SOUNDBRENNER Core Steel

Rodzaj sprzętu: Akcesoria

Pozostałe testy marki SOUNDBRENNER
Testy
Marcin Komorowski
2020-08-31
SOUNDBRENNER - Core Steel

W świecie pełnym potrafiących niemal wszystko smartwatchy dosyć odważnym posunięciem jest stworzenie produktu z tego segmentu, mającego zaspokajać wyłącznie potrzeby muzyków…

Kilka lat temu Sounbrenner zaprezentował zegarek Pulse, oferujący funkcję wibracyjnego metronomu pozwalającego muzykom utrzymywać rytm podczas grania. Rozwinięciem koncepcji tej konstrukcji był rozszerzony o nowe funkcje model Soundbrenner Core, wznoszący tę bardzo ciekawą konstrukcję na znacznie wyższy poziom zapewniając szereg nowych opcji, lepsze wykonanie i materiały oraz funkcjonalne, dodatkowe akcesoria.

Obecny w naszym teście model Soundbrenner Core Steel oferuje te same funkcje w stosunku do Core, jednak prezentuje wykonanie premium z czarną kopertą ze stali nierdzewnej w stosunku do szarego tworzywa Core oraz dodatkowym, wysokiej jakości skórzanym paskiem i zamykanym na suwak, miękkim etui.

BUDOWA I MOŻLIWOŚCI

Stal nierdzewna, pasek i etui podnoszą dosyć znacząco, o kilkaset złotych cenę w stosunku do Core, ale trzeba przyznać, że Core Steel prezentuje się w czarnym wykończeniu dzięki temu bardzo dobrze, dodatkowo mamy też skórzany pasek dla osób ceniących wygląd zegarka. W zestawie otrzymujemy też pasek silikonowy (dostępny w wersji Core), przedłużany pasek z poliwęglanu pozwalający zamocować zegarek na ciele (wokół klatki piersiowej, na przedramieniu czy nodze), mocowanie magnetyczne do przyczepienia do instrumentu, kabel do ładowania oraz zatyczki tłumiące do uszu. Te same elementy dostępne są w wersji Core, więc jeśli ktoś nie przywiązuje wagi do materiałów premium i wyglądu zegarka, z powodzeniem może wybrać tańszy model.

Zawartość pudełka obejmuje m.in. pasek z włoskiej skóry, nylonowy i silikonowy, brelok ze stoperami, dodatkowy długi pasek („body”), saszetkę, magnes do strojenia instrumentu i kabel do ładowania.

Koperta ma średnicę 44,5 mm i 13 mm wysokości, wiec mieści się w standardzie większych smartwatchy, a hartowane szkło odporne jest na zarysowania. Wskazania widoczne są na dwuczęściowym, monochromatycznym czytelnym wyświetlaczu OLED (nie zajmuje on pełnej tarczy, lecz wpasowane w nią „okienka”), jak również centralnej, kolorowej diodzie LED. Dodatkowo obracany pierścień wokół tarczy ma wbudowane 8 kolorowych diod LED.

Soundbrenner Core opisywany jest oznaczeniem 4-in-1, które mówi o czterech podstawowych funkcjach - opcji wspomnianego, rozbudowanego wibracyjnego metronomu, tunera gitarowego, decybelomierza oraz zegarka z kilkoma funkcjami smartwatcha. Cichy metronom napędzany silnikiem 7G ERM skutkuje wibracjami nawet do 7 razy silniejszymi niż przeciętny smartfon. Soundbrenner Core oferuje łączność Bluetooth 5.0/NFC, dzięki czemu możemy połączyć się z naszym smartfonem i przy pomocy dedykowanej aplikacji konfigurować wiele funkcji i narzędzi według własnych upodobań, jak kolory diod LED, dostosowanie wibracji, ustawień tunera, metronomu z podziałami czasowymi i akcentami. Zakres tempa wynosi 20-400 BPM. Możemy stworzyć, zapisać i przesyłać listy utworów, czy połączyć się z zespołem korzystającym z podobnych modeli Sounbrenner (współpraca do 5 urządzeń) czy nawet połączyć się z popularnymi programami DAW by uzyskać pełną kontrolę nad grą.

