ELIXIR Optiweb 10-46

Rodzaj sprzętu: Akcesoria

Pozostałe testy marki ELIXIR
Testy
2017-07-28
ELIXIR - Optiweb 10-46

Struny Elixir od lat wymieniane są na pierwszym miejscu jeśli chodzi o struny powlekane, czyli posiadające specjalne powłoki zabezpieczające struny z owijką przed szkodliwym wpływem wilgoci czy brudu, a tym samym oferujące znacznie przedłużoną żywotność.

W produktach Elixir powlekana jest cała struna, przez co chroniona jest nie tylko powierzchnia strun, ale też szczeliny owijki. Przy okazji struny te są wykonane z bardzo dużą precyzją z najwyższej klasy materiałów, co przekłada się też na znakomite brzmienie. Same powłoki strun powlekanych różnią się zarówno w dotyku przy grze, czasem ścierają się od kostki, mają też wpływ na nieco inne brzmienie, dlatego mają swoich zwolenników i przeciwników.

Ostatnio zaprezentowane i goszczące w naszym teście modele Optiweb mają jak najbardziej zbliżyć się do naturalnego czucia i brzmienia strun niepowlekanych, oferując oczywiście kilkukrotnie dłuższą trwałość. Do tej pory firma Elixir produkowała dwie wersje strun przeznaczonych dla gitar elektrycznych - z powłoką ochronną Nanoweb i Polyweb. Oczywiście w ofercie dostępne są już od dawna struny powlekane dla gitar akustycznych i basu. Powłoka Nanoweb jest cieńsza niż powłoka Polyweb, i oferuje w dużym skrócie barwę jaśniejszą oraz gładką powierzchnię, podczas gdy struny Polyweb charakteryzują się ciepłym brzmieniem i są bardziej śliskie, "szybsze" w dotyku, maksymalnie minimalizują też poświst przy przesuwaniu palców.

Najnowsze struny Elixir Optiweb, zaprezentowane na tegorocznych targach NAMM w Los Angeles, dzięki nowej, jeszcze cieńszej powłoce mają jak najbardziej zbliżyć się do naturalnego brzmienia i czucia pod palcami, przy zachowaniu wszystkich wcześniej wspomnianych walorów. Elixir Optiweb dostarczane są w efektownie prezentujących się, na nowo zaprojektowanych kolorowych pudełkach, które już same w sobie przyciągają uwagę i wzbudzają zaufanie. Obok niebieskiego koloru, struny Optiweb charakteryzuje intensywna zieleń, podczas gdy dla wersji Nanoweb i Polyweb jest to odpowiednio kolor pomarańczowy i błękitny.

Struny posiadają stalową owijkę pokrytą niklem oraz specjalną, bardzo cienką polimerową powłoką zabezpieczającą dokładnie przed korozją i gromadzeniem się brudu, a powłoka Anti-Rust na strunach wiolinowych zapewnia znacznie dłuższą żywotność całego kompletu. Firma Elixir oddaje do dyspozycji komplety w 5 rozmiarach: 9-42, 9-46, 10-46, 10-52 oraz 11-49, do naszego testu trafiły chyba najbardziej popularne 10- 46.

Po założeniu strun nie czuć pod palcami żadnej nienaturalnej powierzchni, struny wydają się jedynie bardziej aksamitne, choć testowane kiedyś Nanoweb wydawały się pod palcami równie naturalne. Po dwóch tygodniach, kiedy gitara zagrała kilka koncertów i stała w zasadzie cały czas na stojaku w pokoju, naprawdę nie czuć utraty brzmienia, które jest cały czas selektywne, dźwięczne i sprężyste, niezauważalne są też jakiekolwiek otarcia czy zmiany w miejscu kostkowania.

Elixir Optiweb to bardzo udane dopełnienie linii strun Elixir przeznaczonych do gitar elektrycznych - oferują klarowne i sprężyste brzmienie nie odbiegające w zasadzie niczym od strun niepowlekanych i zachowują się bardzo naturalne pod palcami. Około dwukrotnie wyższa cena od klasycznych kompletów w przypadku nowych Optiwebów powinna w pełni usatysfakcjonować gitarzystów lubiących mieć w gitarze naturalne i świeże brzmienie co najmniej przez kilka tygodni - można powiedzieć, że nawet zaoszczędzimy pieniądze w tym przypadku oraz przy okazji unikniemy raczej uciążliwej zabawy związanej z częstą wymianą.

www.lauda-audio.pl
www.elixirstrings.com

Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5