TC ELECTRONIC UniTune Clip

Rodzaj sprzętu: Akcesoria

Pozostałe testy marki TC ELECTRONIC
Testy
2019-04-14
TC ELECTRONIC - UniTune Clip

W ostatnich latach pojawiła się cała masa gitarowych tunerów przypinanych do główki instrumentu. Ich popularność nie dziwi, ba łączą ultra-kompaktowe wymiary z niezwykłą wygodą strojenia i precyzyjnym działaniem.

Jednym z najpopularniejszych stroików tego typu jest zaprezentowany kilka lat temu TC Electronic PolyTune Clip, a charakterystyczną białą obudowę (dostępną obecnie też w wersji czarnej) można zobaczyć na główkach gitar bardzo wielu, również profesjonalnych gitarzystów. Była to pierwsza konstrukcja tego typu oferująca strojenie polifoniczne, czyli wszystkich strun jednocześnie, jednak wybierana przede wszystkim z uwagi na wyjątkową precyzję i szybkość strojenia. Tryb polifoniczny, jakkolwiek czasami naprawdę przydatny, używany był jednak rzadziej, w związku z czym duński TC nieco ponad rok temu wprowadził do oferty model UniTune Clip, będący bliźniaczą wersją PolyTune’a, posiadającą te same możliwości z wyłączeniem właśnie trybu polifonicznego, i przy okazji nieco mniej kosztującą.

TC Electronic UniTune Clip dostępny jest w tej samej, białej obudowie z bardzo jasnym, wyposażonym w 108 diod LED ekranem w zielono-czerwonej kolorystyce, automatycznie obracającym orientację wyświetlania w zależności od ustawionej przez nas pozycji. Klips z piaskowanej stali nierdzewnej z gumowaną powierzchnią styku z główką zapewnia stabilną pozycję oraz ochronę lakieru. Stroik możemy kalibrować w zakresie 435 Hz – 445 Hz, do dyspozycji mamy też dwa główne tryby pracy obserwowane na ekranie: chromatyczny Needle to klasyczna, diodowa wskazówka zwalniająca bieg wraz ze zbliżaniem się do strojonego dźwięku, o dokładności +/- 0,05 centa, oraz ultra dokładny tryb stroboskopowy o wyjątkowej precyzji +/- 0,02 centa i efektownie świecących diodach.

Tuner zasilany jest wymienną baterią CR2032, która powinna zapewnić do 18 godzin ciągłej pracy. Całość dostarczana jest w znanym, zgrabnym kartonowym pudełku, w którym można wygodnie przenosić urządzenie, co zabezpiecza też przed jego łatwiejszym zgubieniem.

W PRAKTYCE

UniTune Clip podobnie jak PolyTune to ta sama, wytrzymała i lekka konstrukcja, która po kilku latach użytkowania, pod warunkiem nie przygniatania jej bez pudełka w kieszeni gig-bagu, nie powinna nosić większych oznak użytkowania. Na pochwałę zasługuje tu bardzo solidny, metalowy clip, który w kilku innych stroikach tego typu zdążył się już zepsuć. Po przypięciu do główki wyświetlanie bardzo czytelnego ekranu obraca się w zależności czy zamontujemy tuner z przodu czy z tyłu główki, również takie rozwiązanie docenią gitarzyści leworęczni. UniTune Clip stabilnie trzyma się główki, klips dzięki wykończeniu nie zarysuje nam lakieru powierzchni a jego precyzja i szybkość stoją na najwyższym poziomie.

Tryb chromatyczny sprawdza się znakomicie, tryb stroboskopowy ma dokładność wykraczającą poza typowe potrzeby, choć może przydać się dodatkowo przy ultra-precyzyjnym ustawianiu menzury. Naprawdę strojenie jest tu czystą przyjemnością, przebiega szybko i bez dziwnego zachowania wskaźnika, co nierzadko można spotkać w innych stroikach z klipsem, szczególnie tych z nieco niższej półki cenowej. Twardsze i mniej elastyczne wykończenie klipsa powoduje, że czasem trzeba znaleźć odpowiednią powierzchnię mocowania, ale nigdy nie zajęło to więcej niż kilka sekund.

Dodatkowo UniTune doskonale radzi sobie z niskimi dźwiękami, jak chociażby obniżone B na gitarze basowej, a nawet wydaje się że wypada tu lepiej od PolyTune’a – jest to idealna propozycja, poza gitarami akustycznymi i elektrycznymi, również dla gitar basowych jak i ukulele.

PODSUMOWANIE

TC Electronic UniTune Clip to jeden z najlepszych stroików przypinanych do główki instrumentu, dostępnych obecnie na rynku, wykorzystujący ultraprecyzyjną technologię znaną ze starszego i niezwykle popularnego PolyTune’a. Jeśli ktoś nie potrzebuje trybu polifonicznego, UniTune Clip zaoferuje tę samą precyzję i szybkość, przy dodatkowo nieco niższej cenie.

www.soundtrade.pl
www.tcelectronic.com

 

Tryby: Needle, Strobo
Zakres strojenia: A0 (27.5 Hz) do C8 (4186 Hz)
Częstotliwość referencyjna: 435 do 445 Hz (co 1 Hz)
Dokładność: +/-0,05 centa Needle, +-0,02 centa Strobo
Wymiary: 25 × 60 × 28mm (S×W×G)
Waga: 32 g (z baterią)
W zestawie: bateria CR2032, czas pracy 18 godzin
Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
6
Jakość / Cena:
5.5
Cena
148.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
luty 2019
Kup teraz