XOTIC SL Drive Red Limited Edition

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki XOTIC
Testy
2018-09-24
XOTIC - SL Drive Red Limited Edition

W branży artystycznej i sprzętu muzycznego sporo jest historii typu „american dream”, do takich należy też Xotic, którego początki sięgają 1996 r. kiedy to w małym garażu w San Francisco Valley jednoosobowa firma rozpoczęła produkcję zawodowych gitar basowych Xotic Basses z elektroniką Tri-Logic Bass Preamp.

W sierpniu 2000 r. założono firmę Prosound Communications Inc., która stała się właścicielem marki Xotic – efekty, gitary i basy zaczęto produkować na większą skalę. W 2002 r. zaprezentowano świetne boostery AC i RC, później BB Preamp, a stosunkowo niedawno w ofercie pojawiła się linia miniaturowych stompboxów, wśród których znalazł się model SL Drive, odwołujący się brzmieniowo do dwóch legendarnych headów Marshalla - Super Lead i Super Bass. W tym roku firma zaprezentowała limitowaną, czerwoną edycję swoich bestsellerów – EP Booster, SP Compressor, pedał XW-1 Wah oraz wspomniany SL Drive, obecny w naszym teście.

Oprócz wyjątkowo eleganckiej, czerwonej obudowy z czarnym panelem sterowania, SL Drive z limitowanej serii jest podobny do standardowego modelu. Obudowę tworzy odlewany moduł z przykręcanym spodem. Gniazdo zasilania z układem akceptującym napięcie w zakresie 9-18 V umieszczono na tylnej ściance, gniazda wejścia i wyjścia na bocznych, oczywiście niesymetrycznie ze względu na niewielkie gabaryty efektu. Na górze zamontowano trzy potencjometry – dwa z dużymi przezroczystymi gałkami to regulacja czułości (GAIN) i barwy (TONE), mniejszy to kontrola głośności wyjściowej (VOLUME). Oprócz zasilacza, efekt może także pracować na baterii montowanej wewnątrz obudowy. Po odkręceniu spodu z silikonowymi nóżkami uzyskujemy dostęp do czterech mikroprzełączników, którymi można kształtować brzmienie. Trzy z nich to zmiana pasm, czwartym można włączyć podbicie sygnału o 6 dB. Efekt posiada solidny metalowy wyłącznik z układem typu true bypass, włączenie sygnalizuje czerwona, diodowa kontrolka.

W PRAKTYCE

To co od razu jest zauważalne, to transparentne brzmienie overdrive reagujące bardzo podobnie do lampowego wzmacniacza, oraz równie dobra reakcja na gałkę Volume gitary. Wewnętrzne przełączniki pozwalają na ustawienie dwóch charakterów barwy wspomnianych wzmacniaczy Marshalla, choć na pewno nie zrobimy tego szybko na koncercie. Ustawienie fabryczne ‘Super Lead’ to jaśniejsza barwa z większym gainem. DRIVE w okolicach początku skutkuje czystym, ale lekko przełamującym się tonem, jadnak już od godz. 9:00 pojawia się pazur i nasycony, wyrazisty rockowy przester wraz z odkręcaniem gałki. Nawet przy wyższym gainie SL Drive zapewnia bardzo ładną definicję, klasyczne, solowe barwy o nasyconych harmonicznych oraz wybrzmiewające, klarowne akordy o wzorowej separacji dźwięków. O przebicie się w miksie oraz oddanie detali artykulacyjnych na pewno nie musimy się martwić. Gałki na godzinie 12:00 to sound Plexi o lampowym feelingu, choć sama barwa mocno zależy od tego, do jakiego wzmacniacza wepniemy kostkę.

‘Super Bass’ oferuje bardziej masywny dół i okragłą górę, z wyczuwalną większą kompresją – brzmienie jest bardziej lejące się i miękkie, choć również nie gubi się w muzyce. Czwarty przełącznik pozwala na dodatkowe podbicie o 6dB, zwiększając agresywność i prezencję, barwa wydaje się też szersza i jeszcze dłużej wybrzmiewa. Jedynym minusem jest to, że nie mamy na szybko możliwości zmiany obu barw, ale i tak mały SL Drive oferuje bardzo szerokie możliwości znalezienia rasowego przesteru, a w zasadzie dwóch różnych charakterów znanych z kultowych konstrukcji Marshalla. DRIVE na maksymalnym ustawieniu zapewnia pełną saturację i bogatsze harmoniczne bez zatykania się dołu, a gałka tonów pozwala muzycznie przyciemnić barwę bądź dodać ekspresyjnej góry. Dodatkowo możemy zasilić SL Drive napięciem 18V co skutkuje jeszcze dopaleniem i nasyceniem całości.

Xotic SL Drive to jedna z najlepszych kostek overdrive oferujących autentyczne brzmienie przesterowanego Marshalla, i to w dwóch najbardziej znanych klasycznych wydaniach Super Lead i Bass. Wewnętrzne przełączniki pozwalają na zmianę charakteru lub też precyzyjne dopasowanie brzmienia do naszego wzmacniacza. Miłośnicy brytyjskich, rockowych barw będą więcej niż zadowoleni, a miniaturowa obudowa nie tylko zaoszczędzi miejsce, ale też wzbogaci wizualnie nasz pedalboard czerwonym, limitowanym wykończeniem.

www.w-distribution.de
www.xotic.us

 

Regulacje: VOLUME, DRIVE, TONE
Przełączniki: 4 x mikroprzełączniki wewnątrz obudowy
Gniazda: IN, OUT, DC 9-18 V
Bypass: true bypass
Wymiary: 89 × 38 × 38 mm
Masa: 215 g
Wynik testu
Funkcjonalność:
5.5
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Cena
705.00 zł
Dystrybutor