TWO NOTES Torpedo Captor X

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki TWO NOTES
Testy
Piotr Szarna
2020-10-15
TWO NOTES - Torpedo Captor X

Reaktywne load boxy dla wzmacniaczy lampowych oferujące najwyższej klasy symulacje głośników zawsze były połączeniem wymagającym wydania sporej kwoty. Najnowszy produkt Captor X od Two Notes zmienia tę sytuację.

W jednym zgrabnym, kompaktowym urządzeniu francuska marka połączyła reaktywne obciążenie, pozwalające na wykorzystanie lampowego wzmacniacza do nagrywania bez potrzeby podłączania fizycznej kolumny, doskonale brzmiące symulacje kolumn i mikrofonów oraz tłumik mocy, umożliwiający zmniejszenie głośności na podłączonym głośniku przy zachowaniu najlepszych, optymalnych ustawień wzmacniacza.

Two Notes należy niewątpliwie do pionierów w tym segmencie rynku, który od lat dostarcza dla gitarzystów tego typu rozwiązania oferując autorskie, bardzo precyzyjnie odwzorowane symulacje kolumn i mikrofonów z opcją bardzo szerokich, wirtualnych ustawień ich pozycji. Obecnie oferta obejmuje w dalszym ciągu flagowy, najbardziej rozbudowany stereofoniczny rack 2U Torpedo Studio, jego nieco okrojoną wersję 1U Torpedo Live, high-endowe połączenie load-boxa i attenuatora Torpedo Reload, attenuator z analogową symulacją kolumn Torpedo Captor oraz zeszłoroczną nowość Torpedo CAB M, który nie posiada opcji load-boxa ale oferuje, szczególnie po ostatniej aktualizacji, szereg bardzo użytecznych narzędzi scenicznych i studyjnych - w formie gitarowego stompboxa otrzymujemy rozbudowany symulator kolumn i mikrofonów Two notes, możliwość ładowania impulsów IR, symulacje lampowych końcówek mocy, sekcje EQ, pogłosy oraz dodany niedawno preamp, bramka szumów, tuner i rozbudowany Enhancer – całość z możliwością bezprzewodowej obsługi z poziomu smartfona czy tabletu.

Najnowszy, testowany u nas Captor X to przygotowane pod kątem pracy w studio i na scenie urządzenie w kompaktowej obudowie łączące obciążenie load-box, symulator kolumn i mikrofonów Two notes, możliwość ładowania impulsów IR, 3-stopniowy tłumik mocy (attenuator), kilka rozwiązań znanych z CAB M (choć kilku możliwości również pozbawiony), dodający jeszcze opcje niedostępne dla wspomnianego stompboxu, jak Twin Tracker, pracę stereo czy bardzo ważną z punktu obsługi scenicznej obsługę MIDI.

BUDOWA I MOŻLIWOŚCI

Two Notes Torpedo Captor X umieszczono w kompaktowej, białej obudowie pozwalającej bez problemu postawić urządzenie na biurku czy wzmacniaczu, jak również zabrać ze sobą w plecaku czy nawet kieszeni gig-bagu, co przy wadze 1,3 kg nie powinno sprawić większych problemów. Captor X posiada wbudowane obciążenie zastępujące kolumnę głośnikową przy parametrach 8 Ohm i maksymalnej mocy wzmacniacza 100 W, które wykorzystuje technologię reaktywną, odwzorowując skomplikowane procesy jakie zachodzą pomiędzy końcówką mocy a podłączonym głośnikiem.

Z poziomu przedniego panelu mamy wygodny dostęp do regulacji poziomu wyjściowego, szybkiej korekcji, szerokości pogłosu, oraz sześciu presetów obejmujących zapisane w aplikacji ustawienia.