To nie tylko metronom – wyjęty z bazy „zegarek” może posłużyć jako tuner gitary.

Soundbrenner Core dzięki bardzo zmyślnemu, magnetycznemu mocowaniu można jednym ruchem przekształcić w precyzyjny tuner do gitary, basu, skrzypiec lub ukulele. Koperta zegarka stanowi oddzielną część mocowaną mocnymi magnesami neodymowymi do podstawy z paskiem. Wystarczy ją zdjąć i dołączyć do małego, magnetycznego uchwytu tunera przyklejanego do instrumentu (oczywiście nie uszkadza to w żaden sposób lakieru np. na główce). W strojeniu pomaga wyświetlacz oraz diody LED na pierścieniu wskazujące swoją pozycją właściwą nutę i jej nastrojenie. Zakres tunera to przedział 25,6 Hz - 416 Hz (dźwięki G#0/Ab0 do G#4/Ab4).

Kolejną opcją jest decybelomierz wskazujący poziom hałasu od 70 do 110 dB, mający chronić nasze uszy kiedy gramy na głośnej próbie czy scenie. Soundbrenner Core monitoruje poziom głośności pokazując go na wyświetlaczu i ostrzega, gdy robi się zbyt głośno. Tu przydatne będą dołączone zatyczki. Soundbrenner Core działa też jako klasyczny zegarek, który prezentuje się wyjątkowo elegancko w naszej testowanej wersji Steel. Poza zegarkiem, który wybudza się gdy przesuniemy nadgarstek w górę mamy tu datę, stoper, timer, jak również opcje odczytania powiadomień ze smartfona czy odbierania lub odrzucania połączenia.

Podstawowe zastosowanie to oczywiście metronom, ale oprócz niego mamy tu zegarek z datą, sygnalizację przychodzących wiadomości, tuner, miernik decybeli, stoper i timer.

Długo działająca bateria pozwala na korzystanie ze wszystkich funkcji nawet ponad 3 dni przy użyciu pulsującego metronomu codziennie przez 30 minut bądź ponad 4 doby w funkcji zegarka. Ładowanie odbywa się po magnetycznym przytwierdzeniu dołączonego przewodu USB. Soundbrenner Core Steel jest też odporny na wodę i kurz (stopień ochrony IP65).

W PRAKTYCE

Idea i koncepcja takiego muzycznego zegarka jest bardzo ciekawa i niewątpliwie atrakcyjna dla instrumentalistów, zarówno profesjonalistów jak i hobbystów potrzebujących metronomu czy tunera. Soundbrenner Core w wersji Steel prezentuje się bardzo dobrze, jak klasyczny smartwatch, tu jeszcze ze zwiększającym atrakcyjność wizualnie kolorowym pierścieniem czy skórzanym paskiem. Funkcje typowego smartwatcha są ograniczone do funkcjonalnej podstawy, niemniej spełniają swoje zadanie, a w pakiecie otrzymujemy bardzo użyteczne opcje muzyczne – po to też Core został stworzony.

Tempo i akcenty kontrolować możemy bezpośrednio na „zegarku” lub z poziomu aplikacji.

Jako metronom Core Steel znakomicie wywiązuje się z zadania. Dobrze czuć wibracje, zarówno na nadgarstku, ręce, nodze jak i tułowiu – tu idealnie odnajdzie się też np. u perkusistów. Nie jesteśmy przywiązani do rozpraszającego nierzadko klikania w uchu, ale poprzez czucie pulsu można lepiej skoncentrować się na grze, choć niewątpliwie trzeba przyzwyczaić się do nowych, ‘wibracyjnych’ doznań. Aplikacja pozwala na szerokie możliwości ustawień, od nieparzystych metrum przez akcenty na np. mocne części taktu z możliwością dostosowania koloru pulsujących diod pierścienia na nich, po triolowy podział z ghost-notami, można też zsynchronizować metronom poprzez Ableton Link. Dwa proste dotknięcia tarczy uruchamiają lub stopują odtwarzanie. Z jednym telefonem można sparować do 5 urządzeń, lub zsynchronizować kilka smartfonów poprzez Ableton, wygodne jest także zapisywanie utworów w setlisty.

