MESA BOOGIE Throttle Box EQ

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki MESA BOOGIE
Testy
2015-09-10
MESA BOOGIE - Throttle Box EQ

Mesa znana jest na pewno z tych dwóch rzeczy: gainu i kultowego, 5-zakresowego graficznego EQ, zwykle ustawianego w aprobowanym przez metalową brać kształcie V.

W 2012 roku w ofercie marki pojawiły się cztery stompboxy, wśród których znalazł się znakomicie przyjęty, hi-gainowy przester Throttle Box. Dwa lata później zespół Mesa/Boogie poszedł krok, a nawet dwa kroki dalej prezentując nowe wersje pedałów, rozbudowane o znany chociażby z wzmacniaczy Mark suwakowy korektor. W ten sposób narodził się jeden z najmocniejszych w ofercie firmy i dysponujący bardzo praktycznymi rozwiązaniami scenicznymi distortion odwołujący się do kultowego Rectifiera - Throttle Box EQ.

Całość umieszczono w bardzo solidnej, wykończonej w czarnym kolorze aluminiowej obudowie, której centralną część zajmuje znany z wzmacniaczy Mesa/Boogie korektor pozwalający na regulację w zakresie +/- 12db częstotliwości 80, 240, 750, 2,200 i 6,600 Hz. Efekty składane są ręcznie w USA (Petaluma, California) przy wykorzystaniu najwyższej klasy komponentów. Throttle Box EQ bazuje na obwodzie znanym z mniejszego stompboxu, jednak tutaj poza sekcją EQ pojawiło się kilka bardzo użytecznych rozwiązań.

Większa obudowa mieści dwa przyciski nożne: BYPASS załączający przester oraz HI/LO obsługujący dwa poziomy gainu, z których każdy posiada dedykowane pokrętło HI LEVEL i LO LEVEL odpowiedzialne za wielkość sygnału wyjściowego. Przy aktywowanym trybie LO dwukolorowa dioda główna świeci się na żółto, a tryb HI wskazywany jest przez kolor czerwony. Pokrętła główne uzupełniane są regulatorami TONE - wysokich częstotliwości oraz GAIN. Dzięki oddzielnym przełącznikom EQ HI i LOW możemy niezależnie ustawić w każdym z trybów włączenie sekcji korektora, co wskazywane jest też świeceniem znajdujących się po obu stronach czerwonych diod.

Całość uzupełnia jeszcze mini-potencjometr MID CUT wycinający stopniowo, wraz z odkręcaniem w prawo, środkowe częstotliwości oraz przełącznik BOOST, odpowiedzialny za dodanie niskiego pasma i lekkie podbicie gainu w tym rejonie. Throttle Box EQ oferuje transparentne przełączanie typu True Bypass i może pracować na wewnętrznej baterii 9V lub zewnętrznym zasilaczu 9V DC. Co ciekawe producent przewidział wewnątrz drugą komorę baterii, dzięki czemu efekt może działać odpowiednio dłużej bez potrzeby wymiany i rozkręcania obudowy.

Można powiedzieć, że Mesa Throttle Box EQ to Dual Rectifier w pigułce, uzupełniony bardzo użytecznym i sprawdzonym przez lata korektorem graficznym. Dwa tryby HI i LOW reprezentują w zasadzie dwa kanały słynnej głowy - Orange i Red. Jak można się spodziewać, powinniśmy tu znaleźć zarówno szeroki, agresywny crunch jak i miażdżące brzmienie typu hi-gain. Pod nogą mamy dwa niezależne tryby - LOW o nieco mniejszym gainie i mniejszej kompresji oraz HI, z mocniejszym sustainem i agresywnym, nasyconym harmonicznymi przesterem. Oczywiście wskazane jest wpięcie efektu do czystego kanału lampowego wzmacniacza, chociaż Throttle Box EQ całkiem nieźle sprawdza się też jako dopalenie kanału overdrive.

Gałki TONE, MID CUT i Boost mogą być traktowane jako regulatory odpowiednio góry, środka i podbicia basu. Ostatni przełącznik działa podobnie do trybu FAT znanego ze wzmacniaczy Mesy, dodając mocnego dołu i niższego środka. Dwa kanały oferują charakterystyczne, ziarniste brzmienie Rectifiera z szybkim i zwartym dołem, bardzo dobrze reagujące na artykulację. Tryb HI to nasycone brzmienia w stylu Metalliki czy Dream Theater, które dzięki korektorowi możemy jeszcze ożywić w górze i podciąć środek dodając typowo metalowego, ciężkiego charakteru. Chociaż nie znajdziemy tu transparentnych brzmień lekko przesterowanych tryb LO oferuje bogaty w harmoniczne overdrive, który wzorowo wyczyszcza się gałką Volume gitary. Środkowy poziom gałki GAIN to śpiewny, lampowy w charakterze drive, a w zależności od wyboru trybu ustawimy tu całą paletę barw od nowoczesnego bluesa po perkusyjny, metalowy hi-gain.

Throttle Box EQ to niezwykle inspirujący i oferujący bardzo dużą funkcjonalność distortion o charakterze znanym z wzmacniaczy Rectifiera, które przez lata sprawdziły się na wielu rockowych i metalowych profesjonalnych scenach. Pokładowy korektor Mesy jest strzałem w dziesiątkę pozwalając na ustawienie zróżnicowanej palety barw od crunche'u po powalający hi-gain.

www.lauda-audio.pl
www.mesaboogie.com

Regulatory: HI LEVEL, LO LEVEL,
TONE, GAIN, MID CUT
Korektor graficzny: 80, 240, 750,
2.200, 6.600 Hz.
Przełączniki: HI/LO, BYPASS, EQ HI
IN/OUT, EQ LO IN/OUT, BOOST
Przełączanie: True Bypass
Zasilanie: 9V DC, bateria 9V


Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5