NAMM 2011: Dwie nowe, zawodowe gitary Martin&Co.

Newsy
NAMM 2011: Dwie nowe, zawodowe gitary Martin&Co.

Nie milkną jeszcze echa niedawno zakończonych targów w Kalifornii. N stanowisku producenta znakomitych gitar, firmy Martin, mogliśmy zobaczyć parę ciekawych nowości. Wśród nich dwie, które zwracają na siebie szczególną uwagę.

Martin DCPA3 to zawodowa gitara akustyczna z wbudowaną, nowoczesną elektroniką Fishman F1 Aura. Dołącza ona do znakomitej serii Performance Artist, z której korzysta wielu muzyków.

Do budyowy boków i tyłu gitary użyto palisandru indyjskiego, a ze świerku (można by napisać standardowo) użyto drewna świerku. Na gryf z twardego drewna hardwood naklejono hebanową podstrunnicę, którą nabito 20 progami. Menzura tej gitary to 25,4 cala.

Do budowy mostka konstruktorzy zdecydowali się użyć richlite - sztuczny, bardzo twardy materiał otrzymywany z siatki celulozowej i fenoplastów. Do gitary dołączany jest twardy pokrowiec, a jej cena będzie oscylować w granicy 2500$.

Martin JSO Sing Out 60th Pete Seeger różni się swoją budową od dotychczasowych konstrukcji amerykańskiej manufaktury jak i od gitary wymienionej przeze mnie wcześniej. Model ten należy do serii Artist i został skonstruowany we współpracy z Petem Seegerem, amerykańskim piosenkarzem i działaczem politycznym, dzięki któremu rozwinęła się w Stanach muzyka folk. Pete był także pionierem tzn. "protest songu" w latach 50. i 60.

Ten model to również palisander indyjski na bpkach i spodzie i świerkowy top. Gryf natomiast został wykonany z mahoniu, a mostek z twardego, afrykańskiego hebanu. Ciekawe jest to, że menzurę gitary wydłużono do 27,5 cali i założono barytonowe struny.

Całości dopełniają klucze Grover, opcjonalna elektronika oraz oczywiście case.

Cena tego właśnie modelu to zawrotne 4999$. Ktoś się skusi?

(krn)