Zeal

Wywiady
2011-08-08
Zeal

Na całe szczęście metalcore w naszym kraju to nie tylko modna opozycja dla death metalu, który wciąż dominuje w undergroundzie. Zeal, kojarzony z chrześcijańską wiarą staje okoniem wobec całej naszej rodzimej sceny, mając w zanadrzu pomysł na siebie i własną muzykę. O tym, czy wiara może być kartą przetargową w robieniu kariery, dlaczego tak długo nie dawali znaków życia oraz o planach na przyszłość rozmawiałem z frontmanem Danielem oraz gitarzystą Marcinem ''Cinasem''.

Logo
Cześć Wam! Słuchajcie, może na początek przedstawcie się krótko, po czym weźmiemy się do ''roboty'' (śmiech)


Logo
Cześć! Jestem Cinek i jestem gitarzystą w zespole Zeal. Jestem w kapeli od samego początku tak samo jak Daniel i Szymon.


Logo
Cześć! Jestem Daniel i razem z Cinkiem oraz byłym wokalistą Kubą założyliśmy ten zespół. Po wielu zmianach personalnych w kapeli w końcu wylądowałem na wokalu.


Logo
Owe roszady personalne były powodem ponad rocznej przerwy w działalności? Pytam, bo od pamiętnej sesji zdjęciowej dla Zion Clothing oraz nagrania demo upłynęło w mojej opinii za dużo czasu...


Logo
Tak jak mówisz, czasu upłynęło zdecydowanie za dużo. Niestety, nie mogliśmy na to nic poradzić, mimo naszych starań. Z Kubą rozstaliśmy się bardzo szybko. Powodem były kwestie personalne i nieporozumienia dotyczące kierunku, w którym by miał zmierzać zespół. Jak wiadomo, w Polsce nie łatwo o wokalistę, który mógłby zająć jego miejsce. Przez pewien czas profil zespół uległ dosyć diametralnej zmianie ze względu na wokalistkę, która zajęła miejsce Kuby. Andrea była z nami przez około pół roku. Przez ten czas napisaliśmy zupełnie nowy materiał, który wpasowywał się w koncepcję damskiego wokalu. Niestety, po tym czasie musieliśmy się z nią rozstać, gdyż zdecydowała się na studia w UK i dalsza współpraca nie miała by sensu.


Logo
Podjęliśmy decyzję, ze Daniel zostanie wokalistą i skomponujemy nowy materiał, a na jego miejsce jako gitarzysty przyjmiemy nową osobę. Tak do naszego składu trafił Adrian (ex-Dorian Grey). Tym posunięciem zamknęliśmy kwestię roszad personalnych w zespole.


Logo
A dosadniej, stworzyliście zespół muzyków o konkretnych umiejętnościach, no i stażu gry (Dorian Gray). Tamte nagrania sygnalizowały melodyjny post - hardcore w rodzaju The Devil Wears Prada. Elektroniki zabrakło, ale feeling był. Jak wygląda to teraz?


Logo
Można powiedzieć, że zespół w tej chwili ma solidne fundamenty i doświadczenie również w kwestii studyjnej. Dzięki temu, że dysponujemy bardzo dobrymi warunkami pracy. Możemy planować, w jaki sposób zabrzmi nowy materiał. Zawsze stawialiśmy sporo na feeling i przestrzeń w utworach. Matematyka nigdy nie miała być na pierwszym miejscu w naszych kompozycjach. Obecnie pracujemy nad materiałem, który ma się zawierać dokładnie w takich konwencjach. Stawiamy teraz na płynne, piosenkowe kompozycje, w których nie zabraknie elektroniki. Jeszcze chciałbym dodać, że "...pisanie o muzyce jest jak tańczenie o architekturze..." Tak jak mawiał Frank Zappa.


Logo
Sporym wyzwaniem dla nas jest stworzenie odpowiedniego klimatu wokalnego, który nie będzie przesłodzony, a będzie wprowadzał w utworach płynność i uczucie zwartej i różnorodnej kompozycji.


Logo
Na bazie tradycyjnego już kontrastu ''piękna i bestia''? Metalcore, na całe szczęście, ma to do siebie, że śmiało można przemycać najrozmaitsze pomysły.


Logo
Powoli staramy się jednak łamać ten kontrast, o którym wspominasz. Chcemy to osiągnąć wykorzystując w riffach wspólne harmonie nie kontrastujące ze sobą. Nie chcemy, aby utwory były zbudowane na zasadzie zwrotka-refren-breakdown-zwrotka. Każdy z riffów ma odniesie do poprzednich.