Jest to ten sam układ stosowany w innych modelach Two Notes, choć końcowy efekt może różnić się z uwagi na konstrukcję całego obwodu czy samo oprogramowanie. Pozwala to korzystać z naszego wzmacniacza bez potrzeby podłączania kolumny, jednak dzięki wbudowanemu tłumikowi mocy możemy po podłączeniu fizycznej kolumny obniżyć głośność i cieszyć się lampowym brzmieniem w domowych warunkach bądź po prostu grać ciszej np. w małym klubie.

Do dyspozycji są tu 3 tryby: Home (-38dB), Club (-20dB) oraz Stadium (0dB), czyli wyłączenie attenuatora. Z poziomu przedniego panelu mamy dostęp do kilku regulatorów pozwalających na szybką zmianę podstawowych parametrów bądź wybór jednego z pokładowych presetów: ponad gniazdem słuchawkowym 1/4” umieszczono gałkę poziomu wyjściowego OUT LEVEL (wyjścia XLR oraz słuchawkowe), VOICE służy do szybkiej zmiany charakteru wybranej symulacji kolumny i mikrofonów, SPACE odpowiada za szerokość bądź ilość pogłosu a PRESET za wybór jednego z sześciu wcześniej przyporządkowanych w aplikacji presetów, obejmujących wszelkie ustawienia kolumn, mikrofonów, sekcji korekcji, pogłosu czy opcji dodatkowych. Dokonujemy ich poprzez aplikację Torpedo Remote po połączeniu z komputerem poprzez USB (PC/Mac), bądź bezprzewodowo z poziomu smartfona lub tabletu (iOS i Android) przy wykorzystaniu apki Torpedo Wireless. Przycisk IN LEVEL HIGH/LOW na panelu pozwala na dostosowanie czułości wejściowej.

Praca urządzenia sygnalizowana jest wewnętrznym, niebieskim podświetleniem.

Zastosowano tu przetworniki 24-bit/96 kHz, wewnętrzne przetwarzanie odbywa się z rozdzielczością 32 bitów, latencja wynosi 2,2 ms. W pamięci mieszczą się 32 wirtualne kolumny Two Notes z 8 mikrofonami (autorska technologia bazująca na systemie Torpedo z możliwością wyboru dowolnych pozycji 2 mikrofonów jednocześnie na każdy preset), maksymalnie 512 zewnętrznych impulsów IR (przy długości 20 ms) oraz 128 presetów użytkownika. Po włączeniu, poprzez przedni otwór wentylacyjny po lewej stronie widać podświetlane na niebiesko wnętrze, a przy zbyt mocnym sygnale kolor podświetlenia zmienia się na czerwony.

Z tyłu mamy dwa wyjścia XLR LEFT i RIGHT z przełącznikiem odcięcia masy GND/LIFT, mogące pracować w trzech trybach: Stereo, Dual Mono i Dry/Wet, gniazda SPEAKER IN oraz SPEAKER OUT z 3-pozycyjnym przełącznikiem attenuatora, sekcję Remote z gniazdami micro USB i MIDI 1/8” (przewody USB oraz przejściowy 1/8”-MIDI 5-din są w zestawie) oraz wejście zasilania 12V DC 200 mA (zasilacz również jest w zestawie). Całość dopełnia mały wentylatorek do chłodzenia.

Dwa wyjścia XLR pozwalają na pracę w trzech trybach: stereo, dual mono lub wet/dry.

Podłączenie przez USB i wykorzystanie aplikacji Torpedo Remote, bądź poprzez Bluetooth z aplikacją mobilną Torpedo Wireless otwiera możliwości zaawansowanych ustawień. Captor X udostępnia 32 wirtualne kolumny z 8 mikrofonami i ustawieniem ich pozycji oraz fazy, z opcją pracy 2 z nich jednocześnie przy jednej kolumnie, jak i możliwość załadowania do presetu 2 impulsów IR z ustawieniem ich proporcji i wykorzystania dostępnych efektów. Tu Captor X odsłania też dodatkowe, bogate możliwości: chromatyczny tuner, bramka szumów z poziomem zadziałania i automatyczną funkcją Learn, 5-zakresowa sekcja EQ z trybami dla gitary, basu oraz semiparametryczna, 6-zakresowa korekcja Custom, Enhancer obejmujący regulację Thickness (dół pasma), Brilliance (góra) oraz Body – rodzaj kompresora dodający ‘tłustości’ barwie, oraz sekcję REVERB – 12 rodzajów pomieszczeń plus customowy tryb z regulacją SIZE, ECHO, COLOR i WIDTH oraz odmianami wielkości przestrzeni Room/Ambience.

