Nowe Multi Wah

Newsy
Pozostałe artykuły marki
Nowe Multi Wah
Bardzo ciekawym efektem jest nowe Multi Wah firmy Exar Electronix.

Dotychczas ta wersja efektu dostępna była jedynie w Europie Zachodniej. Od jakiegoś czasu firma promuje Multi Wah o numerze 04 w Polsce i jest to zdecydowanie kostka warta zainteresowania. Dlaczego? Posłuchajmy co na jej temat powie nam znany, polski gitarzysta - Krzysztof Misiak:

{M4_image 0} "Jak widać (a słychać na koncertach), w moim pedalboardzie znajduje się kaczka Multi Wah MW-04. Znalazła się tam dlatego, ponieważ oferuje szereg brzmień i rozwiązań technologicznych, na które nie pozostałem obojętny.

Jakość dźwięku bardzo porządna, zakres częstotliwości w normie, prosta obsługa i niezawodność. Exarowski efekt przypadł mi do gustu dlatego również, że to Polska produkcja i można się z Gośćmi po prostu dogadać.

{M4_image 1}

Proszę zauważyć, że w mojej graciarce multiplikują się pewne efekty. Są m.in. trzy delaye i dwie kaczki. Każda z kostek ma określoną rolę do spełnienia. Multi Wah MW-04 ma za zadanie przede wszystkim spełniać moje oczekiwania jako filtr, który służy do otwierania akordów, do ich rozkwitania na czystej barwie gitary. I dzięki konstrukcji urządzenia, wraz z natężaniem głośności (swell volume) uzyskuję zamierzony efekt. Otrzymany rezultat odpowiada mojemu poczuciu estetyki, który nawiązuje do klasycznej obsługi syntezatorów analogowych. Ponadto to brzmienie jest ewoluujące i żywe w zależności od szybkości otwierania filtra jak i ataku dźwięku. A jeśli do tego dodamy jeszcze echo to całość jest bardzo satysfakcjonująca.

{M4_image 2} {M4_image 3}

Tym co mi się najbardziej podoba w tym efekcie jest sterownik. Standardowo do sterowania służy pedał. Tutaj mamy coś co przypomina pół gumowej piłki. Słyszałem, że jest szara, ponieważ ten rodzaj gumy jest najtrwalszy. Podstawową zaletą jest to, że można przy odpowiedniej praktyce modulować stopą, lub raczej palcami w taki sposób, że przy próbie uzyskania podobnej ekspresji na normalnym pedale eksplodowała by Ci łydka. Trzeba dać sobie czas na przyzwyczajenie się do czułości. Dobrze się gra w trampkach, nieźle boso. Minusem jest to, że nie ma włącznika w samym sterowniku, więc osobno się włącza efekt, a osobno steruje nim. Staram się radzić sobie z tym odpowiednio ustawiając "piłkę" przed kostką.

{M4_image 4}Oto moje ustawienia na filtr Rate 0, Depth 0, Sens 2, Manual 0. Zaletą tego ustawienia jest możliwość uzyskania efektu typu Touch Wah, czyli w zależności od natężenia ataku na struny, mamy różnice w szybkości otwierania filtra, a przez to różnorodnego soundu, który najczęściej można spotkać w stylu Funk. I jeszcze jedno, proszę nie zapominać o pompce-pedale, którym można w pewnym stopniu modyfikować efekt.

 • Posłuchaj jak brzmi to ustawienie
 • {M4_image 5}Kolejne moje ustawienie, które sprawdza się na czystej jak i na przesterowanej barwie to sytuacja typu Auto-Wah.

  I tak Rate 6, Depth 6, Sens 0, Manual 4. Filtr w określonym, preferowanym czasie przeze mnie, otwiera się i zamyka. To jest to!

   

 • Posłuchaj jak brzmi to ustawienie

  Jak słychać na "załączonym obrazku" - efekt końcowy jest znakomity.

  {M4_image 6}Następne ustawienie dotyczy wykorzystania kaczki w roli efektu modulującego dźwięk. Ja po części zbliżyłem się do phasera. Aby tak mogło być ukręciłem następująco gały Rate 3, Depth 5, Sens 0, Manual 7. Phaser najlepiej sprawdza się na czystej barwie. Wprowadza trochę wyższych częstotliwości, przez co staje się czytelniejszy. Można pokombinować z przesterem również. Zawsze proszę pamiętać o "pompce", bo nigdy nie wiadomo na co się trafi."

   

 • Posłuchaj jak brzmi takie ustawienie
 • Więcej informacji: www.exar.com.pl

  oraz www.misiak.art.pl

   

  EXAR ELECTRONIX
  ul. Zawadzkiego 4
  07-410 Ostrołęka
  POLAND
  tel/fax. (029) 7603665
  exar@exar.com.pl