Nowe efekty od Zacharego Vexa

Newsy
Pozostałe artykuły marki ZVEX
Nowe efekty od Zacharego Vexa

Firma Z.Vex, producent butikowych, ręcznie wykonywanych efektów, poinformowała właśnie o pojawieniu się na rynku nowych konstrukcji. Do sprzedaży trafiają zaprezentowany na targach NAMM Instant Lo-Fi Junky oraz nowe stompboxy z serii Vertex - Instant Lo-Fi Junky oraz Fuzz Probe i Wah Probe.

Z.Vex Instant Lo-Fi Junky został zaprezentowany na tegorocznych targach NAMM, gdzie spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Został on zaprojektowany tak, żeby generowany przezeń dźwięk miał brzmienie pętli efektu Lo-Fi Loop Junky w czasie rzeczywistym.

Dodatkowo Z.Vex Instant Lo-Fi Junky posiada wbudowany kompresor, filtr (lo-fi), efekty chorus i vibrato oraz mini przełącznik pozwalający wybrać kształt amplitudy fali dla efektów modulujących (sinus, trójkąt, prostokąt). Efekt będzie dostępny zarówno w wersji ręcznie malowanej jak i Vexter Series.

Na filmie poniżej możecie zapoznać się z krótką prezentacją prototypu tego urządzenia - pozwoli to Wam zobrazować sobie zasadę działania tego efektu:

Oprócz ILJ w ofercie firmy Zacharego Vexa pojawiają się również dwa dobrze znane miłośnikom nietypowych rozwiązań stompboxy w odświeżonej wersji Vertex - Fuzz Probe oraz Wah Probe. W Wah Probe dodano potencjometr "Mix" odpowiedzialny za miks sygnału oraz gałkę "Range" do kontroli tonów wysokich w tym układzie.

Przy okazji premiery nowych konstrukcji Fuzz Probe i Wah Probe warto przyliżyć nieco zasadę ich działania. Kluczem wprawiającym w ruch analogowy filtr jest radiowa antena w kształcie płaskiej miedzianej płytki. Czyli jest to urządzenie nawiązujące konstrukcyjnie do układu thereminu.

Chodzi w skrócie o to, że dookoła miedzianej płytki wytwarza się pewne pole (RF) o wysokości kilku centymetrów. Gdy zbliżymy nogę lub rękę do miedzianej płytki, pole zostaje przerwane. Powoduje to jaśniejsze świecenie diody LED, która wpływa na fotorezystor odpowiadający za regulację jasności otrzymanego z efektu dźwięku.

(krn)