TC ELECTRONIC Pipeline Tap Tremolo

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki TC ELECTRONIC
Testy
2018-10-29
TC ELECTRONIC - Pipeline Tap Tremolo

Oferta TC Electronic dosyć długo pozbawiona była dedykowanego stompboxu generującego efekt tremolo, jednak w zeszłym roku duński producent zaprezentował model Pipeline Tap Tremolo, bazujący na klasycznym brzmieniu tremola z przełomu lat 50. i 60., będącego wtedy elementem wyposażenia wzmacniaczy lampowych.

Efekt wykorzystuje też znakomicie sprawdzającą się, autorską technologię TonePrint, otwierającą bardzo szerokie możliwości zarówno w ustawieniu różnych odmian tremola, jak i generowaniu inspirujących, niespotykanych w innych tego typu urządzeniach brzmień.

Pipeline Tap Tremolo zamknięto w kompaktowej, aluminiowej obudowie i wykończono w jasnym seledynowym kolorze. Do dyspozycji mamy tu trzy potencjometry SPEED – prędkości przebiegu, DEPTH – intensywności efektu i VOLUME – głośności z możliwością podbicia o 6 dB, oraz 7-pozycyjną gałkę wyboru podziałów rytmicznych: ćwierćnuty, ósemki z kropką, szesnastki, trzech odpowiadających im podziałów triolowych oraz tryb Custom, gdzie możemy zaprogramować 4 takty z różnymi, zmieniającymi się podziałami. Do dyspozycji mamy trzy ustawienia efektu mini-przełącznikiem w górnej części – klasyczne Vintage, Square o ostrzejszym przebiegu oraz TonePrint, dzięki któremu możemy wykorzystać ustawienia własne i użytkowników, precyzyjnie dopracowane w edytorze TonePrint.

Jak nazwa wskazuje, Pipeline Tap Tremolo poprzez przełącznik nożny, obok normalnej aktywacji efektu, oferuje funkcje tap tempo dla ustalenia prędkości zmian przebiegu tremola. Do dyspozycji mamy ponadto monofoniczne gniazda wejściowe i wyjściowe typu jack 1/4” oraz port USB mini. Stompbox zapewnia transparentne przełączanie true bypass z opcjonalnym trybem buforowania, który możemy włączyć mini-switchem, dostępnym po odkręceniu spodu obudowy. Pipeline Tap Tremolo może być zasilany baterią 9V lub za pośrednictwem zewnętrznego zasilacza przy poborze prądu 100 mA.

Pipeline łączy bardzo prostą obsługę z poziomu panelu z zaawansowaną edycją poprzez Tone Print. W pierwszym przypadku mamy dwie odmiany tremola w skrajnych położeniach przełącznika – organiczną i miękką Vintage, oferującą klasyczne brzmienie znane z lampowych wzmacniaczy Fendera, oraz bardziej ostry przebieg prostokątny Square. Efekt brzmi ciepło i naturalnie, barwa jest nieco jaśniejsza i bardziej czysta niż w przypadku analogowej klasyki vintage, ale jakość samego brzmienia jak i samego tremola stoi tu na bardzo wysokim poziomie. Od razu w obu ustawieniach znajdziemy inspirujące ustawienia – od delikatnego falowania z miękkim atakiem, idealnego do akordowych, bluesowych zagrywek, przez szybsze przestrzenne przebiegi ery Surf, po ostrzejsze zmiany prostokątnej fali. Tu przy mniejszej prędkości mamy ciekawy efekt szybkiego pojawiania się i wyciszania dźwięku zgodnie z ustawionym poziomem SPEED, który może przerodzić się w szybkie przerywane dźwięki znakomicie zgrywające się z przesterowaną barwą. Po przytrzymaniu przycisku dioda zmienia kolor z czerwonego na zielony oznajmiając o trybie Tap – po nabiciu tempa efekt wraca automatycznie do trybu aktywacji.

Opisane dwie odmiany efektu, choć bez przebiegu trójkątnego, z możliwością analogowego podbicia sygnału, w zasadzie warte są ceny stompboxu. A mamy tu jeszcze technologię TonePrint, gdzie wybrać możemy już każdy z kształtów przebiegu łącznie z opcją losowych zmian. Do dyspozycji są dwa niezależne oscylatory LFO z możliwością wyboru kształtu, prędkości, korekcji barwy i kilku innych parametrów, które można łączyć ze sobą i uzyskać oryginalne, alternatywne przebiegi i brzmienia. W programie możemy chociażby ustalić funkcję, zakres i przebieg zmian oraz przyporządkować je do gałki Volume, co pozwala na unikalną zmianę barwy w czasie rzeczywistym. Preset modyfikujemy po połączeniu przez USB z komputerem i zapisujemy w pamięci lub wgrywamy bezprzewodowo z poziomu telefonu. Równie ciekawy jest tryb Custom z ustawioną sekwencją do 4 zmian rytmicznych w obrębie zapętlonych 4 taktów.

TC Electronic Pipeline Tap Tremolo to stompbox oferujący bardzo dobrze, ciepło brzmiące odmiany tremola, z opcją szerokiej ingerencji w parametry poprzez edytor TonePrint, dzięki któremu zagłębimy się też w świat inspirujących, unikalnych efektów wykraczających mocno poza możliwości tradycyjnych pedałów tego typu.

www.tcelectronic.com
www.soundtrade.pl

 

Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Cena
630.00 zł
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
sierpień 2018
Kup teraz