John i Fraser Taylor (Young Guns)

Wywiady
2012-03-29
John i Fraser Taylor (Young Guns)

John i Fraser Taylor. Utalentowani bracia, którzy dostali szansę grania w jednym zespole. W rozmowie ze mną opowiedzieli o swoich początkach, sprzęcie, na którym grają, gitarach marzeń oraz o tym, jak dojrzeli muzycznie na przestrzeni tworzenia dwóch albumów.

Logo
Kiedy zaczęliście grać na gitarze?


Logo
Zacząłem oswajać się z gitarą kiedy miałem... siedem lat. Uczyła mnie niewidoma pani. To ona pokazała mi jak grać, znasz piosenkę “What Do You Do With A Drunken Sailor?"?


Logo
Tak.


Logo
Nauczyła mnie tego na gitarze. To była pierwsza rzecz, jaką potrafiłem zagrać. I właściwie nie spodobał mi się ten rodzaj muzyki. Odstawiłem sprzęt na kilka lat, ale wróciłem do niego ponownie, kiedy miałem mniej więcej dwanaście lat.


Logo
Rozpocząłem grę na gitarze będąc mniej więcej dziesięciolatkiem, ale przykładać się do tego zacząłem mając dopiero jakieś trzynaście-czternaście lat. Przestałem udawać, że umiem grać i uczyłem się na poważnie.


Logo
Kiedy zdecydowaliście, że chcecie grać w zespole? Jest wiele osób, które potrafią grać, ale nigdy nie wybiera kariery muzycznej.


Logo
Kiedy miałem dwanaście lat, przyjaciel dał mi do przesłuchania kasetę Metalliki. Po jej odsłuchaniu stwierdziłem “To jest niesamowite. Załóżmy razem zespół". Wtedy byłem tylko ja i on, pisząc piosenki na naszych akustykach i grając je sobie wzajemnie do telefonu. Właśnie od tamtego momentu, to było to, co chciałem robić. Wydaje mi się, że wyszło całkiem nieźle.


Logo
Graliśmy w zespołach, odkąd mieliśmy jakieś piętnaście-szesnaście lat. Na początku w różnych, a potem John dołączył do Young Guns w 2007 r. Nie. W 2003.


Logo
Nie pamiętam, kiedy to było.


Logo
Nie wiem. Mieliśmy tylu członków w międzyczasie, że nie pamiętam. [John dołączył do zespołu w 2007 roku - przyp AT]


Logo
Widziałam listę osób, które z wami współpracowały. Strasznie długa.


Logo
Tak, masa ludzi.


Logo
Byliśmy wtedy zupełnie innym zespołem. Prawdopodobnie w 2008 roku powinniśmy byli zmienić nazwę. [Do kapeli dołączył ostatni członek obecnego składu, basista Simon Mitchell - przyp AT] Wtedy właśnie wyrzuciliśmy wszystkie stare piosenki i zaczęliśmy od początku.


Logo
Jak widzicie siebie za dziesięć lat?


Logo
Za dziesięć lat będę bardzo stary.


Logo
Prawdopodobnie martwy.


Logo
Chciałbym powiedzieć, że nadal będziemy to robić, ale kto wie. Kto wie.


Logo
Dokładnie.


Logo
Nie mamy planu awaryjnego, jeśli ten nie wypali.


Logo
Sądzę, że idzie wam całkiem nieźle.


Logo
Mam nadzieję. Ale za dziesięć lat... Kto wie? Może McDonald’s.


Logo
Mam nadzieję, że nie.


Logo
Jak wam poszło nagrywanie “Bones"?


Logo
Naprawdę dobrze. Byliśmy przygotowani zanim weszliśmy do studia. Nie czuliśmy się tak przy nagrywaniu pierwszego albumu. Mieliśmy o wiele więcej czasu, aby pisać. No i cały proces nagrywania był o wiele bardziej spokojny. Nagrywaliśmy w Tajlandii. Miałem dobre przeczucie kiedy wyszliśmy ze studia. Nie było tak za pierwszym razem. Uważałem, że były rzeczy, które moglibyśmy dopracować, aby były jeszcze lepsze. Ale skończył nam się czas i pieniądze, więc naprawdę nic nie mogliśmy z tym zrobić. Tym razem było zupełnie inaczej - było dobrze.


