FRACTAL AUDIO EV-1, EV-2

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki FRACTAL AUDIO
Testy
179.00 EUREV-1
2018-01-26
FRACTAL AUDIO - EV-1, EV-2

Pedał ekspresji jest nieodzownym elementem nowoczesnego gitarowego rigu, pozwalając kontrolować szereg parametrów efektów i czy brzmienie wzmacniacza, szczególnie w cyfrowej domenie.

Fractal Audio to marka znana z najlepszego obecnie na rynku procesora Axe-FX II XL+, do którego w ostatnich latach dołączyły podłogowe wersje AX8 oraz efektowy FX8. Na rynku dostępnych jest wiele pedałów ekspresji różniących się zarówno wielkością, jakością wykonania, jak i precyzją działania. Fractal Audio System od pewnego czasu ma w ofercie własne konstrukcje, mające idealnie współpracować ze sprzętem marki i oferować najwyższe walory użytkowe. Tym razem od firmy G66, dystrybutora Fractal Audio w Europie, a więc i na naszym rynku, otrzymaliśmy obie, dostępne wersje pedałów EV-1 oraz mniejszy EV-2, który dopiero niedawno pojawił się w sprzedaży.

Zarówno EV-1 jak i EV-2 dostarczane są w solidnie zapakowane w wypełnione powietrzem, otwierane „etui”, umieszczone w kartonowych pudełkach – mamy pewność, że w przypadku wysyłki pedały dojdą do nas w nienaruszonym stanie. Pełnowymiarowy EV-1 dostępny jest w dwóch wersjach wykończenia – czarnej oraz matowej srebrnej. Dzięki gumowym nóżkom na spodzie oraz dzielonej, gumowanej powierzchni mamy pewność stabilnej pozycji na podłożu (w przypadku nie montowania na stałe do pedalboardu) jak i nieprzesuwania się stopy na ruchomej części.

Na początku EV-1 zaskakuje zarówno sporą wagą 1,68 kg jak i wymiarami 291×111,7×72,2 mieszczącymi się już w górnej granicy wielkości pedałów ekspresji. Krawędzie są przyjemnie zaokrąglone a całość sprawia wrażenie obcowania z produktem najwyższej jakości. Zastosowano tu tzw. planetarną przekładnię gdzie ruch pedału zmienia pozycję potencjometru poprzez zębatkę w formie łuku, co zapewnia bardziej precyzyjną, liniową kontrolę w całym zakresie. Obudowa jest pancerna a wewnętrzne potencjometry mają wytrzymać około miliona obrotów, czyli w zasadzie mają dożywocie, tym bardziej że ten ruchomy, newralgiczny element zabezpieczony jest tu przed pyłem i wilgocią. M.in. stąd też wynika wyższa cena w porównaniu do wielu konstrukcji innych marek – po prostu zastosowano tu lepsze, bardziej wytrzymałe elementy. Na górnej ściance widnieją trzy gniazda IN, OUT oraz EXPRESSION. Pierwsze dwa typu mono służą do podłączenia pedałów w funkcji klasycznej, analogowej kontroli głośności, i obsługiwane są potencjometrem logarytmicznym 500k. Gniazdo EXPRESSION to funkcja pedału ekspresji, przy której wykorzystujemy stereofoniczny przewód TRS oraz potencjometr liniowy 100k.

Długo wyczekiwany EV-2, w przybliżeniu będący zmniejszoną o 40% wersją EV-1 legitymuje się bardzo kompaktowymi wymiarami 8,1 x 6,6 x 19 cm i wagą 0,86 kg oraz identycznymi możliwościami w stosunku do większych braci. Różnicą są gniazda funkcji Volume umieszczone po bokach – wejście EXP znajduje się również na górnej ściance. EV-2 oferowany jest tylko w czarnym kolorze wykończenia. Obie wersje mają regulację naprężenia oporu działania, poprzez śrubkę znajdującą się z tyłu pod ruchomą częścią.

W PRAKTYCE

Wielkość EV-1 docenia się zaraz po położeniu stopy na pedale, który oferuje znakomite podparcie oraz miękkie, ultra-płynne działanie – w razie potrzeby możemy podregulować opór według upodobań. Skok pedału jest dosyć długi i lepiej sprawdza się przy precyzyjnej regulacji głośności lub parametrów niewymagających szybkich zmian, niemniej przy ustawieniu efektu wah nie ma problemu z przyzwyczajeniem się do nieco większej amplitudy. Co najistotniejsze nie czuć tu żadnych martwych stref, pedał działa niezwykle liniowo i naturalnie. W AX8 (AXE-FX i FX8 również) możemy zmienić sobie cyfrowo charakterystykę potencjometru, ale również przy sterowniku BOSS ES-8 EV-ki sprawdzały się wyśmienicie.

Mniejszy EV-2 wbrew pozorom wypada niemal tak samo komfortowo – tu trzeba tylko uważać z dokładniejszym położeniem stopy – skok jest nieco mniejszy, więc łatwiej używa się go jako kaczki, ale obsługa pozostałych parametrów stoi na równie wysokim poziomie co EV-1.

Fractal Audio EV-1 i EV-2 to najwyższa półka pedałów ekspresji – i głośności w jednym – na pewno warta swojej ceny, i to nie tylko dla posiadaczy procesorów Fractala. Po pojawieniu się mniejszego EV-2 mamy tylko dylemat co wybrać – znacznie lepiej prezentujący się, wygodniejszy dla stopy i dostępny w dwóch kolorach, ale sporo cięższy EV-1, czy kompaktowy, lekki i niepozorny EV-2, zapewniający równie komfortowe działanie.

www.g66.eu
www.fractalaudio.com

 

Wymiary: 291×111,7×72,2 mm (EV-1), 190 x 81 x 66 mm
Waga: 1,678 kg (EV-1), 0,86 kg (EV-2)
Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
6
Jakość / Cena:
5.5
Cena
179.00 EUREV-1
155.00 EUREV-2