Captor X posiada wbudowany ogranicznik mocy z ustawieniami -38 dB (LOW), - 20 dB i 0dB (FULL) oraz udostępnia pełną obsługę poprzez MIDI.

W PRAKTYCE

Torpedo Captor X oferuje niezwykle rozbudowane możliwości oraz bardzo wysoką funkcjonalność sceniczną przy wykorzystaniu wzmacniacza lampowego, dzięki czemu sprawdzi się doskonale zarówno w studio jak i na koncertach. Po pierwsze wbudowane obciążenie pozwala grać i nagrywać bez podłączenia kolumny czy głośnika do lampowego wzmacniacza – 32 znakomicie odwzorowane kolumny i 8 mikrofonów z ustawieniem pozycji oraz wykorzystaniem 2 jednocześnie daje ogromną paletę barwową, a w sklepie Two notes możemy zakupić setki innych kolumn (po uprzednim darmowym sprawdzeniu) – możliwości brzmieniowe są wręcz nieograniczone.

Aplikacja Torpedo Remote na komputery PC/MAC udostępnia zaawansowaną edycję i dostęp do wielu funkcji urządzenia.

Dynamika i oddanie niuansów to najwyższa półka, co udowodniły już przez ostatnie lata produkty Torpedo, tu nawet mam wrażenie bardziej naturalnego brzmienia na strunach basowych i lepszej klarowności przy porównaniu z posiadanym Torpedo Studio, choć Studio jako całość oferuje znacznie większe możliwości barwowe (m.in. opcja wykorzystania dwóch kolumn Two Notes w pełnym trybie stereo) i użytkowe – Captor X nie pozwala na podłączenie np. samego preampu, nie ma wejścia liniowego oraz symulacji końcówek mocy (które to opcje ma już chociażby CAB M).

Wracając do Captor X – rozbudowana sekcja korekcji, znakomity i intuicyjny Enhancer oraz klasowe pogłosy dodatkowo zwiększają opcje podrasowania brzmienia naszego lampowego wzmacniacza, które przenoszone jest bezpośrednio na komputer, monitory, przody PA czy bardzo dobrze brzmiące wyjście słuchawkowe. Tu nie można pominąć też użytecznych trybów pracy dzięki dwóm wyjściom XLR – w trybie Stereo mamy zarówno stereofoniczny pogłos z regulacją szerokości WIDTH (z poziomu panelu regulowaną gałką SPACE) jak i bardzo ciekawą opcję Twin Tracker, stwarzającą wrażenie jednoczesnej gry dwóch gitarzystów – brzmienie nabiera dodatkowego wymiaru w panoramie stereo.

Aplikacja Torpedo Wireless pozwala na zaawansowaną edycję i zarządzanie presetami bezprzewodowo z poziomu smartfona lub tabletu.

Dual Mono wyprowadza dwa niezależne sygnały na wyjścia XLR z opcją różnych ustawień EQ i poziomu pogłosu, co wykorzystać można np. na żywo wysyłając różne ustawienia korekcji na przody, a inne do odsłuchów. Po włączeniu opcji Bypass na prawym wyjściu uzyskamy konfigurację Dry/Wet – gdzie na drugi kanał możemy nagrywać czysty sygnał dry wzmacniacza w celu późniejszego dodania np. innych kolumn lub efektów.

