy perkusyjne do różnych wyjść.

Dostępne szybko pod nogą dwie ścieżki wraz dogrywkami i funkcją undo/redo pozwalają na szerokie możliwości kreowania całego utworu na żywo – dzięki opcji podłączenia zewnętrznego przełącznika (również dwuprzyciskowego) bądź pedału ekspresji możemy mieć pod nogą dodatkowe funkcje lub załączać pokładowe efekty. Te są dosyć oryginalne pozwalając eksperymentować ze zmianami rytmu i odtwarzania często w unikalny sposób, i posłużą bardziej doświadczonym użytkownikom. Trochę szkoda, że nie ma tu kilku klasycznych efektów gitarowych czy wokalowych. Z drugiej strony dużo łatwiej je uzupełnić zewnętrznymi, bardziej zaawansowanymi efektami w kostkach. Loper dzięki oferowanym, rozbudowanym opcjom sprawdzi się jako bardzo funkcjonalna stacja do gry i kreatywnej rejestracji pętli live, 13-godzinny czas łącznych nagrań pozwala w pamięci przechowywać wiele loopów wraz z rytmem, bądź wgranymi przez USB zewnętrznymi podkładami – RC-500 może stać się centrum odtwarzania do ćwiczeń, lekcji, ścieżek do jamowania lub przygotowanych podkładów muzycznych na występy. Oczywiście do dyspozycji mamy wiele funkcji znanych z looperów, jak odtwarzanie z podgłośnieniem (Fade In), różnie opcje zakończenia utworu, określenie ilości taktów w śladzie, wyrównywanie startu odtwarzania i długości obu ścieżek, ustawienie śladów w panoramie i sporo innych.

99 presetów RC-500 pozwala na przechowywanie pętli wraz z rytmem i zestawem, ustawieniami audio i przypisanymi do kontrolerów funkcjami. Przy zaawansowanych pedalboardach można zintegrować RC-500 z zewnętrznym sterownikiem MIDI, automatami perkusyjnymi, programami DAW lub drugim, zsynchronizowanym automatycznie RC-500. 

PODSUMOWANIE

BOSS RC-500 Loop Station to znakomita, intuicyjna i umieszczona w kompaktowej obudowie stacja robocza do zapętlania fraz i tworzenia z nich na żywo całych form muzycznych dzięki dwóm niezależnym śladom, wejściom mikrofonowym i stereofonicznym dla instrumentów, które dopełniane są przez dobrej jakości rytmy oraz ciekawe efekty Loop FX. Wysoka funkcjonalność i przemyślana obsługa pozwalają wygodnie kreować całe struktury piosenek, i choć znajdziemy do tego celu lepsze konstrukcje, jak np. model RC-300, RC-500 znakomicie wywiązuje się z zadania zaawansowanego loopowania przy znacznie bardziej kompaktowych wymiarach i cenie. RC-500 doskonale sprawdzi się też zarówno jako zaawansowane narzędzie kompozytorskie, jak i dający mnóstwo zabawy i inspiracji looper ćwiczeniowy w domowym zaciszu.

www.boss.info

+ jakość brzmienia, kompaktowe wymiary, intuicyjna obsługa i wysoka funkcjonalność sceniczna, dwa niezależne tracki, bogata biblioteka rytmów, długi czas nagrania
- brak

Format danych: WAV (44,1 kHz, 32-bity, stereo)
Maksymalny czas zapisu: około 13 godzin
Ilość śladów: 2
Rytmy: 57 w 2 wariantach
Zestawy perkusyjne: 16 typów
Wyświetlacz: kolorowy LCD (96 x 32)
Regulatory: MEMORY/VALUE, MIC LEVEL, TRACK 1, TRACK 2
Gniazda: MIC IN XLR; INST IN A/MONO, B; OUTPUT A/MONO, B; CTL 1,2/EXP, USB typ B,
Przełączniki: REC/PLAY, STOP, TRACK SELECT, TRACK 1 EDIT, TRACK 2 EDIT, RHYTHM (TEMPO, ON/OFF), MEMORY, MENU, EXIT, ENTER, INPUT
Wymiary: 170 x 138 x 62 mm
Waga: 950 g
Zasilanie: zasilacz AC (PSA-S, nie dołączony), 4 x baterie AA
Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5.5
Cena
1 499.00 zł
Dystrybutor