TC ELECTRONIC Alter Ego X4 Vintage Echo

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki TC ELECTRONIC
Testy
2014-12-08
TC ELECTRONIC - Alter Ego X4 Vintage Echo

Po sukcesie rozbudowanego pedału Flashback X4, duński producent zaprezentował podobny format czteroprzyciskowego stompboxa Alter Ego X4 Vintage Echo, będącego tym razem rozwinięciem ekskluzywnego delay’a Alter Ego, którego barwy ponownie przygotował zespół ProGuitarShop.

BUDOWA


Już na początku uwagę zwraca wykończona w ciemnym kolorze obudowa, opatrzona gustownie prezentującym się napisem z nazwą efektu. Mamy tu znane już z Flashbacka X4 cztery przełączniki do zapisu 3 presetów i oraz nabicia tempa. Obsługują one też pokładowy, 40-sekundowy looper. Obrotowy selektor pozwala na wybranie jednej z 12 ekskluzywnych barw delay’a opracowanych przez pasjonatów vintage’owych konstrukcji z ProGuitarShop. Dodatkowo 4 sloty na barwy TonePrint pozwalają na korzystanie z setek dostępnych, darmowych barw.

Kontrola ustawień odbywa się przy pomocy 3 klasycznych gałek TIME, FEEDBACK, DELAY LEVEL, z możliwością wyboru podziału rytmicznego przy korzystaniu z opcji tap tempo. Dzięki technologii Analog-Dry-Through analogowy sygnał gitary jest odseparowany od efektu, który domiksowywany jest gałką DELAY LEVEL do czystego, nieprzetworzonego brzmienia instrumentu. Do dyspozycji mamy pełny tryb stereo, pracę w trybie true lub buforowanego bypassu, opcję kill dry, spillover, obsługę poprzez MIDI czy nawet kontrolę wybranego parametru pedałem ekspresji.

BRZMIENIE


Proces opracowywania algorytmów nowego X4 zajął ponad rok czasu. Każde ustawienie było precyzyjnie sprawdzane przy pomocy różnych gitar i wielokrotnie porównywane z oryginałami. Znajdziemy tu dwie wersje unikalnych odbić Binson Echorec, Electro-Harmonix Deluxe Memory Man z odbiciami modulowanymi efektem chorus i vibrato, unikalne organowe brzmienie echa z wibratem Tel- -Ray Super Organ, taśmowe echa - Maestro EP-2 Echoplex z oryginalnym zanikaniem w powtórzeniach i ciepły, wyrazisty Watkins Copicat, analogowy klasyk Boss DM-2, autorski TC Electronic 2290 z piękną modulacją odbić, modulowany reverse delay czy przestrzenny, ambientowy Roland RE-201 Space Echo.

Całość brzmi znakomicie, ciepło i naturalnie, bez wyczuwalnych żadnych cyfrowych artefaktów. Takiej ilości i jakości vitage’owych odmian echa nie znajdziemy w żadnym innym efekcie podłogowym, do dyspozycji mamy jeszcze przecież olbrzymią bibliotekę barw TonePrint tworzonych przez wielu znakomitych artystów.

PODSUMOWANIE


Współpraca efektowego giganta TC Electronic z pasjonatami brzmienia z ProGuitarShop zaowocowała znakomitą konstrukcją, skupiającą unikalne, często poszukiwane linie opóźniające, wykorzystywane na przestrzeni ostatnich kilku dekad, co na pewno jest gratką dla koneserów efektu delay. Dodatkowa możliwość wgrania setek brzmień Tone Print, zaprogramowania własnych presetów pod 3 przyciskami oraz wbudowany looper stawiają nowość duńskiego producenta na piedestale podłogowych konstrukcji typu delay w tym, i nie tylko w tym pułapie cenowym.

www.soundtrade.pl
www.tcelectronic.com

regulatory: ilość efektów delay: 12
barwy TonePrint: 4
regulatory: DELAY TIME, FEEDBACK,
DELAY LEVEL, LOOPER LEVEL,
przełączniki Subdivision (1/4, 1/8,
1/4+1/8) i Looper/Delay
przyłącza: INPUT, OUTPUT (mono/
stereo), EXP PEDAL, MIDI IN, THRU,
micro-USB, DC 9 V,
bypass: True, Buffered
funkcje dodatkowe: Spillover, Kill Dry,
zasilanie: zasilacz DC 9 V (w zestawie){Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6