TC ELECTRONIC Sentry Noise Gate

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki TC ELECTRONIC
Testy
2016-04-04

Do niedawna popularne efekty TC Electronic z technologią Tone- Print podbijały świat efektów pogłosowych, modulacyjnych i linii opóźniających.

W ostatniej odsłonie serii TonePrint duński producent zaprezentował rewolucyjny kompresor HyperGravity z wielopasmowym, studyjnym algorytmem oraz oczywiście ustawieniami TonePrint. Zaraz po nim światło dzienne ujrzała bramka szumów Sentry Noise Gate, wykorzystująca unikalne, kilkupasmowe bramkowanie oraz otwierająca, podobnie jak HyperGravity, niezwykłe możliwości ustawień wielu parametrów efektu poprzez technologię TonePrint.

Sentry Noise Gate zamknięto w znanej z kostek TC obudowie, wykończonej tym razem w szarym, metalizowanym kolorze. Do dyspozycji mamy trzy tryby pracy: GATE, TONE PRINT oraz HISS wybierane małym przełącznikiem. Pierwszy to klasyczna bramka, drugi to znajome, rozbudowane ustawienia TonePrint a trzeci Hiss wykorzystuje wielopasmową bramkę ustawioną na redukcję szumów i zakłóceń o wysokiej częstotliwości. Do dyspozycji mamy trzy potencjometry THRESHOLD, DAMP i DECAY, a obok klasycznych gniazd INPUT i OUTPUT na bocznych ściankach znalazły się gniazda SEND i RETURN wbudowanej pętli, do podłączenia generujących większe szumy efektów. Całość uzupełnia gniazdo USB-mini do podłączenia do komputera i wykorzystania edytora TonePrint lub aktualizacji oprogramowania, oraz możliwość pracy w trybie true lub buforowanego bypassu. Efekt zasilany jest zasilaczem 9V DC (min. 100 mA) lub pracuje na wewnętrznej baterii 9V.

Po podłączeniu do wzmacniacza na kanale drive i użyciu przystawek single-coil oraz gałkach w okolicy 12:00 z brzmienia od razu wycinanie są szumy, chociaż do idealnego działania musimy skorygować ustawienia, co zależy też od dynamiki gry i wielkości gainu. THRESHOLD to tradycyjny próg, poniżej którego bramka zaczyna działać i zmniejszać, bądź wycinać szumy. Im bardziej w lewo, tym mocniej obcinane są szumy, ale i też ciche partie dźwięku. DECAY odpowiada za szybkość wygaszania sygnału. Ustawienie gałki w lewo szybciej zamyka bramkę i ucina sygnał, jednak z bardziej zauważalnym efektem, po drugiej stronie skali wygaszanie jest dłuższe i bardziej naturalne. Ostatnie pokrętło DAMP określa, jak mocno bramka wycisza sygnał w momencie zadziałania. Wyższe ustawienie w zasadzie mutuje cały sygnał, niższe ścisza brzmienie skutkując bardziej naturalnym charakterem.

Bramka już na starcie w pierwszym trybie przy średnim poziomie gainu bardzo ładnie wycina szumy, niezwykle łatwo jest tu ustawić naturalną odpowiedź na atak. Brzmienie jest organiczne i nie czuć żadnego nienaturalnego ucinania dźwięku. Dioda LED zmienia kolor z zielonego na czerwony podczas załączania się bramki. Przy mocnym gainie i graniu dynamicznych riffów Sentry Noise działa wręcz idealnie. Przy lżejszym ataku i dużym szumie nie jest to już takie proste, ale po szybkiej korekcie gałek można uzyskać bardzo zadowalające rezultaty. Najefektywniej bramkę wykorzystamy przy stosowaniu pedałów overdrive czy distortion, które generują spore zakłócenia. Po ich wpięciu we wbudowaną pętlę bramka sterowana jest bezpośrednim sygnałem z gitary, niejako "obok" wycinając szumy generowane przez pedał i oferując niezwykle naturalną odpowiedź dynamiczną i w zasadzie niesłyszalne zakłócenia.

Pętlę wykorzystamy też do ciekawego efektu, gdzie wpięty w gniazdo RETURN sygnał z innego źródła (np. stopy) powoduje zamykanie się bramki oraz rytmiczne, pulsujące zmiany w brzmieniu gitary. Cały świat możliwości czeka na nas przy ustawieniach TonePrint. Już dostępne na stronie presety zaskakują skutecznością - szumy niemal błyskawicznie znikają, brzmienie jest żywe i naturalne nawet przy dopalonym kostką kanale drive. Przy wielopasmowym działaniu możemy np. ustawić bramkowanie tylko okolic brumów 50/60 Hz generowanych przez sieć przy singlach.

TC Electronic Sentry Noise Gate od razu po włączeniu działa jak najwyższej klasy bramka, skutecznie wycinająca szumy i co najważniejsze, pozostawiająca niemal nienaruszone, naturalne i dynamiczne brzmienie gitary. Intuicyjna, niezwykle skuteczna regulacja parametrów uzupełniona może być jeszcze przez ustawienia TonePrint, oferujące niespotykane nigdzie indziej opcje precyzyjnego dostrojenia działania bramki, a pokładowa pętla poradzi sobie z generującymi największe szumy pedałami distortion.

www.soundtrade.pl
www.tcelectronic.com

 

Tryby: GATE, TONE PRINT i HISS
Regulacje: THRESHOLD, DECAY,
DUMP
Przełączniki: GATE/TONE PRINT/
HISS, ON/OFF
Gniazda: INPUT, OUTPUT, SEND,
RETURN, USB, DC IN
Bypass: True lub Buffered
Zasilanie: 9V DC/100 mA
Wymiary: 48 × 48 × 93 mm

 

Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5