NAMM 2016: Fret-King Black Label ‘JJ’ John Jorgenson

Newsy
Pozostałe artykuły marki FRET-KING
NAMM 2016: Fret-King Black Label ‘JJ’ John Jorgenson

Firma Fret-King zaprezentowała najnowszą gitarę sygnowaną przez Johna Jorgensona - Black Label ‘JJ’.

John Jorgenson ma na koncie współpracę między innymi z Eltonem Johnem, Luciano Pavarottim, Bonnie Raitt czy Bobem Dylanem. Mówi Trev Wilkinson: "Każdy, kto zna Johna wie, że to 'gitarzysta gitarzystów', który rządzi w wielu stylistykach i gatunkach muzycznych. Znamy się już całkiem długo i zawsze jestem zdumiony jego wyobraźnią, kiedy przychodzi do opracowania jego instrumentów. Zwykle uważam je za bardzo przyjazne gitary, ale wciąż są unikalne na swój własny sposób, dokładnie tak jak John."

Gitara Fret-King Black Label ‘JJ’ charakteryzuje się unikalnym korpusem z wydrążonymi komorami (chambered body) oraz wycięciem w kształcie litery 'f'. Korpus wykonano z olchy amerykańskiej, gryf z klonu kanadyjskiego, a podstrunnicę, na którą nabito 22 progi typu medium jumbo, z palisandru indyjskiego. Gitarę wyposażono w mostek Wilkinson WTB i stroiki Wilkinson WJ455. Wykończenie instrumentu to Arcadia/Versailles Green.

Na układ elektryczny składają się przetworniki WVOBT (przy mostku) i WTNa2 (przy szyjce), które połączone są z dwoma zapasowymi przetwornikami ukrytymi pod unikalnym pickguardem gitary i uruchamianym za pomocą przycisku. Na prośbę Jorgensona, dodatkowe przetworniki odpowiadają za specyficzne brzmienie usytuowane gdzieś między przetwornikami typu single coil, które najczęściej kojarzone są z gitarami tego typu, a rasowymi humbuckerami. To unikalne rozwiązanie, o które John Jorgenson zabiegał od wielu lat, zwracając się o pomoc nawet do Leo Fendera, zostało zastosowane po raz pierwszy właśnie w gitarze Fret-King Black Label ‘JJ’.


Za wszechstronność instrumentu odpowiada również opracowany przez Treva Wilkinsona, potencjometr Vari-Coil (trzeci potencjometr, oprócz gałek Volume i Tone), który wpływa na siłę sygnału przetwornika przy mostku. Dzięki niemu przystawka może pracować zarówno jako humbucker lub single-coil w płynnie regulowanych proporcjach.

http://fret-king.com/