PALMER PDI 03 JB

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki PALMER
Testy
2015-10-20
PALMER - PDI 03 JB

Palmer PDI 03 JB to pasywny di-box do gitary elektrycznej symulujący kolumnę, wyposażony w wyjście symetryczne do transmisji sygnału do stołu mikserskiego podczas występu, lub do nagrywania.

W założeniu ma on zastąpić mikrofon ustawiany przy głośniku i w prosty i szybki sposób rozwiązać problemy związane z wyborem mikrofonu i sposobem jego ustawienia względem membrany. W jego opracowaniu wziął udział Joe Bonamassa - muzyk znany nie tylko z nadzwyczajnego talentu, ale również z wysokich wymagań w stosunku do sprzętu i spraw związanych z brzmieniem jego gitar - stąd reprodukcja autografu na obudowie. JB SWITCH to regulacja środka pasma, który dzięki niemu staje się cieplejszy i na swój sposób bliższy słuchacza - tak, by dźwięk trafiał "prosto w twarz". Regulacja jest dwustopniowa (OFF, MEDIUM, HEAVY). Moduł oddaje charakterystykę dźwięku kolumn gitarowych z możliwością wprowadzenia pewnych zmian w ukształtowaniu dołu pasma (DEEP, NORMAL, FLAT) oraz barwy (BRIGHT, NORMAL, MELLOW). Można również obniżyć poziom wyjściowy sygnału o 12 albo 24 dB.

Urządzenie zamknięte w obudowie złożonej z dwóch części wykonanych z malowanej proszkowo blachy stalowej ma jedno wejście i trzy wyjścia. Gniazda z lewej strony to: INPUT - wejście sygnału z końcówki mocy wzmacniacza, THRU - wyprowadzenie sygnału do kolumny. Z prawej umieszczono dwa wyjścia - BALANCED - symetryczne na złączu XLR, UNBALANCED - liniowe z gniazdem TS (Jack). Moduł wyposażono w przełącznik GROUND LIFT do odcięcia uziemienia w przypadku zakłóceń wynikających ze zjawiska pętli masy. Ponadto wyjścia są separowane galwanicznie transformatorem. Tradycyjnie w przypadku niewielkich urządzeń marki Palmer, w przedłużeniu dolnej części obudowy są otwory umożliwiające przykręcenie symulatora do podłoża (np. w pedalboardzie, albo w obudowie gitarowego kombo. Warto pamiętać o jednej bardzo istotnej rzeczy - symulator nie pełni roli obciążenia wzmacniacza. Żeby nie uszkodzić wzmacniacza trzeba zawsze podłączać do niego kolumnę albo tłumik mocy i obciążenie (np. Palmer Power Attenuator PDI06, Palmer Dual Load Box PLB2X8). PDI 03 JB wytrzymuje do 200 W mocy wzmacniacza.

Montowany w racku symulator kolumny Palmer PDI-03 jest obecny na rynku od wielu lat. Swego czasu był popularny głównie w środowisku rockowym przy nagrywaniu płyt. Zbudowanie w pełni pasywnego urządzenia oddającego brzmienie wzmacniacza gitarowego, którego integralną częścią jest głośnik bez głośnika to niewątpliwie bardzo trudne zadanie, z którym specjaliści Palmera poradzili sobie z powodzeniem. Kompaktowa wersja sygnowana przez Joe Bonamassę jest nie tylko mniejsza i wygodniejsza w transporcie i eksploatacji, ale ma również większe możliwości kształtowania brzmienia za pomocą przełączników, co w pewnym stopniu odpowiada klasycznym bądź bardziej współczesnym kolumnom.

Sam Joe stwierdził w jednym z wywiadów, że dźwięk uzyskany za pomocą symulatora jest w 90% zgodny z tym, który słychać z kolumny. Oczywiście należy wziąć poprawkę na rodzaj samej kolumny i głośnika (lub głośników). Dla doświadczonych muzyków i realizatorów, którzy wiedzą jaki rezultat chcą uzyskać, to urządzenie może być przydatnym uzupełnieniem wyposażenia studia czy zestawu koncertowego. Z pewnością podłączenie dwóch kabli jest mniej kłopotliwe niż znalezienie i prawidłowe ustawienie mikrofonu przed kolumną czy wzmacniaczem combo.

www.adamhall.com

 

Regulacje: ATTENUATOR, VOICING, JB SWITCH
Impedancja wyjściowa: 600 kOhm
Zasilanie: 9 V - 3 mA
Bypass: true hardwire
Wymiary: 140 × 95 × 50 mm
Masa: 530 g


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5