300 tysięcy dolarów za Gibsona Black Beauty

Newsy
300 tysięcy dolarów za Gibsona Black Beauty

Należąca kiedyś do samego Les Paula gitara Gibson Black Beauty osiągnęła na aukcji cenę przekraczającą 300 tysięcy dolarów.

Black Beauty była prototypem i pierwszym customowym instrumentem Les Paula, a także pierwszą czarną gitarą ze złotymi dodatkami należącą do słynnego lutnika i gitarzysty. Les Paul był jej właścicielem w latach 1954-1976, kiedy oddał ją Tomowi Doyle. To właśnie Doyle wystawił na sprzedaż Gibsona Black Beauty Les Paul, a także oryginalny model Gretscha 6120 znany jako 'Dark Eyes' należący wcześniej do Cheta Atkinsa. Aukcja odbyła się 19 lutego, a Czarna piękność została sprzedana za 335 500 dolarów.

Taką kwotę wyłożył Jim Irsay, właściciel futbolowego klubu Indianapolis Colts. Co więcej, Irsay był gotów zapłacić sporo więcej. Jak się potem okazało, Christopher McKinney, który licytował w jego imieniu, dysponował kwotą 625 tysięcy dolarów. "Byłem gotów zapłacić nieco więcej, ale z pewnością nie zamierzałem wydawać na tę gitarę miliona dolarów czy podobnej kwoty. Zresztą nie spodziewałem się aż aż takiej ceny" - powiedział gazecie Washington Post nowy właściciel, który przyznał również, że Black Beauty "nie jest wprawdzie Świętym Graalem, ale znacząco podniesie wartość jego kolekcji".

Przypomnijmy, że w 2013 roku Fender Stratocaster, z którym Bob Dylan wystąpił w 1965 r. na słynnym Newport Folk Festival został sprzedany za 965 tysięcy dolarów. Wcześniejszy rekord sprzedaży należał do Stratocastera 'Blackie' należącego do Erica Claptona. Gitara ta została sprzedana w 2001 roku za 959 tysięcy dolarów.