Fender świętuje 70-lecie Stratocastera

Newsy
Fender świętuje 70-lecie Stratocastera

Fender honoruje kultowy model wielostronną kampanią p.t. „Gitara na zawsze wyprzedzająca swoje czasy”, a także wprowadza nowe modele ze specjalnej edycji rocznicowej…

Fender świętuje 70. rocznicę powstania gitary Stratocaster, niezrównanego i kultowego arcydzieła z wizjonerskiego portfolio założyciela firmy, Leo Fendera. Tym, co wyróżnia Stratocastera, jest nie tylko jego niezwykły rodowód, ale także zdolność wykraczania poza gatunek, poziom umiejętności i wszelkie parametry kwalifikacyjne. Uwielbiany przez entuzjastów muzyki Stratocaster zajmuje szczególne miejsce w sercach kolekcjonerów, doświadczonych profesjonalistów i oddanych fanów.

Aby uczcić ten niezwykły kamień milowy, całoroczne obchody Fendera wykraczają poza zwykłą nostalgię. Obejmują one wydanie siedmiu nowych modeli, skrupulatnie zaprojektowanych, aby złożyć hołd dziedzictw Stratocastera. Modele te, zawierające dwa istniejące klasyki ozdobione słynnym wykończeniem Sunburst i pięć rocznicowych modeli z limitowanej edycji, symbolizują zaangażowanie Fendera w innowacje, potwierdzając ewoluujący krajobraz muzyczny i misję inspirowania następnej generacji muzyków.

Kultowy Fender Stratocaster wkroczył na scenę w 1954 roku, pozostawiając niezatarty ślad, który na zawsze zmienił muzyczny krajobraz. Dziś, siedemdziesiąt lat później, Fender zastanawia się nad trwałym wpływem tego legendarnego instrumentu, który odegrał kluczową rolę w tworzeniu niezliczonych klasyków różnych gatunków muzycznych na całym świecie. Po wprowadzeniu na rynek instrument był chwalony za przełamującą bariery konstrukcję – była to pierwsza gitara elektryczna, która nie naśladowała jawnie kształtu i struktury starszych gitar elektrycznych w stylu jazzowym typu „hollowbody”.

Oprócz odważnych wyborów estetycznych gitar Stratocaster, zarówno konfiguracja z trzema przetwornikami, jak i przyjazny dla użytkownika mostek tremolo, były postrzegane jako rewolucyjny krok naprzód w produkcji gitar elektrycznych.

Od razu stało się jasne, że instrument ten ustanawia nowy precedens, choć sprawy dopiero się zaczynały. Pod koniec lat 60. na scenie pojawił się JIMI HENDRIX. Oprócz nieziemskiej prezencji scenicznej, talentu pisania piosenek i umiejętności gry na gitarze, jego trademarkiem był Stratocaster, który zdawał się prawie nigdy nie opuszczać jego boku.

Zainteresowanie Hendrixa Stratocasterem wyniosło ten instrument na nowy poziom, powodując, że muzycy wszystkich gatunków zaczęli wybierać lekką gitarę wyposażoną w pojedynczą cewkę, zamiast bardziej konwencjonalnych gitar z dwoma humbuckerami. Od tego czasu Stratocaster gościł na scenie obok takich ikon jak Bob Dylan, George Harrison, Bonnie Raitt, Mark Knopfler, Jeff Beck, Juanes, Kurt Cobain, John Frusciante, H.E.R., Steve Lacy i zdobywał wiele innych przyczółków..

Mówi JANIE HENDRIX, siostra Jimiego:

"Jednym z fascynujących niuansów dotyczących Jimiego było to, że gitary nie były dla niego tylko instrumentami, ale przedłużeniem jego osobowości. Za pomocą każdej gitary przekazywał inny klimat i właśnie to sprawiło, że dobierał określone instrumenty do określonych piosenek. Chodziło o nastrój i uczucia, które chciał wywołać. Kiedy podniesie swojego Stratocastera, zapnij pasy, bo zabierze Cię na dziką, dźwiękową przejażdżkę. Jeśli słuchasz piosenek z ‘Are You Experienced’, czujesz elektryczność jego Strata, na którym grał podczas występów na żywo. To ekscytująca rzecz widzieć go i słyszeć."

Mówi ANDY MOONEY, dyrektor generalny Fendera:

"Jako nastolatek Stratocaster był gitarą moich marzeń. Artyści, którzy zainspirowali mnie do gry, Jimi Hendrix, Ritchie Blackmore, David Gilmour i inni, wszyscy grali na gitarach Stratocaster na przełomowych albumach, których słuchałem bez końca zarówno wtedy, jak i teraz. Po 70 latach gitara Stratocaster jest gitarą elektryczną, na której dzisiejsi artyści najczęściej grają na scenie, w studiu i w domu. Naszym celem w przypadku kolekcji Anniversary jest uhonorowanie graczy na każdym poziomie, od początkujących po wirtuozów, oraz uznanie dalekosiężnego wpływu tego wyjątkowego instrumentu."