Kolejną funkcją jest tuner. Po przytwierdzeniu do np. główki magnetycznego ‘dysku’, w bardzo łatwy sposób szybko zdejmujemy tarczę z paska i podstawy by magnetycznie połączyć ją z instrumentem – wskazania są szybkie i precyzyjne z dokładnością do 1 centa, choć odczyt może być utrudniony jeśli przyczepiamy Core’a z tyłu główki – klasyczne tunery na klips są wygodniejsze, jednak trzeba je gdzieś chować, wyjmować, łatwo je zgubić czy uszkodzić. Tu tego problemu nie ma. W zestawie jest tylko 1 magnes do przytwierdzenia do instrumentu, niemniej za niewielkie pieniądze (ok. 10 dolarów) można dokupić dodatkową parę na 2 instrumenty.

Wśród wielu opcji konfiguracji urządzenia, znalazły się nawet takie detale jak kolory sygnalizacji.

Całość dopełnia decybelomierz z dokładnymi wskazaniami, który przy ustawionym przez nas poziomie informuje o potencjalnie niebezpiecznym hałasie – przydają się wtedy dołączone, estetyczne chroniące słuch zatyczki (jeśli oczywiście dbamy o słuch i chcemy z nich skorzystać).

PODSUMOWANIE

Soundbrenner Core, oraz jego bardziej prestiżowa wizualnie wersja Steel, to zegarki zaprojektowane dla muzyków przez muzyków, rozwijające koncepcję wibracyjnego, bardzo dobrze sprawdzającego się metronomu, poszerzonego o funkcjonalny, przypinany magnetycznie do instrumentu tuner oraz decybelomierz. Całość idealnie sprawdzi się przy ćwiczeniu czy grze live nawet całego zespołu, dodatkowo otrzymujemy, szczególnie w wersji Steel, bardzo stylowo prezentujący się zegarek z kilkoma użytecznymi funkcjami smartwatcha.

Wersja testowana przez nas to już stosunkowo niemały wydatek, jednak mamy też identyczną w funkcjonalności, kilkaset złotych tańszą wersje Core. Jeśli ktoś jest muzykiem lub grającą np. na gitarze osobą i nie ma jeszcze klasycznego smatwatcha, a nie zależy mu na rozbudowanych funkcjach sportowych, gps czy ładniejszych wskazaniach pełnej tarczy, tu otrzymuje bardzo przydatne narzędzia muzyczne, z unikalnym metronomem wibracyjnym i funkcjonalnym tunerem na czele.

www.soundbrenner.com
www.sound-service.eu

 

Zakres regulacji tempa: 20 - 400 BPM
Zakres pomiaru decybeli: 70-110 dB
Zakres tunera: 25,6 Hz - 416 Hz (G#0/Ab0 - G#4/Ab4)
Bluetooth: 5.0
Wymiary koperty: 45.5 mm x 13 mm
Waga: 68 g
Szerokość paska: 22 mm
Materiały: Stal nierdzewna + Hartowane szkło
Ekran: 2 x 0.68" mono OLED 96x32 px
W zestawie: Soundbrenner Core Steel (czarny, stal nierdzewna), szary silikonowy pasek, czarny pasek z włoskiej skóry, pasek na ciało (poliwęglan), kabel do ładowania, mocowanie tunera magnetycznego, zatyczki do uszu, etui na suwak

 

Wynik testu
Funkcjonalność:
5.5
Wykonanie:
5.5
Jakość / Cena:
5
Cena
1 380.00 zł
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
czerwiec 2020
Kup teraz