Po podpięciu fizycznej kolumny możemy skorzysta z tłumika mocy, z dwoma stopniami ograniczenia głośności: środkowe -20 dB sprawdzi się np. na cichszej próbie czy kameralnym koncercie, a -38 dB bardzo dobrze dostosowuje poziom do gry domowej, choć w zależności od mocy wzmacniacza te wartości mogłyby być nieco inne – niestety nie mamy możliwości płynnej zmiany bądź kilku dodatkowych opcji np. -15 db lub -30 dB. Niemniej naprawdę nie ma na co narzekać, Captor X sprawdza się znakomicie zarówno na scenie jak i w domu, pozwalając na wygodne przenoszenie urządzenia, nie zajmuje też wiele miejsca np. na biurku przy domowym wykorzystaniu.

Bez uruchamiania aplikacji, pod ręką z poziomu panelu mamy 6 wcześniej ustawionych presetów, kontrolę pogłosu i szybkiej korekcji czy poziomu wyjściowego, choć opcja bezprzewodowego sterowania z poziomu smartfona nie będzie chyba dla nikogo problemem. Na koniec wspomnijmy o niezwykle ważnej przy grze live opcji sterowania przez MIDI (niestety nie posiada jej CAB M), gdzie przy zastosowaniu zewnętrznego sterownika w pedalboardzie możemy przy przełączaniu efektów czy kanałów wzmacniacza automatycznie wybrać dowolny preset oddzielnie dla barw czystych i przesterowanych, a przy wykorzystaniu komunikatów CC sterować nawet niemal wszystkimi dostępnymi parametrami.

PODSUMOWANIE

Two Notes Torpedo Captor X od momentu zaprezentowania wywołał żywe dyskusje gitarzystów czekających właśnie na taki produkt, a zainteresowanie i coraz większa popularność urządzenia pokazuje, że opracowanie i wprowadzenie go do oferty było strzałem w dziesiątkę. W kompaktowej i lekkiej obudowie otrzymujemy znakomite narzędzie do współpracy z lampowym wzmacniaczem zarówno na scenie jak i w studio, oferujące reaktywne, wysokiej klasy obciążenie pozwalające grać i nagrywać bez podłączonej kolumny, skuteczny tłumik mocy, najwyższej klasy, autorskie symulacje kolumn i mikrofonów, ładowanie zewnętrznych impulsów IR, rozbudowaną sekcję EQ, kilkanaście pogłosów, obsługę MIDI czy możliwość pracy w trybie stereo, dual mono i dry/wet, jak i bardzo użyteczną możliwość obsługi z poziomu smartfona czy tabletu.

www.sound-service.eu

 

Przetworniki: 96 kHz/24 bit
Wewnętrzne przetwarzanie: 32 bit
Maksymalna moc wzmacniacza: 100 W
Impedancja: 8 Ohm
Presety: 128
Kolumny: 32 Two Notes plus zewnętrzne impulsy IR (max 512)
Mikrofony: 8
Efekty: pogłos (12 odmian plus tryb Custom), EQ (Guitar, Bass, 6-zakresowy semiparametryczny), Enhancer, Twin Tracker, Noise Gate, Tuner,
Regulatory: PRESET (6), OUT LEVEL, VOICING, SPACE, Input Level (LOW/ HIGH), 3-pozycyjny przełącznik attenuatora (-38dB, -20dB, 0dB),
Przyłącza: PHONES, OUTPUTS – 2 x DI XLR (LEFT, RIGHT), micro USB (kabel w zestawie), MIDI IN 1/8” (kabel 1/8” - MIDI w zestawie), SPEAKER IN, SPEAKER OUT, 12V DC,
Zasilanie: 12V DC/200 mA (zasilacz w zestawie)
Dodatkowe: sterowanie bezprzewodowe przez Bluetooth (Android, iOS), obsługa MIDI,
Wymiary: 128 x 175 x 64 mm
Waga: 1,3 kg

 

Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5.5
Cena
2 970.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
sierpień 2020
Kup teraz