TWO NOTES Torpedo LIVE

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki TWO NOTES
Testy
2019-01-21
TWO NOTES - Torpedo LIVE

Gitarowy load box jest nieocenionym urządzeniem dla gitarzystów chcących nagrywać swoje lampowe wzmacniacze w domowym zaciszu bądź w studio bez konieczności podłączania fizycznej kolumny oraz zabawy z ustawianiem mikrofonów.

Kiedy jeszcze połączony jest w jednej obudowie z szerokim wyborem symulacji kolumn i mikrofonów, otrzymujemy całość, która doskonale sprawdzi się na scenie, pozwalając wyprowadzić do konsolety oraz na przody brzmienie gitary i wzmacniacza, wzbogacone już o dowolną, precyzyjnie dobraną wirtualną kolumnę oraz mikrofon.

Two Notes to innowacyjna, francuska firma od wielu lat tworząca profesjonalne rozwiązania studyjne i sceniczne dla gitarzystów. W 2009 roku zaprezentowany został wysokiej klasy load box Torpedo VB-101, pozwalający gitarzystom zarejestrować wierne brzmienie lampowego wzmacniacza na komputer w cichych warunkach, oferując jednocześnie szeroki wybór symulacji kolumn, mikrofonów i końcówek mocy. VB-101 jako rack 2U idealnie sprawdzał się w studio, jednak już był mniej wygodnym urządzeniem do użycia na scenie. Mając ten drugi aspekt na uwadze Two Notes stworzyło model Torpedo Live w mniejszej, lżejszej i przy okazji tańszej wersji 1U. Choć od jego zaprezentowania minęło już kilka ładnych lat, w dalszym ciągu jest częstym wyborem wielu profesjonalnych gitarzystów zarówno do studia jak i na scenę. Urządzenie otrzymaliśmy do testu dzięki dystrybutorowi Two Notes w naszym kraju, firmie Sound Service.

BUDOWA I MOŻLIWOŚCI

Torpedo Live jest wysokiej klasy, reaktywnym obciążeniem, które poprzez swoją konstrukcję zapewnia wierne oddanie interakcji głośnika z lampową końcówką oraz przeniesienie niuansów dynamiki gry. Umieszczony w białej obudowie o wielkości klasycznego, 19-calowego racka 1U, Torpedo Live oferuje obciążenie dla wyjścia 8 Ohm wzmacniacza i pozwala na bezproblemową pracę z konstrukcjami do 100 W mocy, czyli znakomitą większością wzmacniaczy lampowych dostępnych na rynku. Na pokładzie mamy mocny, 32-bitowy procesor DSC wiernie modelujący symulacje 32 pokładowych kolumn gitarowych i basowych, 8 studyjnych mikrofonów, jak również 8 końcówek mocy (6L6, EL34, EL84 i KT88, każda w dwóch trybach Push Pull lub Single Ended). Do dyspozycji jest jeszcze bardzo skuteczny, 5-zakresowy korektor oraz pogłos emulujący 8 różnych pomieszczeń studyjnych: Studio A & B, Hall A & B, Cathedral, Crypt, Basement i Loft. Poprzez komputerowy edytor mamy też możliwość załadowania zewnętrznych impulsów kolumn IR.

Na panelu przednim umieszczono od lewej gałkę poziomu wejściowego IN LEVEL wraz ze wskaźnikiem diodowym sygnału, 32-znakowy wyświetlacz, przyciski SETUP i EDIT wraz z dwoma gałkami PRESET/PARAMETER i OUT LEVEL/VALUE oraz gniazdo słuchawkowe.

Tył zajmuje wejście zasilania 100-240 V, gniazdo USB do podłączenia z komputerem, wejście MIDI IN do zewnętrznej obsługi sterownikiem, wyjście cyfrowe S/PDIF, wyjście analogowe TRS LINE OUT, wejście LINE INPUT dla zewnętrznego preampu, oraz sekcja SPEAKER z dwoma gniazdami – INPUT (8 Ohm) do wprowadzenia sygnału z wyjścia głośnikowego wzmacniacza, oraz THRU do podłączenia kolumny. Sygnał S/PDIF zawiera dwa kanały audio: na jednym wysyłany jest sygnał Wet z symulacją kolumny, a na drugim sygnał Dry, który możemy wykorzystać z dowolnym pluginem symulacji głośników na komputerze (np. Torpedo WoS III). Torpedo Live wykorzystuje studyjnej jakości przetworniki AD/DA 24-bit 96 kHz z 32-bitowym wewnętrznym przetwarzaniem oraz zapewnia maksymalnie 2 ms latencji sygnału, która jest w zasadzie pomijalna jeśli chodzi o słyszenie i ‘czucie’ dźwięku przez grającego gitarzystę.

Two Notes udostępnia darmowy edytor Torpedo Remote, znakomicie ułatwiający obsługę oraz zarządzanie wszelkimi ustawieniami. Na pokładzie można zapisać 128 presetów, a do wyboru mamy 2 tryby pracy: Arcade lub Simulation. Arcade to tryb bardziej uproszczony, gdzie połączone razem niektóre parametry i ich optymalizacja zapewniają jeszcze łatwiejszą obsługę. Tryb Simulation udostępnia wszystkie parametry oddzielnie i polecany jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Cały układ chłodzony jest cichym, sterowanym temperaturowo wentylatorkiem oraz posiada aktywne zabezpieczenie przed przegrzaniem.

