Roland 50th Anniversary

Newsy
Roland 50th Anniversary

Roland i BOSS to marki, które stworzyły niezliczoną ilość produktów, a duża z nich część odmieniła historię branży muzycznej. Również w temacie gitarowym znajdziemy tu wiele pionierskich rozwiązań...

Z okazji jubileuszu Rolanda wybraliśmy dla Was kilka smakowitych kąsków z tego menu – zapraszamy do podróży w czasie!

1972 : rodzi się Roland

Roland Corporation zostaje powołane do życia w mieście Osaka, w Japonii. Młodszy brat - BOSS - przychodzi na świat dwa lata później. Pierwsze produkty to TR-33/55/77, czyli wczesne automaty perkusyjne, stworzone by zapewnić tło rytmiczne organistom.

1974 : ROLAND SPACE ECHO RE-201

RE-201, czyli ‘Space Echo’, szybko stał się popularny wśród muzyków zarówno na scenie jak i w studio. Bogaty, organiczny sound był źródłem inspiracji i kreatywności. Słyszeliście go na pewno dosłownie na tysiącach nagrań, które powstały po 1974 roku, w którym - uwaga - powstała także marka BOSS!

1975 : ROLAND JC-120 JAZZ CHORUS

To pierwszy w historii wzmacniacz gitarowy tej japońskiej marki. Jako pierwszy miał też podwójny wzmacniacz i wbudowany efekt chorus. Powszechnie stosowany przez muzyków w szerokim spektrum stylistycznym i ceniony za krystalicznie czysty sound.

1975: BOSS CE-1 CHORUS ENSEMBLE

Ten duży, szary chorus szybko wywindował markę BOSS na szczyty branży efektów gitarowych dzięki ciepłemu, analogowemu brzmieniu, a gitarowe legendy takie jak Andy Summers (The Police) czy Jeff ‘Skunk’ Baxter (The Doobie Brothers) pomogli CE-1 stać się ‘klasykiem’.

1977 : ROLAND GR-500 / GS-500 GUITAR SYNTH

Ten 2-częściowy system składający się z syntezatora GR-500 i gitary GS-500 połączony był specjalnym 24-pinowym kablem. Jak na tamte czasy spore możliwości kreowania barwy momentalnie kupiły serca muzyków takich jak Steve Hackett, Pat Metheny i Andy Summers.

1977 : BOSS OD-1 / PH-1 / SP-1

W roku 1977 BOSS wypuścił na rynek pionierską serię kompatkowych efektów gitarowych. Były to OD-1 Overdrive, PH-1 Phaser oraz SP-1 Spectrum. Od tej pory kolorowe pudełka niezmiennie pojawiały się w pedalboardach kolejnych generacji muzyków. Do tej pory wyprodukowano 130 modeli, które sprzedały się liczbie ponad 17 milionów egzemplarzy! Po latach, w roku 2017, BOSS wypuścił limitowaną edycję jubileuszową: BOX-40 - Compact Pedal 40th Anniversary Box Set.

1978 : BOSS DS-1 / ROLAND CUBE-40

Do kolekcji kostek gitarowych dołącza słynny BOSS DS-1 Distortion, a także pierwszy kompaktowy wzmacniacz: Roland Cube-40. Wybór czułości wejścia, wbudowana equalizacja, pogłos sprężynowy i 40W. To był wówczas 'game changer'.

1980 : ROLAND GR-300 / G-202 SYNTH

To pierwszy na świecie polifoniczny syntezator gitarowy i do dziś rozpoznawalnym brzmieniem. Nadal ma wielu fanów i paradoksalnie - tak jak niegdyś był znakiem przyszłości, tak teraz jest symbolem retro nostalgii.

1983 : BOSS DD-2 / TU-12

W tym roku powstał DD-2, czyli pierwszy efekt delay w kompaktowej obudowie, a także TU-12, będący pierwszym automatycznym tunerem chromatycznym.

1984 : Roland GR-700 / G-707

GR-700 to pierwszy syntezator gitarowy wyposażony w MIDI, system komunikacji pomiędzy urządzeniami stworzony rok wcześniej dzięki współpracy firmy Sequential Circuits i Rolanda. G-707 to futurystycznie wyglądająca (nawet jak na dzisiejsze standardy) gitara, pełniąca funkcję kontrolera syntezatora kompatybilnego z MIDI.

