Nowy Chet Atkins

Newsy
Pozostałe artykuły marki GRETSCH
Nowy Chet Atkins
Nowy model
gitary Gretsch
oznaczono jako: G6120-CGP. Co się pod tym kryje?

Jest to model "Chet Atkins Stereo Guitar" z serii "Professional Collection". Jest to kopia prototypu, który został wykonany pierwotnie w roku 1956 przez firmę Gretsch, we współpracy z muzykiem i elektronikiem z Illinois - Rayem Buttsem. Ciekawostką w tej gitarze były specyficznie zbudowane przetworniki, umożliwiające skierowanie trzech najniższych oraz trzech najwyższych strun na oddzielne kanały. Zbudowany został wtedy tylko jeden egzemplarz tego niezwykłego instrumentu.

{M4_image 0}

Chet Atkins wykorzystał ten prototyp na swej przełomowej, wydanej w 1957 roku płycie: "Finger-Style Guitar". Basowe struny szły wtedy przez kanał z echem, a wiolinowe przez normalny, tzw. "suchy". Jakkolwiek sam pomysł gitary stereofonicznej był genialny, to projekt musiał zostać zawieszony z powodu zbyt wysokich kosztów.

Teraz firma wraca do pomysłu, dzięki pomocy byłego muzyka sesyjnego współpracującego z Chetem - Paula Yandella - oraz lutnika i projektanta przetworników - Toma Jonesa. Limitowana edycja gitary G6120-CGP Chet Atkins STEREO może pracować w zwykłym trybie mono lub w stereo. Jej menzura wynosi 625mm. Top wykonano z giętego laminatu klonowego. Głębokie na 2.75 cala pudło wykonano z tego samego materiału i ozdobiono imitacją otworów rezonansowych w kształcie litery "f". Na klonowy, sklejony z trzech części gryf, naklejono palisandrową podstrunnicę o promieniu 305mm. Instrument uzbrojono w dwa, specjalnie zaprojektowane przetworniki "TV Jones¨ Dual-Coil Humbucking". Wyposażono go także w tremolo Bigsby B6GBVWST i pozłacany mostek oparty na palisandrowej podstawce.

Więcej informacji: www.gretschguitars.com

 

Dystrybutor - APLAUZ
ul Graniczna 19
05-092 Łomianki
(0-22) 751 42 39
aplauz@aplauzaudio.pl
www.aplauzaudio.pl