Logo
Zależy nam na kompozycjach, które stworzą na płycie muzyczne opowiadanie i będą się wzajemnie uzupełniać. Nie będą tylko zlepkiem riffów z wokalem, który ma przesłanie.


Logo
''Monuments'' jest tego dobrym przykładem. To jeden z premierowych utworów, który znajdzie się na przygotowywanym materiale. Na jakim etapie prac jesteście?


Logo
"Monuments", oczywiście, znajdzie się na naszej płycie. Obecnie mamy skończone 4 utwory, które na pewno znajdą się na EP'ce i kilka niedokończonych koncepcji czekających na trochę miłości.


Logo
Której, coś mi się wydaje, krajowe media i tak nie przyjmą. Pal licho, że to metalcore, ortodoksyjni metalowcy nie pokochają Was również za miłość do Boga...


Logo
Nigdy się tym nie przejmowaliśmy. Myślę, że wielu ludzi chciałoby usłyszeć ze sceny bardziej pozytywne i budujące teksty, niż to, co serwują klasyczne kapele metalowe. Wiem, że mogą zdarzyć się różne nieprzyjemne sytuacje, ale chyba najważniejszą sprawą w takich chwilach jest wiara i miłość do napotkanych osób.


Logo
Można mieć również nadzieję, że ludzie, którzy nie zaakceptują kwestii poglądowych skupią się chociaż na muzyce i wyniosą z tego coś dobrego dla siebie.


Logo
Ja szczerze podziwiam cały nurt chrześcijańskich formacji, i choć nie do końca mi po drodze z kościołem, to cenię sobie właśnie taki przekaz. W Stanach oprócz fanatycznego wręcz oddania uczyniono z tego (nie w każdym przypadku) trend i biznes. Jaki jest Wasz stosunek do wiary jako.... karty przetargowej w kolejnych szczeblach kariery?


Logo
Nie mogę się wypowiadać za każdego członka zespołu, ponieważ nie każdy z nich jest wierzący. Użycie wiary jako "karty przetargowej" nie wchodzi w grę. Ze względu na bycie szczerym wobec siebie i Boga. Wartości nie powinny służyć jak punkt zaczepienia do zaczęcia kariery.


Logo
Jednakowoż wcześniej mianowaliście się chrześcijańskim zespołem. Podobnie jak Aurora Aurora. To stanowisko uległo zmianie?


Logo
Jest to jeden z ważniejszy czynników, przez które Aurora Aurora się rozpadła. Nie był to zespól chrześcijański. Wiadomo, że przez teksty i to co miałem do powiedzenia w kilku sytuacjach mógł zostać tak odebrany. Jednakże, Zeal jest zespołem z chrześcijańskim przesłaniem i tak pozostanie.


Logo
Aurora miała okazję szerzyć dobrą nowinę na Slot Art Festival. Byłem tam w tym roku i wróciłem poruszony, choć nie do końca jestem pewien, czy w dobrym tego słowa znaczeniu. Jak Tobie, a może nawet Wam - podoba się idea tego festu?


Logo
Zdecydowanie bardzo lubię Slot Art. Chyba ze względu na ten klimat, którego nie ma na innych festiwalach. Chrześcijański festiwal w Polsce to bardzo duże i ważne wydarzenie. Dobre miejsce dla ludzi, którzy potrzebują ucieczki od koncertów, gdzie głównym tematem jest zadyma i używki. Osobiście cieszy mnie to, że ewangelia w tym kraju zaczyna być głoszona ze sceny i to często metalowej.


Logo
Niewiele mogę dodać, bo cały nasz pobyt na Slot Arcie był bardzo krótki i w większości zaabsorbowany przez przygotowanie do koncertu.


Logo
Jak ważną częścią Waszego życia jest słowo Boże?


Logo
Jest całym moim życiem. Myślę że to najlepsza odpowiedź.


Logo
Po nagraniach przyjdzie czas na promocję. W jaki sposób macie zamiar wypromować nazwę Zeal?


Logo
Przede wszystkim chcemy grać, grać i grać. W planach mamy również klip i merch. Po ostatnich debatach stwierdziliśmy, że nastawiamy się na komercję, o ile można tak to nazwać. Nie planujemy pozostać w podziemiu. Na tyle, na ile może się to wydawać trudne, nie zdradzimy na razie szczegółów.


Logo
Życzę powodzenia. Do zobaczenia na południu. God Bless


Logo
Dziękujemy. Mam nadzieję że spotkamy się wkrótce. God Bless.

Grzegorz "Chain" Pindor