1987 : Roland GP-8

8 klasycznych efektów BOSS w obudowie rack 1U: Dynamic Filter, Compressor, Overdrive, Distortion, Phaser, Equalizer, Delay i Chorus. Warto zauważyć, że pomimo formy ‘rack’ oraz kontroli poprzez MIDI, pierwsze 6 z wymienionych efektów to układy analogowe!

1988 : BOSS ME-5 / ROLAND GS-6

W roku 1988 BOSS wypuścił ME-5 czyli zintegrowany z pedalboardem multiefekt, który narobił sporo zamieszania na rynku, a wkrótce zaczęły się na nim wzorować inne firmy. Roland zaprezentował natomiast GS-6, czyli Digital Guitar Sound System - o tyle nietypowy, że w przeciwieństwie do wielu innych urządzeń typu 'rack' z tego okresu, umożliwiał sterowanie parametrami za pomocą tradycyjnych gałek.1995 : ROLAND VG-8

W roku 1995 powstała flagowa technologia firmy - COSM, czyli ‘COMPOSITE OBJECT SOUND MODELING’. Wykorzystano ją w pierwszym na świecie modelerze gitarowym VG-8, który pozwalał uzyskać niezliczoną ilość barw na jednej gitarze, za pośrednictwem przetwornika GK-2A.

1998 : BOSS TU-2

2001 : BOSS RC-20 LOOP STATION

To urządzenie zmieniło wszystko, popularyzując technikę wykonawczą, która dziś jest już w mainstreamie...

2002 : CUBE 15/30

Ponowne wprowadzenie na rynek legendy, czyli serii CUBE, w postaci dwóch, przystępnych cenowo modeli wzmacniaczy: 15 oraz 30. Od tego momentu ta linia produktów szybko zyskała popularność i jest używana zarówno przez amatorów jak i profesjonalistów na całym świecie.

2007 : BOSS/FENDER FDR-1 & FBM-1 & FRV-1

The BOSS Legend Series were modeling pedals that emulated three classic Fender amps and effects: a 1959 tweed Bassman Amp, a 1965 blackface DeluxeReverb Amp, and a 1963 brownface Fender Reverb Unit. Each pedal allowed guitarists to recreate the sound of Fender’s vintage tone monsters with any amp.

2012 : Roland GR-55 Guitar Synthesizer

2014 : BOSS OD-1X / DS-1X / BD-2W / DM-2W / SD-1W

W ‘Serii X’ pojawiły się efekty Overdrive (OD-1X) oraz Distortion (DS-1X). Sensacją stała się Waza Craft, czyli butikowa wersja słynnych kostek: Blues Driver (BD-2W), Delay (DM-2W) i Super Overdrive SD-1W.

2019 : WAZA-AIR WIRELESS PERSONAL GUITAR AMPLIFICATION SYSTEM

Waza-air to rewolucja w sposobie ćwiczenia na instrumencie. W jednym urządzeniu mamy pełny zestaw ćwiczeniowo-odsłuchowy, cechujący się wyjątkowym realizmem i powalającą funkcjonalnością. Nie potrzeba tu żadnego plączącego się pod nogami kabla, a całe wirtualne studio zabieramy ze sobą w dowolne miejsce – wystarczy gitara, smartfon i wygodnie składające się słuchawki Waza-Air. Podczas ćwiczenia z podkładem możemy sobie powędrować w dowolne miejsce w domu, usiąść w drugim pokoju, czy bez problemu poruszać się z gitarą nawet gdzieś na zewnątrz w ogrodzie!

2021 : BOSS EURUS GS-1

Reklamowana przez firmę jako ‘elektroniczna gitara’ jako kreatywne narzędzie dla odważnych podróżników po krainie dźwięku. Zaawansowane techniki gitarowej syntezy skupiające ostatnie 40 lat doświadczeń pionierskiej firmy w tym temacie.

ROLAND MUSEUM

Zapraszamy także na wirtualny spacer po Muzeum Rolanda, znajdującym się w Hamamatsu, w Japonii:

Więcej informacji: www.roland.com/global/roland-50th-anniversary