Zmarł Les Paul

Newsy
Zmarł Les Paul
Legendarny amerykański gitarzysta i wynalazca Les Paul, sławny dzięki swoim pionierskim projektom gitar elektrycznych zmarł w czwartek w Nowym Jorku.
Prawnik muzyka Michael Braunstein powiedział, że Paul zmarł w szpitalu White Plains w wyniku powikłań po przebytym zapaleniu płuc. Miał 94 lata. Les Paul (prawdziwe nazwisko Lester William Polfuss) był jedną z najważniejszych postaci w przemyśle muzycznym od czasów drugiej wojny światowej. Zapalony wynalazca, wymyślił jedną z pierwszych gitar elektrycznych bez pudła rezonansowego, był również pionierem nagrywania wielościeżkowego.

Odegrał kluczową rolę w narodzinach rock and rolla we wczesnych latach pięćdziesiątych, kiedy to związał się z firmą Gibson, produkującą sprzęt muzyczny. Model gitary, który pomógł firmie zaprojektować (nazwany od jego imienia Gibson Les Paul), stał się natychmiastowym sukcesem i jest produkowany w wielu różnych wersjach od ponad pięćdziesięciu lat.

Pomimo artretyzmu i problemów ze słuchem Les Paul pozostał aktywnym muzykiem, grając jazz i występując na deskach klubów prawie do 90 roku życia.