T-REX SoulMate

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki T-REX
Testy
2015-02-19
T-REX - SoulMate

W ostatnich latach pojawił się nowy rodzaj urządzeń dla gitarzystów, będących hybrydą klasycznych multi-efektów ze stompboxami.

Nie każdy chce przekopywać się przez kilka podstron w menu i dodatkowo zmieniać kilkanaście, bądź kilkadziesiąt parametrów. Z drugiej strony mamy duże i ciężkie pedalboardy z ich problemami z kablami czy zasilaniem. Odpowiedzią na te bolączki jest obecny w teście T-Rex SoulMate, łączący w jednej, zgrabnej obudowie pięć klasowych efektów podłogowych duńskiego producenta - overdrive Møller, distortion Mudhoney, delay Replica/Reptile, pogłos Room-Mate oraz booster. Trzeba od razu podkreślić, że SoulMate zapewnia całkowicie analogowe przejście sygnału.

Każdy z efektów posiada przyporządkowany przełącznik nożny a całość ujmuje bardzo profesjonalnie i estetycznie prezentującym się, błyszczącym czarnym panelem. Dodatkowo mamy tu jeszcze dedykowany przycisk TUNER/TAP TEMPO a wskazania tunera można oglądać na miniaturowym wyświetlaczu na górze obudowy. SoulMate zasilany jest dostarczanym w zestawie zasilaczem 12V. Efekt zaprojektowany został z myślą o koncertujących i poszukujących wygodnego, efektowego rozwiązania gitarzystach, więc przy wadze 2 kg może być łatwo przenoszony w dołączanym pokrowcu.

Obok standardowego wykorzystania jako oddzielnie aktywowane stompboxóy (ten tryb załączany jest przełącznikiem LIVE) mamy możliwość zaprogramowania 10 presetów z dowolnymi ustawieniami efektów. Nie ma tu sekcji efektów modulacyjnych, jednak T-Rex wyposażył SoulMate w pętlę efektów umiejscowioną za kostkami overdrive i przed sekcjami linii delay’a i pogłosu. Znajdujący się na początku łańcucha overdrive ma rasowy charakter rozkręconego, lampowego wzmacniacza o wyrazistym konturze i lekko podciętym środku. Efektywny potencjometr BLEND pozwala ustawić balans pomiędzy efektem a bazowym brzmieniem gitary, a zakres gainu pozwala na ustawienie delikatnego, niemal transparentnego przełamania po ciepły, blues-rockowy overdrive. Distortion Mudhoney oferuje paletę tonalną od crunche’owego brzmienia klasycznych wzmacniaczy Plexi po nasycony, brytyjski hi-gain z możliwością precyzyjnej korekcji góry pasma gałką PRESENCE, po dodaniu której barwa zyskuje agresywny, niemal metalowy charakter. Połączenie obu stompboxów oraz pokładowego boostera, którego wielkość podbicia można regulować małym potencjometrem z tyłu obudowy, daje bardzo wiele opcji ustawienia różnych tekstur przesterowania. Wbudowany delay to ciepłe, wysokiej klasy odbicia w stylu starszych taśmowych konstrukcji, do których możemy dodać modulację dedykowaną gałką CHORUS. Wieńczący całość pogłos pozwala na wybór jednego z czterech trybów: spring, room, hall i LFO, bardzo dobrze sprawdzających się w praktyce przy muzycznym dodaniu przestrzeni bądź ożywieniu barwy.

Koncepcja SoulMate T-Rex pozwala cieszyć się kilkoma klasowymi efektami spiętymi w jednej, bardzo kompaktowej i lekkiej obudowie, zapewniając przy prostocie obsługi sporą funkcjonalność i rasowe, analogowe w charakterze brzmienie. Efekty oczywiście nie są tak rozbudowane jak w tradycyjnych multi-efektach, ale w zupełności wystarczą nawet profesjonalnym gitarzystom, ceniącym wysokiej jakości brzmienie zorientowane na szeroką, blues-rockową stylistykę.

www.musicinfo.pl
www.t-rex-effects.com

efekty: Overdrive, Distortion, Delay,
Reverb (4), Boost
presety: 10
przełączniki: OVERDRIVE, DISTORTION,
DELAY, REVERB, BOOST, TUNE/
TAP, BANK, LIVE/SAVE
gniazda: INPUT, LOOP SEND/RETURN,
OUTPUT LEFT/RIGHT, POWER
IN, POWER OUT (12V)
zasilanie: 12V (zasilacz w zestawie)


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5