Gibson Peter Frampton "Phenix"

Newsy
Gibson Peter Frampton "Phenix"

Gibson Custom zaprezentował limitowany model "Phenix" będący dokładną repliką słynnego Les Paula “Phenix" 1954 Petera Framptona, wyposażonego w trio humbuckerów.

Peter Frampton otrzymał tę gitarę w 1970 roku od fana, Marka Mariana w czasie koncertu Humble Pie w Fillmore West. Muzyk pożyczył ją przed występem a po jego zakończeniu chciał ją odkupić. Okazało się jednak, że Mariana nie ma zamiaru jej sprzedać, ale za to chętnie podaruje ją Framptonowi.

W ciągu następnej dekady Les Paul wziął m.in. udział w nagraniach albumów Humble Pie "Rock On" oraz "Performance Rockin' the Fillmore", a także na solowym i przełomowym w karierze muzyka multiplatynowym krążku "Frampton Comes Alive!", do dziś pozostającym jednym z najlepiej sprzedających się albumów koncertowych wszech czasów.

Gitara zaginęła w 1980 roku w wyniku katastrofy samolotu towarowego, by po ponad 30 latach odnaleźć się na karaibskiej wyspie Curaçao. Eksperci z fabryki Gibsona potwierdzili, że to oryginalny zaginiony egzemplarz Framptona.

Peter Frampton pojawił się z odzyskanym Les Paulem na koncercie w Nashville. "Wciąż jestem w szoku. Nigdy bym nie przypuszczał, że ta gitara wciąż jeszcze istnieje, nie wspominając o tym, że kiedykolwiek do mnie wróci. Otrzymałem ją z powrotem, ale nigdy nie zapomnę o ludziach, którzy stracili życie w katastrofie. Jestem bardzo wdzięczny tym wszystkim, którzy przyczynili się do odzyskania tego Gibsona. Teraz zamierzam ubezpieczyć go na 2 miliony dolarów i nigdy nie spuszczać z niego oka! To zawsze była moja gitara numer jeden. Wymaga kilku drobnych napraw, ale tak szybko jak to będzie możliwe zamierzam z powrotem zacząć na niej grać." - skomentował artysta.


Gibson Les Paul Peter Frampton "Phenix"
posiada mahoniowy korpus i gryf, hebanową podstrunnicę i pieczołowicie odtworzone najdrobniejsze zadrapania i elementy wykończenia. Za brzmienie odpowiadają trzy humbuckery Tom Holmes specjalnie wybrane przez Petera. Każdy z 35 egzemplarzy został osobiście zaaprobowany i podpisany przez muzyka. Cena gitary została ustalona na poziomie 20,779 dolarów.

www.lauda-audio.pl
www.gibson.com