MESA BOOGIE Switch-Track, Head-Track

Rodzaj sprzętu: Akcesoria

Pozostałe testy marki MESA BOOGIE
Testy
1450 PLN (Switch-Track)
2018-11-15
MESA BOOGIE - Switch-Track, Head-Track

Marka Mesa Engineering od dekad cieszy się renomą producenta lampowych wzmacniaczy gitarowych z najwyższej półki, a niezwykle szeroka i różnorodna oferta obejmuje klasowe konstrukcje high-gainowe, jak i wzmacniacze o rasowym brzmieniu vintage.

Wśród najnowszych produktów kalifornijskiej firmy znalazły się dwa urządzenia – Switch-Track ABY i Head-Track – skierowane do gitarzystów chcących uporządkować i usprawnić swoje systemy gitarowe, szczególnie w przypadku kiedy obejmują one współpracę z dwoma wzmacniaczami oraz rozbudowane pedalboardy. Oba switchery wykonane są przy użyciu najwyższej klasy podzespołów i przeznaczone są też do nieco innych zastosowań.

SWITCH-TRACK

Mesa Switch-Track zaprojektowany jest do współpracy z dwoma wzmacniaczami, dając możliwość przełączania ABY, czyli włączenia jednego z nich lub wyboru obu wzmacniaczy grających jednocześnie (każda z opcji realizowana jest oddzielnym przełącznikiem nożnym na panelu), co na scenie poza pracą stereo daje spore możliwości zmiany i łączenia barw. Do dyspozycji mamy tu wejście INPUT, dwa zbalansowane wyjścia OUT 1 i OUT 2 do wzmacniaczy, cały czas włączone wyjście TUNER, przełączniki odcięcia masy i odwrócenia fazy oraz gniazda MIDI IN oraz THRU wraz z przyciskiem zapisującym ustawienie presetu przez MIDI. Switch-Track obsługuje komunikaty PC i CC, którymi można sterować pracą wzmacniaczy oraz zmianą fazy, co jest już dosyć unikalną opcją. Całość dopracowana jest pod kątem jak najwyższej jakości brzmienia, więc oba wyjścia są buforowane oraz izolowane od siebie transformatorowo, co zapewnia analogowe, bezstratne przejście sygnału, często degradowanego w przypadku stosowania w takich sytuacjach długich przewodów.

Nierzadkim problemem jest praca w przeciwfazie, gdzie brzmienie często jest bardziej płaskie i nienaturalne, ma słabszą dynamikę – przełączanie fazy jest niezbędną funkcją, oferowaną oczywiście przez switcher Mesy. Po przytrzymaniu pierwszego przycisku sygnał jest wyciszany, a wyście tunera (zawsze włączone) pozwala też podłączyć trzeci wzmacniacz. Switch-Track może być wykorzystany do podłączenia i w podobny sposób zarządzania dwoma kanałami jednego wzmacniacza, jeśli pozwala na to jego konstrukcja.

HEAD-TRACK

Kompaktowy Head-Track przeznaczony jest do przełączania brzmienia pomiędzy dwoma wzmacniaczami, które mogą być podłączone do jednej kolumny - w takim przypadku, będącym częstym scenariuszem na profesjonalnej scenie, wykorzystywane są dwa heady. Bez problemu możemy też użyć tu dwóch niezależnych zestawów z własnymi głośnikami (np. wzmacniacze combo), bądź podłączyć head i combo korzystając z głośnika comba jako wspólnej kolumny. Co bardzo istotne Head-Track pozwala w każdej konfiguracji wykorzystać zestaw efektów wpiętych w pętlę efektową urządzenia, która połączona jest z pętlami wzmacniaczy. Dzięki temu oba wzmacniacze przy przełączaniu wykorzystują te same efekty. Head-Track nie jest buforowany – jego przeznaczeniem jest praca blisko wzmacniaczy z możliwie najkrótszymi przewodami, mającymi znacznie mniejszy wpływ na stratę sygnału. Do przełączania służy dedykowane gniazdo Remote Switch, do którego wpinamy zwykły przełącznik bądź łączymy je z odpowiednim gniazdem zewnętrznego, programowalnego switchera w pedalboardzie. Wbudowany footswitch służy do rzadszych sytuacji, kiedy Head-Track może być umieszczony w pedalboardzie.

Oba switchery Mesy to najwyższej klasy, umieszczone w kompaktowych obudowach urządzenia, pozwalające na pracę na scenie z dwoma wzmacniaczami, dostosowane jednak do różnych konfiguracji połączenia całego zestawu. Switch-Track dzięki buforowanym, izolowanym wyjściom oraz przełączaniu fazy zapewnia najwyższą jakość brzmienia oraz możliwość wyboru oddzielnej, bądź jednoczesnej pracy ABY dwóch wzmacniaczy (nawet trzech przy wykorzystaniu wyjścia Tuner) z pełną obsługą poprzez MIDI. Head-Track to równie profesjonalny switcher do przełączania się pomiędzy dwoma wzmacniaczami i jednocześnie wykorzystania dla nich wspólnej kolumny oraz wspólnego zestawu efektów wpiętych w pętlę.

www.mesaboogie.com
www.lauda-audio.pl

Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5.5
Cena
1450 PLN (Switch-Track)
1900 PLN (Head-Track)