W PRAKTYCE

Torpedo Live zapewnia wyjątkowo intuicyjną obsługę i pomimo nieco archaicznego jak na nasze czasy wyświetlacza już po chwili pozwala bezproblemowo poruszać się po menu i zmieniać ustawienia. Po podłączeniu wyjścia głośnikowego wzmacniacza do wejścia Speaker Input jesteśmy gotowi do pracy. Na scenie podłączamy własną kolumnę do wejścia THRU a na przody idzie pełne brzmienie wzmacniacza z wybranymi ustawieniami w presetach Torpedo LIVE, które możemy też zmieniać sterownikiem poprzez MIDI oraz komunikaty PP i CC (tu sterować możemy niemal wszystkimi dostępnymi parametrami). W tej konfiguracji możemy wyłączyć też symulacje końcówki mocy, które przydają się gdy podłączymy do urządzenia sam preamp (podłogowy lub przez wyjście Send pętli).

Obudowa o wysokości 1U jest lekka i idealna do montażu w niewielkim, scenicznym racku. Torpedo Live oferuje znakomitą jakość pokładowych kolumn i mikrofonów, oraz wzorowe oddanie niuansów i dynamiki, co jest zasługą naprawdę dobrego układu obciążenia reakcyjnego. Wyjście słuchawkowe przyda się do cichego nagrywania czy ćwiczenia, jak również do podłączenia scenicznych monitorów dousznych. Brzmienie jest równie dobre jak na odsłuchach studyjnych, choć uzależnione jest oczywiście od użytych słuchawek lub odsłuchów. Inżynierowie Two-Notes wykonali tu kawał dobrej pracy – 32 kolumny gitarowe i basowe w różnych konfiguracjach głośników w połączeniu z 8 mikrofonami (najpopularniejsze modele dynamiczne, pojemnościowe i wstęgowe) zapewniają bardzo szeroką paletę różnorodnych i naturalnych brzmień, godnych klasowych studiów nagraniowych. Z poziomu panelu można ustawić wirtualną pozycję mikrofonu w dwóch płaszczyznach oraz doprawić całość klasowym pogłosem 8 pomieszczeń (choć bez regulacji parametrów) i EQ na wyjściu.

Nie mamy tu możliwości miksowania kilku kolumn czy mikrofonów, ale po chwili zabawy naprawdę nie czuć takiej potrzeby, nie mówiąc o kolejnych kilkudziesięciu/kilkuset opcjach barw do przejrzenia. W razie czego możemy wgrać własne impulsy IR, kupić dodatkowe symulacje Two Notes (jest ich całe mnóstwo w programowym sklepie La Boutique) lub skorzystać z programu miksującego Torpedo BlendIR. Znakomitym dopełnieniem jest program Torpedo Remote, pozwalający na ultra wygodną obsługę poprzez komputer i idealnie sprawdzający się w domowym studio. Mamy tu dwa tryby pracy - bardzo ‘kolorowy’ graficznie Arcade i rozbudowany Simulation. Ten pierwszy ma niektóre parametry połączone ze sobą, jednak ich logiczne i przemyślane zestawienie pozwala uzyskać na szybko nawet lepsze rezultaty niż w Simulation. Jeśli nie mamy czasu na zaawansowane ‘dłubanie’ jest to bardzo wygodna i praktyczna opcja.

Przy wykorzystaniu zewnętrznego preampu bądź nawet stompboxów wpiętych w LINE INPUT bardzo dobrze sprawdzają się realistycznie brzmiące pokładowe końcówki mocy, dodając dynamiki i lampowej kompresji, oraz zmieniając oczywiście charakter barwy w szerokim zakresie – poza wyborem lamp EL 34, EL 84, 6L6, KT 88 mamy opcje pracy w klasie A/single ended i AB/ push pull, tryb triody i pentody oraz regulację Presence i Depth.

Torpedo Live to wręcz idealny na scenę, profesjonalny symulator głośników i mikrofonów z wbudowanym obciążeniem, pozwalającym nagrywać brzmienie wzmacniacza bez wykorzystania fizycznej kolumny. Całość łączy intuicyjną i prostą obsługę z zaawansowanymi możliwościami zmiany barwy, oferując znakomitą jakość sygnału i brzmienia, kompaktowe wymiary oraz niską wagę. Wisienką na torcie jest też dopracowany edytor Torpedo Remote, zapewniający wyjątkowy komfort pracy w domu lub studio.

www.sound-service.eu
www.two-notes.com

 

Przetworniki: 96 kHz/24 bit
Wewnętrzne przetwarzania: 32 bit
Obciążenie (Load Box): 8 Ohm
Maksymalna moc wzmacniacza: 100 W
Presety: 128
Kolumny: 32 plus zewnętrzne impulsy IR
Mikrofony: 8
Końcówki mocy: 8
Efekty: pogłos (8 odmian), EQ (5-zakresowy)
Regulatory: IN LEVEL, PRESET/ PARAMETER, OUT/LEVEL/VALUE, SETUP, EDIT,
Przyłącza: HEADPHONES, USB, MIDI IN, S/PDIF, LINE OUT, LINE INPUT, SPEAKER - INPUT (8 Ohm), THRU
Wymiary: 483 x 189 x 44 (mm)
Waga: 2 kg
Wynik testu
Funkcjonalność:
5.5
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5.5
Cena
3 870.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
listopad 2018
Kup teraz