JHS The Clover

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki JHS
Testy
2019-07-08
JHS - The Clover

Założona przez Josha Scotta w 2007 roku firma JHS Pedals w ciągu dekady zyskała status butikowej, znanej na całym świecie marki, wyróżniającej się zarówno oryginalnym wzornictwem jak i cenionymi przez zawodowych muzyków autorskimi rozwiązaniami.

Jednym z najnowszych stompboxów jest bardzo ciekawy JSH The Clover, łączący funkcję preampu oraz boostera, bazujący na słynnej konstrukcji BOSS’a, zaprezentowanej w 1984 roku pod postacią należącej do kieszonkowej serii kostki FA-1 FET Amplifier. FA-1 szybko stał się popularny wśród gitarzystów po wykorzystaniu go przez Edge’a do nagrania “Unforgettable Fire” U2. Efekt stał się też później nieodłącznym elementem koncertowego rigu gitarzysty.

BUDOWA

JHS The Clover jest wierną interpretacją FA-1, wzbogaconą o kilka dodatkowych, bardzo użytecznych rozwiązań. Preamp umieszczono w kompaktowej, metalowej zielonej obudowie ozdobionej zgodnie z nazwą, prostą grafiką listka koniczyny. O aktywacji nożnym przełącznikiem działającym w trybie true bypass informuje czerwona dioda. Czarne gałki regulatorów z czerwonymi znacznikami poziomu ładnie kontrastują z zieloną obudową. Do dyspozycji mamy tu cztery standardowe potencjometry: poziomu sygnału na wyjściu VOLUME (do +24 dB) oraz korekcji BASS, MIDDLE, TREBLE, oraz obrotowy, 3-pozycyjny przełącznik z ustawieniami Full EQ, No Mid i No EQ.

Full EQ aktywuje pokładową korekcję obsługującą w przedziale +/- 15dB odpowiednio częstotliwości 270 Hz, 1,3 kHz i 10 kHz, No Mid to dokładne odwzorowanie preampu FA-1 BOSS-a bez regulacji środka ustalonego na stałe, a No EQ całkowicie eliminuje obwód korekcji z toru sygnału. Na prawej ściance, poza gniazdem wejściowym znalazł się mini przełącznik LOW CUT obcinający jeszcze dolne pasmo, po lewej obok gniazda wejściowego 1/4” znalazło się zbalansowane wyjście XLR z przełącznikiem masy Lift, będące drugą opcją jednoczesnego wyprowadzenia sygnału, bardzo użyteczne np. dla basowego preampu lub gitary akustycznej. The Clover może być zasilany tylko zewnętrznie, bez możliwości pracy na baterii. Pobór prądu wynosi nieco ponad 45 mA.

W PRAKTYCE

W kontekście gitary użycie preampu w kostce często kojarzy się z uzyskaniem nowego charakteru barwy bądź dodatkowego, alternatywnego przesterowania. W tej grupie cenione są jednak bardzo urządzenia, dzięki którym możemy podrasować brzmienie wzmacniacza, często wznosząc je na nowy poziom. JHS Clover jest doskonałym przykładem takiej konstrukcji, poszerzonej jeszcze o możliwości głębszego wpływu na niuanse barwy. Regulator VOLUME zapewnia podbicie do 24 dB, dzięki czemu efekt sprawdzi się jako transparentny booster zarówno kanału czystego jak i przesterowanego. W tej opcji mamy do dyspozycji pokładową korekcję oraz trzy tryby działania preampu, gdzie możemy też korekcję zupełnie pominąć lub zastosować wspomniany tryb FA-1 (No Mid).

The Clover znakomicie wręcz dopala lampowy preamp na każdym poziomie gainu, nie zaburzając bazowego charakteru, a dzięki ultra-transparentnemu obwodowi idealnie sprawdza się też przy wspomnianym podrasowaniu naszej barwy, subtelnie dodając sustainu i harmonicznych do kanału czystego przy gałce VOLUME ustawionej na godz. 9:00. W tym wykorzystaniu możemy wprowadzić niuanse na nowy poziom, z lepszą nawet dynamika całości, albo delikatnie podbić brzmienie przy okazji lekko wydobywając harmoniczne w wybranym paśmie przez gałki korekcji. Przełącznik LOW CUT pozwala wyczyścić dolne pasmo, szczególnie przy większym gainie, a efektu JHS najczęściej po prostu nie chce się wyłączać. Brzmienie bardzo dobre robi się jeszcze lepsze, z możliwością fantastycznej, muzycznej korekcji, a barwa płaska (jeśli już mamy tę nieprzyjemność z nią obcować) nabiera życia i dynamiki. Do brzmienia singli Strata czy Tele dodamy głębokości i dynamiki, przy humbuckerach błyskawicznie zyskamy klarowność i definicję, bez zmiany naturalnego charakteru.

Pomimo nie najniższej ceny, po kilku chwilach przekonujemy się o wartości takiego pedału w pedalboardzie lub po prostu przed wejściem wzmacniacza. Po sprawdzeniu JHS The Clover, szczególnie na scenie, z całą pewnością wielu gitarzystów poważnie będzie rozważać jego zakup. Dodatkowo The Clover dzięki wyjściu XLR sprawdzi się równie dobrze z gitarą akustyczną, nawet jako bazowy preamp, bądź przy podłączeniu do wzmacniacza basowego i gitary basowej. Wyjście XLR pozwala też wyprowadzić bardzo dobrej klasy sygnał równolegle np. do interfejsu audio, by później wykorzystać sygnał np. z software’owymi symulacjami.

PODSUMOWANIE

Najnowsza kostka od JHS, będąca bardzo udaną próbą wiernego odtworzenia preampu BOSS FA-1, rozsławionego przez The Edge z U2, wnosi całość na znacznie wyższy poziom funkcjonalności. Stompbox JHS The Clover idealnie sprawdzi się zarówno jako klasowy preamp z możliwością szerokiego wpływu na barwę i niuanse gry, jak i bardzo dobry, transparentny booster na każdym poziomie gainu.

www.jhspedal.com
www.w-distribution.de

 

Regulatory: VOLUME, BASS, TREBLE, MIDDLE
Przełączniki: BYPASS, Full EQ/No Mid/ No EQ, LOW CUT On/Off
Gniazda: IN, OUT, XLR OUT, DC 9V
Zasilanie: Zasilacz 9V DC
Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Cena
1 007.00 zł
Dystrybutor