Genz-Benz: Strzał w 10"

Newsy

Krzysztof Inglik

Czy jest sens zmieniać tylko i wyłącznie głośniki, i to w dodatku na mniejszą średnicę w ekskluzywnym combie gitarowym klasy A? Okazuje się, że tak! I tak właśnie postąpił amerykański producent wzmacniaczy gitarowych i basowych Genz-Benz.

Czy jest sens zmieniać tylko i wyłącznie głośniki, i to w dodatku na mniejszą średnicę w ekskluzywnym combie gitarowym klasy A? Okazuje się, że tak! I tak właśnie postąpił amerykański producent wzmacniaczy gitarowych i basowych Genz-Benz z nową serią Black Pearl. Mało tego, że głośniki zostały "odchudzone" w obwodzie, zamiast dwóch zamontowano trzy! Jest to odważny krok, jednak w pełni uzasadniony. Dostępne do tej pory comba z tego segmentu rynku, dysponowały zwyczajowo dwoma głośnikami o średnicy 12". Głośniki 12" dają mocne uderzenie i soczysty dół, jednak brakuje im dynamiki i akcji głośników o mniejszej średnicy. Ponadto głośniki 10" dają to, co tak kochają zwolennicy przetworników singlowych - potężnie dzwoniące wysokie tony. Jeżeli tych głośników będzie 3, nie ma się co obawiać, że wzmacniacz zrobi się za "spokojny". Należy dodać w tym miejscu, że zainstalowane głośniki to, podobnie jak w poprzednich modelach Black Pearl, fantastyczne produkty Eminence z serii Alnico Red Fang.

W ten właśnie sposób Genz-Benz, na bazie sprawdzonego i dobrze przyjętego rozwiązania, stworzył produkt, który zaspokoi gusta i ambicje muzyczne artystów szukających lampowego czystego brzmienia w klasie boutique apms.

We wnętrzu obwodów wzmacniających BP30-310 nie znajdziemy niczego nowego, ale nie ma takiej potrzeby. Seria Black Pearl już wcześniej charakteryzowała się w pełni lampowym przetwarzaniem sygnału, włącznie z lampowym dopalaczem w postaci Rectifiera i lampowym reverbem Accutronics Long Pan. Całość oparto na lampach EL-84 pracujących w trybach Triode/Pentode dających moc 30 Watt, 15 Watt lub 8 Watt w zależności od ustawienia napięć.

W wyglądzie również nic nie zmienioano. Stylistyka pozostała klasyczna, z dużą dozą stylu vintage.

Prócz 3-głośnikowego komba, oferta Genz-Benza poszerzyła się o kolumnę BP30-410. Jest to klasyczne, 4-głośnikowe, rozwiązanie przeznaczone dla głowy BP30. W skrzyni, z 13-warstwowej brzozowej sklejki, zamknięto cztery 10" głośniki Eminence Alnico. Miłośnicy klasycznych czystych brzmień mają teraz duże pole manewru, zarówno, jeżeli chodzi o głowę w zestawie z dwu lub cztero głośnikową kolumną, jak i o comba z jednym lub dwoma 12" głośnikami oraz z trzema 10-tkami.