ORTEGA Zestaw Stompbox Cajon

Rodzaj sprzętu: Akcesoria

Pozostałe testy marki ORTEGA
Testy
2016-09-21
ORTEGA - Zestaw  Stompbox Cajon

Ortega Stompbox Cajon to bardzo ciekawe połączenie cajonu i specjalnie opracowanej stopy perkusyjnej, które może być kreatywnym i użytecznym narzędziem perkusyjnym dla gitarzystów bądź basistów.

Marka Ortega Guitars wchodząca coraz mocniej na nasz rynek ma w ofercie bardzo bogatą kolekcję instrumentów, w których królują często wyróżniające się nieprzeciętnym designem i wykończeniem gitary i basy z nylonowymi strunami, ukulele, mandoliny czy banjo, uzupełniane bardzo szeroką gamą akcesoriów. W tym roku firma zaprezentowała bardzo ciekawe perkusjonalia przeznaczone specjalnie dla gitarzystów i basistów, wśród których znaleźć można prezentowane ostatnio pedały Horse Kick i Horse Kick Pro, zakładane na stopę dwie odmiany mini tamburynu czy zestaw zawierający cajon z dedykowaną stopą, któremu przyjrzymy się w tym teście.

Ortega Stompbox Cajon to bardzo ciekawe połączenie cajonu i specjalnie opracowanej stopy perkusyjnej, które może być kreatywnym i użytecznym narzędziem perkusyjnym dla gitarzystów bądź basistów.

W zestawie Ortega Stomp Box Cajon Bundle otrzymujemy bardzo estetycznie wykonany z jasnej sklejki cajon, którego przednia część pokryta jest fornirem z wzorzystego gatunku drewna, wykończonym w ciemnobrązowym kolorze. Za przednią ścianką znajdują się też nadające charakterystycznego brzmienia naciągnięte struny werblowe. Z tyłu znajduje się otwór rezonansowy a gumowe nóżki zabezpieczają całość przed przesuwaniem się.

W zestawie dostarczany jest specjalny pedał Ortegi działający podobnie do stopy perkusyjnej, który montujemy po wyjęciu z miękkiego pokrowca. Całość składa się z solidnej, metalowej czarnej podstawy montowanej do spodu cajonu i przebiegającej równolegle do przedniej ścianki, wyprofilowanej metalowej pomarańczowej poprzeczki, na której opieramy stopę. Bijak zakończony jest miękką pianką i posiada regulację wysokości, podobnie możemy też ustawić siłę naciągu sprężyny. Komplet uzupełnia solidny, ściśle dopasowany, wzmocniony pianką pokrowiec do cajonu, który dzięki szelkom możemy założyć na plecy, co ułatwia znacznie przenoszenie.

Podstawową funkcją jest tu oczywiście wzbogacenie muzyki o rytmiczny dźwięk, którego rytm wybijamy stopą siedząc na cajonie. Zaokrąglone krawędzie zapewniają odpowiednią wygodę, a pedał możemy naciskać tylną częścią stopy. Dzięki regulacji pozycji bijaka i naciągu sprężyny opanowanie manualne uderzeń nie wymaga zbyt długiego czasu, a samo brzmienie cajonu jest zaskakująco naturalne i wyważone - basu mogłoby być więcej, ale miękkie i wyraziste brzmienie sprężyn ładnie balansuje całość.

Odbicie pedału wymaga na początku przyzwyczajenia, lecz po chwili gra stopą na cajonie staje się bardzo naturalna. Dostarczany w zestawie pedał możemy kupić też oddzielnie w przypadku, kiedy posiadamy już np. cajon, a montaż do podstawy jest równie prosty. Przydałaby się jedynie możliwość spięcia ze sobą obu pokrowców, np. rzepem, co jeszcze ułatwiłoby przemieszczanie się niosąc ze sobą zestaw plus gitara.

Dzięki zestawowi Ortega Stompbox Cajon w prosty sposób możemy ubarwić rytmicznie grę na gitarze czy basie, co sprawdzi się idealnie w mniejszym składzie - od występu solowego, przez duet po nawet kilkuosobowe zespoły, a dodatkowy, estetycznie prezentujący się instrument perkusyjny w postaci obsługiwanego pedałem cajonu na pewno wzbudzi też dodatkowe zainteresowanie słuchaczy podczas akustycznego występu. Dodajmy, że z zestawem Ortegi poradzi sobie równie dobrze wokalista.

Zestaw Ortega Stompbox Cajon
• cajon Ortega OCJ1ONTDS-BP
• pedał Ortega OCJP-GB
• piankowy pokrowiec/plecak na cajon
• miękki pokrowiec na pedał wraz z kluczem perkusyjnym

Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Dystrybutor