Obchodząc "Rok Stratocastera" w 70. rocznicę jego istnienia, Fender z dumą ogłasza uroczystość podkreślającą bogate dziedzictwo tego ulubionego instrumentu niezliczonej rzeszy artystów, znanego jako "Zawsze wyprzedzający swoje czasy". Kampania nie tylko zaprezentuje różne treści, od filmów o muzykach po fascynujące historie, ale także podkreśli, w jaki sposób Strat ma szeroki wpływ na artystów i muzyków niezależnie od gatunku, regionu i pokolenia, z których wszyscy odegrali kluczową rolę w kształtowaniu jego trwałego wpływu na historię muzyki.

Zarówno muzycy, jak i fani mogą spodziewać się w pełni zintegrowanej globalnej inicjatywy, angażującej, aktywującej i poszerzającej relacje z nowoczesnym gitarzystą. Od 70 lat Stratocaster jest idealną gitarą dla zbuntowanych i przełomowych artystów. Kiedyś postrzegana jako niekonwencjonalna, jej wizjonerski projekt okazał się na zawsze innowacyjny, na zawsze kultowy i na zawsze wyprzedzający swoje czasy.

Świętuj Strata z coverem "Voodoo Child (Slight Return)" Jimiego Hendrixa. Pełny występ z shreddingiem w wykonaniu: Toma Morello, Nile’a Rodgersa, Ari O'Neal, REI, Tash Sultany i Jimmiego Vaughana:

Ponadto:

  • FILM "VOODOO CHILD: FOREVER AHEAD OF YOUR TIME":
    Crescendo poezji wizualnej następuje, gdy grupa niezwykłych artystów przedstawia własną, unikalną wersję utworu "Voodoo Child" Jimiego Hendrixa – potężny dowód na to, że gitara Stratocaster ma trwałe znaczenie jako gitary pionier muzyczny i doskonały hołd dla jednego z najbardziej legendarnych riffów. Sama scenografia jest ukłonem w stronę niesławnego występu Jimiego na żywo w Maui, co jeszcze bardziej wzmacnia hołd złożony kultowej historii gitar Stratocaster. Z udziałem takich talentów, jak Mateus Asato, Tyler Bryant, Rebecca Lovell, Tom Morello, Simon Neil, Ari O'Neal, REI, Nile Rodgers, Tash Sultana i Jimmie Vaughan nie tylko składa hołd przeszłości, ale także stanowi fascynującą siłę, która odważnie popycha Stratocastera w przyszłość, potwierdzając jego pozycję jako ponadczasowego innowatora w świecie muzyki.
  • "STRAT SESSIONS":
    Stanowiące urzekającą mieszankę rozmów i występów "Strat Sessions" oświetlą tętniącą życiem społeczność muzyków wykorzystujących Strat do napędzania muzyki na niezbadane terytoria. Format trwający około 7–10 minut z wybranymi ograniczeniami kanałów ma na celu uchwycenie esencji wyjątkowego związku każdego artysty z kultowym instrumentem. Wyróżnieni artyści to dynamiczny talent Buddy'ego Guya z Christone 'Kingfishem' Ingramem – którego Fender ma zaszczyt włączyć w tę harmonijną celebrację trwałego wpływu Strata.
  • "ICONS OF THE STRAT":
    Seria portretów "Icons of the Strat" firmy Fender świętuje 70-lecie Stratocastera, oddając cześć najbardziej legendarnym graczom Strat w historii - oraz instrumentom, które uczyniły ich tak znanymi. Od Buddy'ego Holly'ego w Edzie Sullivanie, przez poświęcenie Hendrixa i Black Strata Davida Gilmoura, po ukochanego Stratocastera z 1969 roku Bonnie Raitt i jedynego w swoim rodzaju Rocky'ego George'a Harrisona - oto ikony, które zmieniły świat.

Mówi NILE RODGERS:

"Dostałem Stratocastera w 1973 roku, kiedy zdałem sobie sprawę, że tego właśnie brakowało mojemu brzmieniu, a kiedy to zrobiłem… odmieniło to moje życie o 1000%. Udało mi się napisać dance-disco inspirowane jazzem funk popowe utwory, które ludzie kochają od dziesięcioleci, a także kolaboracje rockowe, country, folkowe i EDM właśnie dzięki mojemu Stratowi."

Więcej informacji na www.Fender.com