MARKBASS MB Raw Octaver

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki MARKBASS
Testy
2020-07-20
MARKBASS - MB Raw Octaver

Włoski Markbass już dawno stał się synonimem innowacyjności, a prowadzona przez Marco De Virgiliisa marka nie ustaje w poszerzaniu swojej oferty nastawionej na spełnianie wyśrubowanych oczekiwań muzyków.

Po sukcesie stompboxu MB Octaver, do katalogu efektów Markbass z serii Raw dołączył MB Raw Octaver, będący mniejszą i jeszcze prostszą w obsłudze wersją cenionego, 'żółtego’ oktawera.

BUDOWA

Pierwszy rzut oka na MB Raw Octaver przywodzi na myśl słowa prostota i surowość. Miniaturową obudowę oszczędzającą miejsce w pedalboardzie bądź chociażby kieszeni basowego gig-baga wykonano z surowo wykończonego, oszlifowanego w oldschoolowym stylu metalu. Powierzchnię zdobią pionowe żółte, oryginalne litery loga marki. Malutki stompbox to w pełni analogowa konstrukcja wykorzystująca super szybki układ śledzący intonację dźwięków, który dobrze sprawdza się także w niskich rejestrach, co jest szczególnie istotne w przypadku gitary basowej.

Wejście i wyjście umieszczono przeciwlegle na bocznych ściankach, gniazdo zasilania DC IN 9-12V na górnej, przedniej. Efekt ma maksymalne zapotrzebowanie prądowe na poziomie 35 mA. Do regulacji służą tylko dwie, ale za to bardzo efektywnie działające i współpracujące ze sobą czarne gałki DRY i OCT, odpowiadające za głośność podstawowego sygnału instrumentu oraz ilość niższej generowanej przez efekt oktawy. Całości dopełnia solidny przełącznik nożny ON/OFF oraz niebieska dioda sygnalizująca włączenie. W pudełku znajdziemy też cztery małe, gumowe nóżki stabilizujące do przyklejenia na spodzie obudowy.

W PRAKTYCE

Tylko dwie gałki regulacyjne zapewniają prostą i błyskawiczną obsługę, oraz zaskakują funkcjonalnością w dostosowaniu barwy. Dodanie dźwięku niższego o oktawę od podstawowego jest bardzo precyzyjne, a brzmienie charakteryzuje ciepło i dynamika połączona z transparentnością oddania barwy i charakteru instrumentu, jak przystało na wysokiej klasy analogową konstrukcję.

Od strony oddania barwy, niuansów i dynamiki jest bardzo dobrze, za czym idzie też w parze sama jakość dodanej oktawy. Przy gałkach w okolicach połowy uzyskujemy basowe podbicie brzmienia z subtelnie słyszaną oktawą przy lekkiej grze i dynamicznie pojawiającym się dołem przy mocniejszym szarpnięciu struny. Co najważniejsze, tracking łączący czystą oktawę bez pojawiających się artefaktów i perfekcyjne strojenie oraz niewyczuwalne opóźnienie stawiają MB Raw Octaver w wyższej, profesjonalnej półce tego typu efektów.

Obie gałki na maksimum skutkują mocną, rasową barwą klasycznego oktawera z ładną separacją sygnału podstawowego i obniżonej oktawy, niezależna prosta regulacja pozwala też szybko zmienić proporcje, gdzie oktawa może być głośniejsza od brzmienia basówki. Oktawer nie gubi artykulacji, oddaje też bez problemów dźwięki legato czy slide. Nawet przy niskim rejestrze na strunie B stompbox Markbassa wzorowo podąża za granymi dźwiękami, Przy ustawieniu gałki DRY na zero i OCT na maksimum uzyskujemy bardzo ładną, okrągłą, moogową barwę, przy której dobrze słychać tracking i wysoką jakość granej oktawy.

PODSUMOWANIE

MB Octaver Raw pomimo wielu efektów tego typu od lat dostępnych na rynku wyróżnia się transparentnym, bardzo dobrze oddającym dynamikę i charakter instrumentu brzmieniem, generując ciepłe brzmienie niższej oktawy precyzyjnie podążającej za bazowym sygnałem instrumentu, zarówno pod względem artykulacji jak i szybkiego trackingu, nawet w niskim rejestrze 5-strunowego basu.

www.markbass.it
www.konsbud-audio.pl

 

Konstrukcja: analogowa
Regulatory: DRY, OCT
Gniazda: IN, OUT, 9-12 V DC (35mA)
Wymiary: 45mm x 95mm x 50mm
Waga: 157 gr

 

Wynik testu
Cena
510.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
maj 2020
Kup teraz