Logo
Tak, było prawie perfekcyjnie. Nie moglibyśmy marzyć o niczym więcej. Naprawdę.
 

Logo
Ulubiona gitara?


Logo
Ja gram na Gibson Les Paul Classic Custom. Kocham tę markę od zawsze. Pamiętam, gdy pierwszy razem zobaczyłem, a potem trzymałem jedną w rękach. Szczerze, to trząsłem się jak osika, bo byłem przekonany, że są tak drogie i wartościowe. Nie chciałem jej nosić, ponieważ bałem się, że ją upuszczę. To jest gitara mojego wyboru.


Logo
Ja głównie gram na Fenderze Telecasterze. Mam wersję Standardową i Deluxe. Gram na nich na przemian.


Logo
Wasze gitary rozróżniamy po dźwiękach. (wskazuję na Johna) Twoja jest “cięższa", a twoja “lżejsza".


Logo
Tak. Właśnie w taki sposób nasza muzyka funkcjonuje. Ja gram większość części rytmicznych


Logo
I solówek.


Logo
Fraser gra większość części prowadzących. Tak, solówki przeważnie też są moje.


Logo
Macie gitarę marzeń?


Logo
Powiedziałbym, że wykonany na zamówienie Les Paul. Gibson robi je w swoim sklepie. Sądzę, że kosztują niesamowite ilości pieniędzy, a czas realizacji takiego zlecenia to mniej więcej rok. Nie wiem czy kiedykolwiek będę miał taką, ale tak - to jest moja gitara marzeń.


Logo
To samo ze mną. Wykonany na zamówienie Telecaster. Ale prawdopodobnie kosztuje o wiele za dużo. Może kiedyś.


Logo
Macie piosenkę, której naprawdę nie lubicie grać?


Logo
Nie powiedziałbym, że jest piosenka, której NAPRAWDĘ nie lubimy grać. Wiesz, kiedy gra się je już tyle razy niektóre, starsze utwory zaczynają być męczące.


Logo
Zawsze na koncertach w Wielkiej Brytanii wykonujecie “There Will Be Rain" i “In The Night", a gdy jesteście w Europie zmieniacie na “Daughter Of The Sea". Dlaczego?


Logo
Wiesz, “In The Night" jest drugą piosenką, którą napisaliśmy.


Logo
Hm, tak.


Logo
I w porównaniu do nowych utworów, czuję, że one są po prostu lepsze.


Logo
Bardziej dojrzałe?


Logo
Tak, bardziej dojrzałe. Nowy materiał odpowiada temu, gdzie jesteśmy teraz pod względem rozwoju muzycznego. Kiedy grasz piosenkę, którą napisałeś nie wiem ile lat temu - jakieś trzy czy cztery, wydają się one już trochę przestarzałe. Wiesz, o co mi chodzi?


Logo
Czuć, że są inne. Ale nadal to są dwie niesamowite piosenki. I jakby nie patrzeć, marzeniem wielu fanów jest, aby chociaż jedną z nich usłyszeć na żywo.


Logo
Może zagramy “In The Night" kiedy wrócimy do Polski.


Logo
Szczerze mówiąc byłoby to spełnieniem marzeń dla wielu osób.


Logo
Spróbujemy o tym pamiętać.


Logo
Zatem ostatnie pytanie. Porady dla osoby, która dopiero zaczyna grać na gitarze?


Logo
Tak. Trzymaj się tego. Jest ciężko na początku. Palce bardzo bolą, z biegiem czasu opuszki ci stwardnieją, ale nie przestawaj grać. Przyzwyczaisz się i będzie to naprawdę fajną zabawą.


Logo
Graj to, co ty chcesz. Nie to, co ktoś ci każe. Inaczej to będzie nudne i szybko się zniechęcisz.


Logo
Dziękuję.


Logo
Nie ma problemu.


Logo
Cała przyjemność po mojej stronie.


Aleksandra Twardowska
Zdjęcia: Gabriela Wolska